Rozhoduj o Evropě

Rozhoduj o Evropě

Matěj Piller ze 2A se po celý minulý týden účastnil modelového zasedání institucí Evropské unie v Brně, na nějž byl uvolněn z výuky. O svém angažmá a nabytých zkušenostech informuje v obsáhlém článku.

K projektu Rozhoduj o Evropě jsem se dostal díky spolužákům ve Studentském parlamentu, kteří usoudili, že by mě mohl zajímat a informovali mne.

První akce, které jsem se účastnil, byl regionální seminář v dubnu 2017, který se pro náš kraj konal na Kladně, konkrétně na kladenském magistrátu. Nejdříve došlo k seznamovacím aktivitám, a posléze se všichni účastníci rozdělili do dvou skupin, jedni tvořili Evropský parlament a druzí Radu Evropské unie. Naším úkolem bylo přijmout společnou deklaraci k Brexitu (vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie). Já jsem byl ministrem za Polskou republiku a mým stanoviskem k Brexitu byla především ochrana zájmů polských občanů ve Spojeném království, otázka tzv. 4 svobod (volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu) a bezpečnostní spolupráce s Británií i po Brexitu. Různá stanoviska měli různí ministři i poslanci, aby jednání odráželo reálné postoje politických skupin v EP i ministrů v Radě. Nejdříve se konala oddělená jednání, potom bylo společné jednání obou “komor“, které tvoří legislativní proces EU. Druhou částí programu byl Strukturovaný dialog s mládeží, jehož se účastní osoby s rozhodovací pravomocí (úředníci, politici, odborníci). Dialog byl rozdělen na 4 úrovně, lokální, regionální, státní a nadnárodní. Významným prvkem této aktivity je apolitičnost. Po skončení této aktivity došlo k vyhlášení nejlepších účastníků a odjezd domů.

Všichni účastníci regionálních seminářů dostali možnost účastnit se týdenního modelového zasedání 18.-22. září v Brně, které bylo podmíněno kromě účasti na semináři, ještě napsáním eseje na téma: Jak by měla EU lépe komunikovat s mladými. Poslední den před uzávěrkou přihlášek jsem napsal esej a byl jsem přijat, tudíž jsem se koncem září vydal do Brna.

Slavnostní zahájení programu a seznamovací aktivity v pondělním pozdním odpoledni odstartovaly celou akci. Zahájení se účastnili: Libor Rouček, bývalý místopředseda Evropského parlamentu, Jan Vitula, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, Petr Hladík, první náměstek primátora města Brna, Michal Doležel, radní městské části Brno-střed, Igor Blahušiak, Odbor komunikace o evropských záležitostech, Úřad vlády ČR a Lenka Korábková, Česká rada dětí a mládeže.

Druhý den se nesl v duchu Strukturovaného dialogu, kdy jsme měli možnost mluvit s Liborem Roučkem (bývalý místopředseda EP), slovenským europoslancem Ivanem Štefancem a Angelikou Gergelovou z brněnského Eurocentra. Následovalo představení agendy, které se budeme věnovat. Bylo to nařízení o zřízení Evropské pohraniční a pobřežní stráže, které by bylo postaveno na základech již dříve zřízené, ale neefektivní agentury FRONTEX. Toto nařízení bylo v reálném světě odsouhlaseno v dubnu roku 2016. Další nařízení se týkalo Ochrany osobních údajů a mělo nahradit původní zastaralou směrnici z roku 1997. Reálně se projednávalo 5 let, ale my jsme měli čas pouze do pátku. Zbytek dne se konala hra, kterou jsme měli lépe poznat Brno i ostatní účastníky. Součástí hry byla i soutěž o nejvtipnější selfie, kterou skupina, jíž jsem byl součástí, vyhrála.

Zbylé dny proběhly ve znamení simulovaných jednání. Rada se skládala z 28 ministrů, jak je tomu i ve skutečnosti, a počet poslanců v EP byl 32, přičemž rozdělením do politických skupin odrážel skutečný poměr sil v EP. Já jsem byl europoslancem za menší frakci, konkrétně za Alianci liberálů a demokratů Evropy. Celou dobru jsme nejednali, protože nás ve středu svojí návštěvou poctili europoslanci Jiří Pospíšil a Olga Sehnalová, přičemž jsme s každým z nich měli jednu hodinovou diskuzi.

Musím říct, že organizátoři se opravdu předvedli, protože při jednání jsem měl pocit, jako bych skutečně jednal ve Štrasburku nebo Bruselu. Snaha byla i napodobit legislativní proces a organizátoři si rozebrali i role komisařů, žurnalistů a lobbistů. (Lobbing není v Bruselu nelegální, ale dokonce je i registrovaný. Cílem je, aby se v legislativním procesu promítli zájmy různých skupin občanů, firem a dalších.) Celá akce se mi líbila, protože jsem zde poznal spoustu super lidí, pár z nich znám dokonce i z turnajů Debatní ligy. Na závěr bych rád poděkoval panu řediteli, který mě uvolnil ze školy a já jsem si mohl užít týden plná zábavy, ale i spousty nových věcí, které jsem se naučil.

Link na web a Facebook projektu Rozhoduj o Evropě a na fotografie

Aktuální informace

19.11.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 28. 11. 2024 od 17.30 hodin.

13.11.2024

Školská rada je opět kompletní.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc.

Absolvoval v roce 1945.

Narodil se 13. 3. 1926 v Nymburce. Aktivně působil jako vedoucí vědecký pracovník v oborech teorie pružnosti a plasticity, mechaniky struktur a kontinua, v oborech reologie, bioreologie, vazkopružnosti a biovazkopružnosti i biomechaniky.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Saša Machov

16. červenec 1903

- narodil se Saša Machov (†23. 6. 1951), český tanečník a choreograf.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
04.11.2024

První listopadový víkend vyrazilo na 12 učitelů na úklidovou brigádu na chaty RSG.

Počasí přálo a stanovený plán prací byl dodržen v plném rozsahu. Můžeme tedy oznámit, že chaty jsou připravené na zimní provoz a LVVZ!

Děkuji na tomto místě všem účastníkům za pracovní elán a nasazení!

Michal Hrstka – správce chat

Níže uvádíme pro představu přehled prací na chatách.

celý článek
05.11.2024

     Po čtrnácti letech nastoupil dívčí tým naší školy ke středoškolské soutěži a nevedl si vůbec špatně. Po úvodní porážce od Mladé Boleslavi jsme nastoupili proti favoritkám turnaje z Benešova, které jsme přesnou a nápaditou hrou přinutili bát se o výsledek do poslední vteřiny. Bohužel prohra o bod nás odsoudila k zápasu o páté místo, ve kterém jsme proti příbramskému gymnáziu od prvních minut kontrolovali výsledek a nakonec vyhráli 21:16, čímž jsme obsadili v krajském kole celkově 5. místo. Celému týmu patří velké poděkování za reprezentaci školy a už v tuto chvíli je jasné, že příští rok naše škola v dívčí soutěži opět chybět nebude!!!

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.