Klub moderní historie na Studentském fóru na Zatlance

Klub moderní historie na Studentském fóru na Zatlance

Členové klubu moderní historie byli pozváni do Prahy na Studentské projektové fórum na Gymnáziu Na Zatlance, aby představili výsledky svého pátrání po stopách rodiny Pickových v Nymburce.

Tato jednodennní nesoutěžní přehlídka se poprvé konala v roce 2010. Umožňuje studentům prezentovat práci před širším publikem, zlepšit jejich prezentační dovednosti. Zpětnou vazbu poskytuje odborná porota (tu tvoří vysokoškolští pedagogové a lidé pracující v médiích)Projekty jsou zařazeny do dvou sekcí – humanitní a přírodovědně-technické. V neposlední řadě má fórum poskytnout inspiraci všem zúčastněným studentům a učitelům. Na závěr jsou v každé sekci vyhlášeny tři nejlepší a nejzajímavější projekty.

Děkujeme organizátorovi této akce, PhDr. Radku Aubrechtovi za to, že jsme se posledního ročníku mohli zúčastnit.

A jaké zážitky, pocity a postřehy si odnášeli naši studenti? 

 V úvodu nám byli představeni porotci, kteří hodnotili jednotlivá vystoupení v humanitní sekci a měli vybrat tři nejlepší projekty.

 Měli jsme velké štěstí, že jsme byli jako poslední, tudíž jsme mohli vypozorovat, jak ostatní prezentují a jak reaguje porota. Kromě několika malých výtek od hodnotících, byla prezentace našeho bádání výborná. Před námi bylo mnoho výborných projektů, první nám byl představen již dokument o Přemyslu Pitterovi, který vytvořili tamní studenti. Druhým v řadě byl projekt pojmenovaný Hravá literatura, což bylo pojednání o dílech, která napsal student z Gymnázia Postupická. Poslední obhajoba v dopoledním bloku se týkala koncepce a tvorby školního časopisu jménem Tropagon studentek z Gymnázia Oty Pavla v Praze. Po přestávce jsme pokračovali s nápadem studentů z Gymnázia Evolution obnovit znovu projekt Dávám židli do kruhu, který by měl dělat osvětu o duševním zdraví. Následně jsme byli seznámeni s improvizačním divadlem, které nám prezentovala spoluzakladatelka improvizační skupiny Dort v kapse z Gymnázia Postupická v Praze. Poslední obhajobou, která nás dělila od naší prezentace, bylo Pojetí zla v Dostojevského Zločinu a trestu od studenta Gymnázia Na Zatlance velmi zajímavé, ale zároveň velmi dobře zpracované téma.

 Velmi se nám líbila přátelská atmosféra, která celý den provázela. Všechny projekty byly zajímavé, některé přímo skvělé. Myslím, že nás všechny, kteří tam byli, velice inspirovaly. Každá z prací měla svého osobitého ducha, každá se zdála úplně jiná.

 Na závěr fóra porota vyhlásila tři projekty, které jí přišly nejlepší a nejužitečnější. K našemu překvapení mezi ně patřil i ten náš!

Ema Lojková, 5QA

 Byl úžasný zážitek. Bylo skvělé vidět stejně namotivované lidi našeho věku něco vytvořit a zrealizovat. Překvapilo mě, jak různorodé projekty byly - od školního časopisu přes tvorbu vlastní literatury po improvizační divadlo. Potěšilo mě, jak přátelská atmosféra na konferenci panovala a jak jsme zároveň dostávali od poroty skvělou zpětnou vazbu včetně chvály i doporučení pro příště. Překvapil mě dokument o Přemyslu Pitterovi - věděla jsem, že je možné natočit dokument. Ale až tento projekt mi doopravdy ukázal, že to opravdu jde, že když se do toho člověk zakousne, dokáže to. A tak je to u všeho. Odnáším si obrovskou motivaci pátrat dál, něco zjistit, dokázat, vytvořit, zrealizovat a objevit se třeba na příštím studentském fóru. Byl to totiž opravdu zážitek s velkým Z.

 

Co si odnáším?

Že studenti jsou moc talentovaní a že dokážou zpracovat skvělé práce a témata.

Co mě inspirovalo?

Odvaha lidí (samotných) prezentovat těžké téma před porotou, která často může mít nepříjemné dotazy.

Co mě potěšilo?

