Beseda s kapitánem Ondráčkem

Utéct z reality – octnout se uprostřed ničeho, jet s větrem v zádech a vnímat jen širé moře kolem a absolutní svobodu, kterou člověku nabízí; nebát se vyjet ze zaběhnutých kolejí stereotypního života a udělat něco neobvyklého, nebezpečného a možná i šíleného; vyplout za hranice státu, systému a šedi obyčejnosti a stát se strůjcem vlastního osudu, stát se králem moří…

Snad po tom nejvíc toužil kapitán Ondráček, který nám ve středu 14. května v auditoriu ZŠ Komenského poreferoval o svém pokusu obeplout svět v rekordním čase. Zvláštní bylo, že jsme se teprve v průběhu vyprávění dozvěděli, že jeho plán selhal. Zasvětil nás na začátku do všeho, co se týkalo příprav na cestu a počátku plavby, takže jsme se de facto trochu dokázali vžít do jeho role a pochopit jeho zklamání. Dostalo se nám velmi podrobného popisu plavby, ale také zařízení lodi a všech problémů, kterým mořeplavec musí čelit. Tak trochu to připomínalo jakousi dobrodružnou knížku; jen málokdo něco podobného doopravdy zažil, a právě v tom tkvěla poutavost přednášky. Moře je nevyzpytatelné a nedá se mu poručit; ovšem člověk, který na něm dovede strávit tolik času, je přece jenom hrdinou. Kapitán vyplul z britského přístavu s tím, že se mu do roka podaří doplout okolo světa zase zpátky, ale nakonec skončil na Novém Zélandu – obeplul tedy jen polovinu zeměkoule, nicméně se mu podařilo najít místo, které si zamiloval. Přes všechny svízelné situace na lodi i problémy v osobním životě kapitán vypadal stále plný elánu a také částečně pyšný na to, co ve svém věku dokázal. Možná totiž opravdu nezáleží na výsledku – důležitější je cesta.

Aktuální informace

15.09.2021

ve čtvrtek 23/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

Ing. Jan Eisner

Ing. Jan Eisner (11. 4. 1911-23. 7. 1943), komunista, interbrigadista ve španělské občanské válce, popravený v Osvětimi, maturoval v roce 1929.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Anthracite Coal Commission Report

22. březen 1903

Theodore Roosevelt přikázal zveřejnit Anthracite Coal Commission Report, 

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.08.2021

Tadeáš Ďurčanský (budoucí 7MB), náš další stážista v Otevřené vědě 2021, byl zmíněn na jejím Facebooku v souvislosti s řešením problematiky ladění bílého světla, kterým se společně s dalšími dvěma kolegy z jiných středních škol letos zabývá na Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu