111 - Ochutnávka programu

111 - Ochutnávka programu

CO2
Interaktivní instalace ve vnitrobloku gymnázia
od 9. 6. – 30. 6. 2014, vernisáž 14. 6. 2014 v 10:30

Instalace s názvem CO2 usazuje novodobou cameru obscuru do prostředí vnitrobloku nymburského gymnázia, které oslaví 111 let od svého otevření. Instalace nezávisle navazuje na výstavy Aleše Hvízdala a Marka Volfa v zahradních prostorách Portmonea Josefa Váchala (2012), na zámku v Pardubicích a na piazzetě Národního divadla (2013).

Instalace CO2 přináší oživení prostoru vnitrobloku vizuálním zalesněním, které vznikne prolnutím dvou obrazů, a to vnitrobloku a velkého jasanu stojícího opodál. Tato koláž vytvořená z reálného obrazu bude navracet původní zeleň a částečně se pokusí přiblížit původnímu vzhledu vnitrobloku, jak nejspíše vypadal před 111. lety. Název jako takový je jednak odkaz na chemickou sloučeninu, která je nedílnou součástí fotosyntézy, kdy se při působení slunečního záření (světla) přeměňuje oxid uhličitý na kyslík. Nebo popisný náznak autorů použitím dvou čoček, z nichž je první orientována na hlavní pohled mířící na vnitroblok gymnázia s hřištěm a školou, rámující prostor s dominantní nejvyšší věží budovy a druhá zobrazující přírodní motiv ke složení výsledného obrazu/koláže uvnitř camery obscury. Třetí prvek v obraze je proměnlivý a neustále se měnící pohyb zejména studentů na dvoře.

Cílem Projektu CO, jenž vznikal postupně od roku 2012, je oživit princip camery obscury. Ten spočívá v promítnutí vnějšího obrazu do vnitřního prostoru, za využití otvoru v jedné ze stěn objektu a zákonitostí lomu světla. Vnitřní prostor camery obscury tvoří velká černá komora přibližně 4x3x2m rozdělená do dvou částí – prostoru před a za plátnem. V části za plátnem je soustava zrcadel, která obraz stromu směruje na plátno. Část před plátnem je určena pro účastníky/diváky. Promítaný obraz je ve výsledné podobě vzhůru nohama a zrcadlově převrácený. Mechanismus camery obscury, byl znám již v 5. století př. n. l. Využíván byl především malíři jako pomůcka, která jim umožňovala obraz jednoduše obkreslit, či jako turistická atrakce.

Projekt CO však jde ještě dál. Cameru obscuru umisťuje vždy do veřejného prostoru, který současně mění a doplňuje jedinečnou instalací, jež je vždy tvořena speciálně do konkrétního prostředí instalace. Pozorovatelům uvnitř camery obscury tak ukazuje prostor, který dobře znají, v jiném světle, a nepřímo je nutí vidět věci z jiných úhlů. Instalace CO2 přináší oživení prostoru vnitrobloku vizuálním zalesněním, které vznikne prolnutím dvou obrazů a to vnitrobloku a velkého jasanu stojícího opodál. Tato koláž vytvořená z reálného obrazu bude navracet původní zeleň a částečně se pokusí přiblížit původnímu vzhledu vnitrobloku, jak nejspíše vypadal před 111. lety.  Název jako takový je jednak odkaz na chemickou sloučeninu, která je nedílnou součástí fotosyntézy, kde se při působení slunečního záření (světla) přeměňuje oxid uhličitý na kyslík. Nebo popisný náznak autorů použitím dvou čoček, z nichž je první orientována na hlavní pohled mířící na vnitroblok gymnázia s hřištěm a školou, rámující prostor, s dominantní nejvyšší věží budovy a druhá zobrazující přírodní motiv ke složení výsledného obrazu/koláže uvnitř camery obscury. Třetí prvek v obraze je proměnlivý a neustále se měnící pohyb zejména studentů na dvorku. 

Doprovodný program:

Výstava obřích negativů pořízených v instalacích v Litomyšli a Praze v restauraci U Gregorů.

Afterparty U Strejčka.

Aktuální informace

09.04.2026

se konají v úterý 28/4 od 17:30 hod v kmenových učebnách. Od 18:00 hod pokračují individuální konzultace s vyučujícími dle rozpisu.

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

PhDr. Miloslav Hoznauer

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 21. 9. 1929. Státní reálné gymnázium v Nymburce navštěvoval v letech 1940 až 1948. Jisté literární sklony projevoval již na gymnáziu – vydal třídní časopis TERMIT.

Svět v roce založení školy

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII. 

Nejčtenější

20.03.2026

Ve čtvrtek 19. 3. hostilo naše gymnázium jako každý rok krajské kolo Olympiády ve francouzském jazyce. Kromě organizační stránky nám soutěž přinesla i velmi pěkné zprávy. Naši studenti zvítězili ve třech kategoriích a postupují do ústředního kola.

celý článek
19.03.2026

Ve středu 18. března se na Gymnáziu Na Zatlance konal další ročník Studentského projektového fóra. Naši školu letos v humanitní sekci reprezentovali Veronika Pilařová a Karolína Škaroupková s projektem V síti AFYN a Max Jelínek se svou prací Propagační video školy. Oba projekty byly oceněny porotou.

celý článek
29.03.2026

Poprvé, co paměť sahá, se tři studenti naší školy zapojili do soutěže Certamen Latinum (latinské olympiády). A jednomu z nich, Filipu Slabému z 8OA, se podařilo docílit vítězství ve vyšší kategorii B soutěže na celorepublikové úrovni. Stalo se tak 19. března 2026 na Staroměstské radnici v Praze. Gratulujeme k opravdu mimořádnému výkonu.

celý článek