Psaní na klávesnici s jeZAVčíkem

Psaní na klávesnici s jeZAVčíkem

Výuku psaní na klávesnici počítače ve volitelném předmětu v tercii a kvartě za podpory vedení gymnázia založila před několika lety Mgr. Michaela Vaňková. Po jejím odchodu na mateřskou dovolenou jsem převzal dočasně tuto výuku. Byl jsem potěšen, že se zdejší gymnázium této výuce soustavně věnuje, což je mezi gymnázii v Čechách čestná výjimka. Překvapil mne zájem studentů a úroveň, kterou vykazují nejen ti, co již rok psaní nacvičovali, ale i ti zcela začínající.

Výuka probíhá dvě hodiny v týdnu podle programu ZAV, jehož licenci škola zakoupila a jehož autorem je pan Jaroslav Zaviačič, vicemistr světa v psaní na psaním stroji. Programů k nácviku psaní na klávesnici všemi deseti prsty je mnoho (zdejší škola prováděla nácvik v programu ATF), ale program ZAV je výjimečný svojí schopností přizpůsobit se tempu a schopnostem nacvičujícího studenta, když mu průběžně tvoří program šitý přímo na míru. Kladem jsou rozmanitá cvičení a on-line srovnání se stejně starými nacvičujícími studenty nejen v naší republice, ale i ze zahraničí po internetu. Naše výsledky můžete proto průběžně sledovat na webové adrese: www.zav.cz.

Po dvou měsících psaní dosáhli někteří studenti, ale zvláště studentky, vynikajících výsledků a zcela mimořádného postupu v nácviku.  V prvé řadě je třeba jmenovat Michaelu POLÁČKOVOU z tercie B, která začala s nácvikem v září a během této krátké doby napsala 1 200 cvičení, čímž se dostala až do druhé stovky ze 12 tisíc nacvičujících studentů. Po zásluze získala jako první naši putovní „cenu“ pro nejlepšího písaře -  jeZAVčíka.

Po druhém měsíci cena putuje k Tereze MUSILOVÉ z kvarty B. Zájemci si mohou program za zvýhodněných podmínek koupit i na své domácí počítače, kde pokračují v psaní tam, kde ve školním nácviku skončili. Program ZAV je k dispozici zdarma všem pracovníkům gymnázia, ale také všem studentům, kteří si ho mohou zkusit ve škole, kde je pro ně k dispozici také zcela zdarma. Pro domácí výuku si můžete vyzkoušet prvých 100 cvičení. Máte-li zájem o nácvik psaní, stačí si napsat na e-mailovou adresu: ZAV1@atlas.cz. Obratem dostanete instrukci, jak si ho ve škole spustit a nebo nainstalovat na svůj domácí počítač.

Výuka správného psaní na klávesnice počítače je užitečná dovednost, která bude každému uživateli v životě trvalým vkladem a pomocníkem při práci s počítačem. Podle programu ZAV se dá zvládnout efektivní intuitivní psaní už za několik měsíců a nedá se s časem zapomenout, tak jako se na celý život uchová schopnost plavat, nebo jezdit na kole. Máte tak jedinečnou možnost získat snadno bonus, který vás v životě může zvýhodnit v konkurenci uchazečů na trhu práce. Využijte ji!

Oldřich Suchoradský, vyučující psaní na klávesnici počítače na Gymnáziu Nymburk

Aktuální informace

23.02.2024

Beseda s absolventem v Městské knihovně Nymburk 29. 2. 2024 od 17.30 hodin s tématem: Moderní archeologie

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1960.

Narodil se 30. 12. 1943 v Nymburce. Nebyl doporučen k dalšímu studiu, a proto pracoval jako dělník v Elektroisole v Kolíně.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Přistěhovalci do USA

3. březen 1903

V USA byl schválen přistěhovalecký zákon, 

Nejčtenější

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

celý článek
05.02.2024

V pátek 26. ledna 2024 se konala každoroční bronzovo-stříbrná DofE ceremonie v galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. V letošním roce se zúčastnilo 14 studentů, kteří úspěšně dokončili bronzovou úroveň a 23 studentů se splněnou stříbrnou úrovní. 

 

celý článek
03.02.2024

Ve čtvrtek 1. února jsme na schůzce Klubu moderní historie přivítali velice vzácného hosta. Se členy klubu přijel besedovat spisovatel, knihkupec, nakladatel a milovník historie, pan Jiří Padevět. S ohledem na okruh zájmu pana Padevěta a náplň činnosti klubu bylo téma besedy zřejmé, život ve dvou totalitách.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.