Mezinárodní setkání v německém Bad Marienbergu

Mezinárodní setkání v německém Bad Marienbergu

Ve dnech 12. až 15. června jsme se s vybranými studenty septimy A Emmou Formánkovou, Tobiášem Danešem, Bedřichem Brynychem, Markem Lovětinským a Davidem Janem Slabou vydali na mezinárodní setkání do dalekého Bad Marienbergu ve spolkové zemi Rheinland-Pfalz. 

Jednalo se o projekt pro studenty středních škol s názvem Evropská identita v historii, současnosti a budoucnosti, který byl pořádaný ve spolupráci se čtyřmi partnerskými regiony z Německa, Francie, Polska a v neposlední řadě České republiky. 

 

Jak si výše zmíněnou akci užili samotní studenti si můžete přečíst níže. Za mě jako pedagogický doprovod mohu říct, že jsem si pobyt velmi užila a do Čech se vrátila s novou energií a obohacená o cenné zkušenosti týkající se poznání jiných kultur, lidí a zvyků dané země.

Tereza Plechlová

 

Emma Formánková:

Dne 12. června se skupinka 5 němčinářů ze septimy A vydala na pobyt do německého Bad Marienbergu. Měli jsme se setkat se školami z Francie, Německa a Polska, abychom se lépe poznali a společně pocítili, jaké výhody nám přináší být Evropanem.
 
Naše cesta začala v 7:30 ráno v Nymburce. Pan ředitel vyzvedl první dva studenty bílým luxusním Mercedesem a pokračovali do Lysé nad Labem, kde vyzvedli další 3 studenty a paní profesorku Plechlovou. Kromě pana ředitele jsme cestu skoro celou prospali. 
 
Naše první zastávka byla v německém Výmaru. Navštívili jsme McDonalds a využili naši jazykovou znalost němčiny v praxi. Zároveň jsme se tímto způsobem rozloučili s masem, jelikož Europahaus, kam jsme mířili, vaří pouze vegetariánská jídla. Zároveň jsme dostali nějaký čas na to, abychom si Výmar prošli. Viděli jsme dům Schillera a Goetheho, Goetheho hrob a nádherný park. Nakonec jsme si dali kávu a pokračovali jsme další 2 hodiny do Bad Marienbergu. 
 
Po příjezdu do Europahausu jsme si vybalili, zašli si na první večeři a záhy poté jsme měli první program - Ice breaking. Hráli jsme různé hry, abychom si zapamatovali jména ostatních studentů a abychom si k sobě rychleji našli cestu. 
 
Po noci na pohodlných, ale vrzavých postelích, jsme se vzbudili do poměrně chladného, ale příjemného dne. Jelikož nabídka snídaní a večeří byla téměř shodná, většina z nás zopakovala svou večeři na snídani. Za sebe mohu říct, že jsem nikdy nesnědla tolik vajec. Pak následoval program. Opět jsme se hodně poznávali. A dokonce jsme hráli společenskou hru EU-dentity, kterou vymysleli studenti z německé školy. Za odměnu jsme dostali bonbónky. Na oběd jsme měli rýži s rajčatovou omáčkou a zapečeným lilkem se sýrem. Odpoledne jsme hru dohráli a začali jsme ve skupinkách z rozdílných zemí pracovat na projektu, který se jmenoval Utopia Lab. Za úkol jsme dostali vytvořit ideální svět za pomocí kartiček, které nám organizátoři Lisa a Clemens rozdali. Týkaly se např. ekonomické situace našeho vymyšleného světa nebo způsobu vládnutí. Nakonec jsme měli utvořit nějakou věc, která by po nás v případě vymření zůstala.
 
Tobiáš Daneš:

V úterý nás čekal výlet. Ráno jsme navštívili koncentrační tábor Osthofen. Komentovaná prohlídka nám pomohla utvořit si představy o dobových poměrech v německé společnosti. Průvodkyně nám popsala, jak to zde fungovalo, co tady s vězni dělali. Vyslechli jsme si i příběhy o konkrétních zajatcích. Při porovnání s dneškem jsme si sice začali více vážit toho, v jakém světě právě žijeme, na druhou stranu jsme litovali lidí, které tehdejší nespravedlnost a nedostatek svobody utlačovaly.     

