Po stopách rodiny Pickových a nové Stolpersteiny

Po stopách rodiny Pickových a nové Stolpersteiny

Členové Klubu moderní historie již tři roky pátrají po osudech zmizelých židovských občanů města Nymburka. Podařilo se jim odhalit příběhy čtyř židovských rodin, jejichž životy ve městě připomínají Stolpersteiny, Kameny zmizelých. Příběh rodiny Pickových je již nyní zpracován i v písemné podobě a vy se s ním můžete seznámit v Turistickém informačním centru.

Na rodinu Pickových se tedy nezapomene. 1. října 2021 byly v Nymburce odhaleny Stolpersteiny osmi členům rodiny Pickových, kteří se stali obětí nacistické rasové perzekuce. Následně členové Klubu představili osudy této nymburské rodiny během pietního setkání na MZV 27. ledna 2022. S projektem vystoupili i na Studentském projektovém foru na Gymnáziu Na Zatlance, kde seznámili ostatní studenty se svou badatelskou činností. Za soustavnou a vytrvalou práci byl studentský badatelský tým navržen na Cenu Gratias Tibi 2022, kterou společnost Člověk v tísni uděluje mladým lidem, kterým není lhostejný svět kolem nich a aktivně se zapojují do dění ve společnosti. Porota vybrala projekt našich studentů mezi tři finalisty.

Bádání našich studentů však neskončilo připomenutím rodiny Pickových. Studenti se pustili do nového pátrání a 11. září letošního roku přispěli k odhalení dalších Stolpersteinů ve městě. Při rozkrývání osudů dalších židovských obětí studenti spolupracovali s přeživšími z rodin obětí, podařilo se navázat zpřetrhané kontakty v rodinách a došlo i na velmi dojemná setkání. 

Nové Stolpersteiny připomínají v ulici Komenského Bohumila a Pavlu Steinerovou a MUDr. Františka Löwita a na Náměstí Přemyslovců Filipa a Josefa Pollakovy.

Po odhalení Stolpersteinů se v Kině Sokol konala ceremonie, kde studenti zájemcům o historii města představili příběhy jednotlivých rodin. O hudební doprovod se opět postarali žáci z Lauderových škol v Praze a celým programem diváky provedla Marie Brabcová. Občerstvení připravili studenti naší školy zapojení v DofE bufetíku a výtěžek z celé akce poputuje do Domova sociální péče Hagibor, kde poskytují péči přeživším šoa.

Všem angažovaným studentům patří ohromné poděkování za práci, kterou vykonávají nad rámec svých školních povinností!

 

Aktuální informace

08.04.2024

Upozorňujeme uchazeče, že administrace úvodní přijímací zkoušky z matematiky začíná vždy v 8.30.

Naplánujte si svůj příchod do školy mezi 8.00 a 8.25. Příchod po 8.30 nemůžeme akceptovat z důvodu regulérnosti zkoušky.

Celý článek
06.04.2024

Uchazečům, kteří podali přihlášku elektronicky prostřednictvím DIPSY, nejsou pozvánky zasílány poštou. Dostávají je pouze prostřednictvím zaručené komunikace opět v DIPSY.

Jiří Kuhn 

30.03.2024

Upozorňujeme rodiče a uchazeče, že v tomto týdnu byly odeslány pozvánky k přijímacím zkouškám takto:

Celý článek
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 21. 9. 1929. Státní reálné gymnázium v Nymburce navštěvoval v letech 1940 až 1948. Jisté literární sklony projevoval již na gymnáziu – vydal třídní časopis TERMIT.

 

 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První Ford

19. červenec 1903

V Detroitu se začaly prodávat první automobily z továrny Henryho Forda. (Model A stál 950 dolarů.)

Nejčtenější

15.03.2024

V úterý 19. 3. 2024 se koná od 11:45 Školní kolo 46. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
19.03.2024

Aktuální mistři České republiky v kategorii U14 Kateřina Kammová a Bruno Topenčík z 3TB byli hlavními tahouny našich šachistů na krajském kole v šachu družstev.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.