Že jsme jako klub vyhráli cenu poroty a ocenili naši práci a projev.

  Co si odnáším?

Odnáším si novou zkušenost s přednesem před komisí a dobrý pocit z úspěšně odprezentované práce.

Co mě inspirovalo?

Inspirovalo mě už jen to prostředí a atmosféra, ve které se celý den nesl. Byli tam samí milí mladí lidé, kteří dělali něco navíc a většinou tu danou věc ještě dělali pro druhé.

Co mě potěšilo?

Velmi mile mě překvapilo, když za námi po skončení prezentace přišli jiní studenti s pochvalou a doplňujícími otázkami k našemu projektu.

Aktuální informace

21.06.2022

Vážení učitelé a milí studenti!

27. června v naší škole se bude konat "Den slovanských kultur".

Budete mít možnost ochutnat tradiční rusko-ukrajinské jídlo, například: pelmeně, jablkový piroh a další zajímavé chuťovky.

Odložte na chvíli mobil a zahrajme si hry! Pamatujete si, jak se hrají "Lodě" nebo "Dáma"?  Umíte napodobit zvířata? Poměřte své schopnosti v týmových hrách! Ať vyhraje nejsilnější a nejchytřejší! 

Vzhledem ke zhoršení ekologické situace, prosím vezměte s sebou své talíře a kelímky. Ať tolik neplýtváme jednorázovým nádobím.

Těšíme se na vás a přejeme hezkou zábavu!

21.06.2022

v pondělí 27/6 organizuje studentský parlament od 7:30 do 10:30 hod burzu učebnic ve vestibulu školy.

02.06.2022

Ke dni 31. 5. je odevzdáno 60 zápisových lístků do osmiletého studia a 30 zápisových lístků do čtyřletého studia. Odvolání, kterým nebylo možné vyhovět v rámci odvolání jsou odeslána na KÚ StK.

Významní absolventi

Mgr. Žaneta Peřinová

Mgr. Žaneta Peřinová (*1980), novinářka, redaktorka sportovního zpravodajství České televize, absolvovala v roce 1998.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Začaly vycházet Ľudové noviny

2. leden 1903

V Martině začaly vycházet Ľudové noviny (zprvu třikrát týdně), 

Nejčtenější

27.05.2022

Letošní bronzovo-stříbrná ceremonie se konala v nádherných prostorách galerie GASK v Kutné Hoře. Na desátou hodinu dopolední, tedy čas, kdy ceremonie začínala, jsme se někteří dopravili vlakem, jiní po vlastní ose a v doprovodu rodičů. Pak už jsme se jen zaregistrovali u vchodu a mohli vstoupit do sálu s již připravenými židlemi, mikrofony. Ale především  s bronzovými a stříbrnými odznaky i certifikáty, které zde na nás už čekaly.

 

celý článek
02.06.2022

Ekokurz 4KA 2022

V ranních hodinách 30. 5. 2022 jsme vlakem vyrazili z nymburského hlavního nádraží do Blanska, odkud jsme soukromým autobusem dojeli do Krásenska na Rychtu, kde jsme se ubytovali. Ještě téhož dne jsme podstoupili zkoušku ohněm, respektive vodou, v té jsme lovili bezobratlé živočichy. Následující den jsme strávili na kolech. Cílem byl Ostrov nad Macochou, vzdálený pouze 7 kilometrů, ale cestou jsme udělali několik zastávek, a tak nám výlet zabral téměř celý den. V Ostrově jsme obdrželi mapu, pomocí které jsme se orientovali při dobrodružné hře. Středu jsme zasvětili pozorování ptáků, hmyzu, pavoukovců, kroužkovců… zkrátka ornitologii a entomologii. Odpoledne jsme věnovali debatování o enviproblémech. Poslední den jsme připravovali závěrečný projekt a bádali v přírodě. Celým programem nás provázela hra Evoluce, jejímž posledním kolem jsme zakončili náš program na Rychtě. Za 4KA děkujeme pí. Weissové a pí. Bursové i lektorům z Krásenska za úžasně připravený program.

Anna Andrejsová, Alice Škochová a Filip Slabý

celý článek
04.06.2022

V týdnu od 30. května do 3. června se studenti biologického semináře třetího ročníku zúčastnili ekologického kurzu. Kurz probíhal formou různých aktivit, které se uskutečnily především v okolí Nymburka. Jak konkrétně si můžete přečíst v následujícím reportu.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu