DOTKNI SE VESMÍRU

DOTKNI SE VESMÍRU

Zájemci z řad studentů měli letos jedinečnou možnost zapojit se do Projektu "Dotkni se vesmíru". Tento projekt umožní každému z celkem 45 týmů školáků a studentů vypustit svůj vlastní stratosférický balón k hranicím vesmíru a pořídit unikátní fotografie zakřivení Země z výšky 30 kilometrů, zjistit základní vlastnosti atmosféry získáním aktuálních dat z měřících čidel, které byly součástí sondy připojené k balónu. Studenti tak docílili toho, že se vědecký projekt, pokusy, experimenty a bádání staly přirozenou součástí školního života.

A jak samotné vypouštění a dramatické pátrání po dopadlé sondě probíhalo? O to už se s vámi podělí samotní studenti...

V rámci projektu Dotkni se vesmíru dostala skupina studentů z naší školy pod vedením pana profesora Raji příležitost vypustit atmosférický balon se zavěšenou sondou. Vedoucím skupiny studentů se stal Bedřich Brynych, který o tomto pokusu píše maturitní práci a byl tak hlavním "styčným důstojníkem" při komunikaci s organizátory.

Po dobu několika měsíců se naše skupina setkávala a dávali jsme dohromady technické parametry a řešení sondy. Podle návodu jsme také vytvořili přijímací anténu, která nám později sloužila k přijímání signálu letící sondy. Součástí sondy byla kamera, čidla teploty, tlaku, vlhkosti, vysílací anténa a to vše spojeno ve funkční celek na platformě Arduino.

V pondělí 10.10. krátce před půl šestou ráno se celý náš tým ve složení Bedřich Brynych, Přemysl Černý, Anna Radochová, Kateřina Kopecká, Jakub Holeček, Tadeáš Ďurčanský a Anna Vávrová + pan Raja a pan Lébl sešel na nymburském nádraží, odkud jsme pokračovali auty. Když jsme dorazili na Český hydrometeorologický ústav, proběhla předletová kontrola, která obsahovala např. zvážení sondy, test pevnosti, test vysílačky signálu a zkoušku kamery. Kamera byla sice otestovaná, ale na místě jsme zjistili, že se vypíná, když se zapne nahrávání videa. Proto jsme do ní nakonec vrátili její originální baterii, která byla původně vyměněna za jinou s vyšší kapacitu, jelikož originální baterie podle našich testování nemohla vydržet celou dobu letu. Proč se kamera vypínala se nám zatím zjistit nepodařilo.

Poté jsme naši sondu přivázanou k velikému speciálnímu balonu naplněnému héliem úspěšně vypustili. Vše jsme museli stihnout v naplánovanem letovém oknu mezi 8:00 - 9:00, abychom nenarušili letový provoz. Podařilo se.

Hned po startu jsme nasedli do aut a vydali se balon stopovat. To bylo důležité, protože jsme museli sondu po návratu na zem a dopadu najít, abychom získali naměřená a uložená data. Stopovaná tedy začala.  Pomocí antény jsme přijímali signál a tím informace o poloze sondy a viděli ji na mapě v k tomuto účelu určené aplikaci. Z ústavu nám chodily na telefon nejpravděpodobnější trajektorie sondy a oblasti dopadu. Stopování nás zavedlo k Jičínu, kde jsme vystoupili z auta a znovu přijímali signál. Sonda vystoupala za asi 2 hodiny až do výše 35 km (což byl mimochodem rekord), kde balon, jak bylo v plánu, prasknul a sonda začala padat. Ještě z výšky 30 km jsme chytili signál a pak jsme ztratili veškerou komunikaci, jelikož sonda přestala vysílat! Což byl opravdu černý scénář, protože sonda mohla z takové výšky  dopadnou kdekoliv na území o velikosti okresu. A najít tak sondu by bylo jako hledání jehly v kupce sena. Přestože jsme se snažili kontaktovat jakéhokoliv radioamatéra z České republiky s pomocí detekce sondy, nikdo sondu "neviděl". Museli jsme se tedy spolehnout jedině na sebe a bohužel jsme byli odkázáni jenom na vizuál, ale sondu jsme (očekávaně) nikde nezahlédli.

Z  hydrometeorologického ústavu nám  přišla poslední spočítaná pravděpodobná území dopadu - a to několik zón v závislosti na  předpokládané rychlosti dopadu. Jeli jsme prozkoumat místo, kde byla pravděpodobnost nejvyšší. Prošli jsme pole a obešli rybník a u toho se stále snažili zachytit signál. Neúspěšně.

Další oblasti jsme projížděli autem, dlouho se nám nedařilo sondu nalézt a začínali jsme ztrácet naději. Nakonec, když jsme projížděli oblast s nejmenší pravděpodobností (<1%), Bedřich řekl: "Já ji asi vidím!" A opravdu - na zorané půdě několik metrů od silnice ležela naše sonda!

Po otevření jsme zjistili, že ztrátu spojení pravděpodobně zavinil špatný kontakt baterie (kontakt se asi uvolnil, když byla sonda prudce zmítaná během pádu, protože se padáček, který měl sondu brzdit, neotevřel úplně a symetricky), ale ostatní měřená data se ukládala i nadále. Jen video se zaznamenávalo pouze do doby, než se vybila baterka kamery.

Z téměř zázračného nálezu jsme měli ohromnou radost! A nyní už se těšíme na zpracovaná naměřená data, ale to chvíli potrvá....a tak Bedřicha čeká náročná, ale zajímavá, práce na "přetavení" získaných dat do své maturitní práce...

Moc děkujeme panu prof. Rajovi za možnost se projektu zúčastnit a panu Léblovi, za to, že s námi celý den také absolvoval.

Zdroj: Dotkni se vesmíru
Zobrazeno: 2984x

Aktuální informace

19.11.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 28. 11. 2024 od 17.30 hodin.

13.11.2024

Školská rada je opět kompletní.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

Ing. Josef Žampach (*19. 4. 1925), inženýrský geodet a držitel patentu, absolvoval na nymburském Reálném gymnáziu v roce 1944.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Eduard VII. indickým císařem

1. leden 1903

Poblíž Dillí se shromáždily davy lidí, aby mohly být přítomny chvíli, kdy bude král Velké Británie a Irska Eduard VII. vyhlášen indickým císařem. 

Nejčtenější

25.10.2024

Přinášíme všem rodičům a studentům rozpis lyžařských kurzů v zimní sezóně 2024/2025.

Konkrétní informace k platbám a organizaci kurzů budou včas rozesílat příslušní vedoucí LVVZ.

 

M. Hrstka

celý článek
04.11.2024

První listopadový víkend vyrazilo na 12 učitelů na úklidovou brigádu na chaty RSG.

Počasí přálo a stanovený plán prací byl dodržen v plném rozsahu. Můžeme tedy oznámit, že chaty jsou připravené na zimní provoz a LVVZ!

Děkuji na tomto místě všem účastníkům za pracovní elán a nasazení!

Michal Hrstka – správce chat

Níže uvádíme pro představu přehled prací na chatách.

celý článek
26.10.2024

V neděli 20. října 2024 se studenti ze tříd 7MA, 6XA a 2A sešli v 15 hodin před budovou Gymnázia, aby o půl hodiny později vyrazili na cestu do Londýna. Společně s průvodkyní Klárou a s učiteli angličtiny, p. Královou, p.Hubáčkovou a p. Otradovským, jsme přes Německo a Belgii dojeli do Francie, kde celý autobus najel do vlaku a přepravil nás tunelem do Anglie. 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.