Následně jsme se přemístili do hlavního města spolkové země Porýní-Falc, Mohuče. Cílem výpravy byla budova Zemského sněmu, kde jsme byli pozváni na oběd. Po jídle jsme měli možnost vejít do zasedacího sálu a sedět v křeslech poslanců. V místnosti se rozmohla debata o politickém systému Německa. Narazili jsme na klady, ale samozřejmě i na zápory. Po diskuzi jsme dostali volno a mohli jsme si tak prohlédnout i další části města.

Bedřich Brynych:

Ve středu 15.6. jsme vstali na snídani, po které jsme si šli zabalit naše zavazadla a vyklidili jsme si pokoje. Následoval program, ve kterém jsme popisovali naše dojmy z programu Utopie. Potom jsme si sepsali dojmy z celého pobytu, které jsme si navzájem přečetli. Tím skončil oficiální program, po kterém následovalo focení a oběd. Následně jsme se rozloučili s našimi novými kamarády a odjeli na dlouho cestu domů.

Marek Lovětínský:
 
Dne 12. června v neděli v brzkých ranních hodinách jsme sedmičlenná skupina v čele s panem ředitelem a paní profesorkou Plechlovou vyjeli na náš 4 denní edukativní program do německého Bad Marienbergu blízko města Mohuč. Díky skvělým řidičským schopnostím pana ředitele jsme měli několika hodinovou rezervu na setkání s ostatními účastníky programu. Během cesty jsme se tedy zastavili v historickém městě Výmar, které je od 19. století centrem německého společenského a duchovního života díky působení zńamých spisovatelů Goetha a Schillera na vévodském dvoře. Po cca dvou hodinové pauze jsme se dali opět na cestu do naší cílové destinace Europahaus v Bad Marienbergu. Po přijezdu na místo jsme se ubytovali na pokojích a poté nás čekala večeře, po které následoval večerní program, kde bylo úkolem se poznat s ostatními účastníky z evropských zemí. Programu se zúčastnili jak žáci, tak i jejich učitelé z Německa, Polska a Francie.
 

Aktuální informace

13.10.2024

Zveme na prohlídku školy ve středu 16/10 od 13.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 13:15, 14:00, 14:45, 15:15 hod.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

plk. Jaroslav Čermák

Plk. letectva i. m. Jaroslav Čermák (27. 4. 1917-4. 6. 1943), pilot 310. a 313. stíhací perutě RAF, absolvoval v roce 1937.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Důlní neštěstí

2. duben 1903

Při důlním neštěstí v uhelném dole Königin Luise v Horním Slezku zahynulo 30 horníků.

Nejčtenější

20.09.2024

19.záři se na atletickém stadionu Sportovního centra Nymburk konalo okresní kolo Atletického středoškolského poháru. V kategorii dívek se účastnilo pět a v kategorii chlapců čtyři školy. Soutěžilo se v klasických disciplinách, 100m, 400m, 1500m (dívky 200m a 800m), dále skok vysoký, skok daleký, vrh koulí a závěrečná štafeta 4x200m. Družstvo s nejvíce body za výkony bralo přímý postup do krajského kola.

celý článek
28.09.2024

Workshopů v projektu Kamdu s inspirátory z oblasti byznysu, neziskovek, umění, vědy nebo médií se v posledních dvou letech zúčastnilo několik studentů vyššího nebo čtyřletého gymnázia z naší školy. Někteří z nich jsou opět přihlášeni do nabídky Kamdu pro podzimní semestr 2024. Další zájemci se ještě mohou také přidat a opravdu je z čeho vybírat. Opět jsme (tentokrát především zásluhou J. Holečka ze 6XA) shromáždili recenze dosavadních účastníků, abychom novým zájemcům poskytli zpětnou vazbu. Ještě dodávám, že přihlášení do projektu se kvůli celoškolní evidenci účasti a zejména zařízení uvolnění z výuky na workshopy musí hlásit ještě u školního kariérního poradce prof. Soukupa.

celý článek
14.09.2024

Členové Klubu moderní historie jsou zapojeni do celé řady zajímavých projektů zaměřených na moderní dějiny, které nejsou založené na pouhém předávání faktů, ale umožňují inspirativní setkání, přináší nové úhly pohledu a zkušenosti. Dvou takových setkání se zúčastnily členku Klubu moderní historie i v období letních prázdnin, konkrétně poslední červnový víkend setkání projektu Starting at Zero v Brně a Brněnci a Anne Frank Youth Network v srpnu v Amsterdamu. Více ve zprávách účastnic...

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.