Psaní na klávesnici s jeZAVčíkem

Psaní na klávesnici s jeZAVčíkem

Výuku psaní na klávesnici počítače ve volitelném předmětu v tercii a kvartě za podpory vedení gymnázia založila před několika lety Mgr. Michaela Vaňková. Po jejím odchodu na mateřskou dovolenou jsem převzal dočasně tuto výuku. Byl jsem potěšen, že se zdejší gymnázium této výuce soustavně věnuje, což je mezi gymnázii v Čechách čestná výjimka. Překvapil mne zájem studentů a úroveň, kterou vykazují nejen ti, co již rok psaní nacvičovali, ale i ti zcela začínající.

Výuka probíhá dvě hodiny v týdnu podle programu ZAV, jehož licenci škola zakoupila a jehož autorem je pan Jaroslav Zaviačič, vicemistr světa v psaní na psaním stroji. Programů k nácviku psaní na klávesnici všemi deseti prsty je mnoho (zdejší škola prováděla nácvik v programu ATF), ale program ZAV je výjimečný svojí schopností přizpůsobit se tempu a schopnostem nacvičujícího studenta, když mu průběžně tvoří program šitý přímo na míru. Kladem jsou rozmanitá cvičení a on-line srovnání se stejně starými nacvičujícími studenty nejen v naší republice, ale i ze zahraničí po internetu. Naše výsledky můžete proto průběžně sledovat na webové adrese: www.zav.cz.

Po dvou měsících psaní dosáhli někteří studenti, ale zvláště studentky, vynikajících výsledků a zcela mimořádného postupu v nácviku.  V prvé řadě je třeba jmenovat Michaelu POLÁČKOVOU z tercie B, která začala s nácvikem v září a během této krátké doby napsala 1 200 cvičení, čímž se dostala až do druhé stovky ze 12 tisíc nacvičujících studentů. Po zásluze získala jako první naši putovní „cenu“ pro nejlepšího písaře -  jeZAVčíka.

Po druhém měsíci cena putuje k Tereze MUSILOVÉ z kvarty B. Zájemci si mohou program za zvýhodněných podmínek koupit i na své domácí počítače, kde pokračují v psaní tam, kde ve školním nácviku skončili. Program ZAV je k dispozici zdarma všem pracovníkům gymnázia, ale také všem studentům, kteří si ho mohou zkusit ve škole, kde je pro ně k dispozici také zcela zdarma. Pro domácí výuku si můžete vyzkoušet prvých 100 cvičení. Máte-li zájem o nácvik psaní, stačí si napsat na e-mailovou adresu: ZAV1@atlas.cz. Obratem dostanete instrukci, jak si ho ve škole spustit a nebo nainstalovat na svůj domácí počítač.

Výuka správného psaní na klávesnice počítače je užitečná dovednost, která bude každému uživateli v životě trvalým vkladem a pomocníkem při práci s počítačem. Podle programu ZAV se dá zvládnout efektivní intuitivní psaní už za několik měsíců a nedá se s časem zapomenout, tak jako se na celý život uchová schopnost plavat, nebo jezdit na kole. Máte tak jedinečnou možnost získat snadno bonus, který vás v životě může zvýhodnit v konkurenci uchazečů na trhu práce. Využijte ji!

Oldřich Suchoradský, vyučující psaní na klávesnici počítače na Gymnáziu Nymburk

Aktuální informace

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
Celý článek
29.04.2022

Sledujte vývoj přijat - nepřijat!

31.01.2022

Ředitel školy zveřejnil kritéria přijjímacího řízení:

Významní absolventi

Jan Moravec

Jan Moravec (*1993), absolvent Gymnázia Nymburk v roce 2013, je šampionem v silovém trojboji.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Povstání v Makedonii

2. srpna 1903

Na den sv. Eliáše vypuklo povstání Makedonců proti Turkům. 

Nejčtenější

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
celý článek
10.05.2022

Pokud máte rádi skvělou hudbu a jídlo, doražte na Majáles, pořádaný studenty gymnázia, který se koná 14. 5. 2022 v Nymburce v Parku Pod Hradbami. Dokonce nepotřebujete ani lístek. Začínáme v 13:30.

celý článek
30.04.2022

Páteční, slunečné ráno bylo před naší školou netradiční.  Za zvuků píšťalek, bubínků, řehtaček a ve šmloulích převlecích, se přišli rozloučit maturanti se školou. Tradiční rituál, který neodmyslitelně patří k naší škole, se po covidovém období vrátil a jsme tomu rádi!

Přejeme všem maturantům hodně štěstí u závěrečných testů, zkoušek i obhajob!

Vzpomínky na poslední zvonění – foto Michal Hrstka

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu