Geologický kurz třídy 6XA

Geologický kurz třídy 6XA

V termínu 9. - 13. října se naše třída 6XA vydala do Rokytnice nad Jizerou na geologický kurz. Jako kantorský doprovod s námi jela paní učitelka Bursová společně s panem učitelem Liptákem. Po dobu jednoho týdne nás čekalo hned několik návštev muzeí, geologických sbírek, hřebenová tůra a na konec také poznávačka a závěrečný test.

Den 1.

Naší první zastávkou se ještě při cestě autobusem staly Bozkovské jeskyně. Navlékli jsme na sebe teplé oblečení, protože jsme byli varováni, že v jeskyních bude pořádná zima, paradoxně nám však bylo větší teplo než venku. Uvnitř jeskyní jsme viděli různé typy krápníků a hlubokou bezejmennou jeskyni, u které nám bylo řečeno, že dostane název po tom, kdo do ní skočí. Naštěstí jsme všichni skromní, takže tuto slávu nikdo z naší třídy získat nechtěl. Nejvíce nás ohromilo podzemní jezírko, které bylo překvapivě ještě studenější než my. Po příjezdu na chatu jsme si vybalili a odměnou nám byly tradičně párky.

Den 2.

V úterý nás čekal výlet do Hornického muzea a štoly v Harrachově. Tam, jak jsme se dozvěděli, se těžil hlavně fluorit a baryt, ale kvůli nerentabilitě se s těžbou přestalo. K vidění ve štole byli také různé těžební stroje. Po prohlídce jsme se vydali pěšky k Mumlavským vodopádům. Ačkoli nám počasí moc nepřálo, naše nadmíru dobrá morálka vše vykompenzovala. Následně jsme ještě přejeli přes hranici s Polskem, kde jsme navštívili vodopád Kamienczyka nad Szklarskou Porebou. Celý den jsme pak zakončili informacemi na další den.

Den 3.

Ve středu přišel na řadu očekávaný celodenní výlet, který doprovázela opět dobrá nálada a především krásné počasí. Ráno jsme opět překročili hranice do Polska. Tentokrát jsme zavítali přímo do Szklárské Poreby. Po prohlídce města jsme navštívili Muzeum Mineralogiczne, kde bylo k vidění kromě nerostů, minerálů a hornin také něco z dob dinosaurů, dále pak například meteority. Následně jsme vyjeli lanovkou na horskou chatu Szrenicu. Odtud jsme se vydali na pochod přes Sněžné jámy, Labskou boudu, kolem Kotle přes Růženčinu zahrádku, až na Dvoračky, kde jsme si za odměnu dali teplé jídlo a zahřáli se. Pak už jsme se jen zničeně dobelhali na chatu, kde jsme si mohli odpočnout a psychicky se připravit na čtvrteční orientační běh.

Den 4.

Po fyzicky náročné středě byl na programu orientační běh. Čtvrteční déšť v kombinaci s během na čas spláchl všechny zbytky dobré nálady a energie, kterou jsme měli. Papírové mapy, které nám měly v orientaci pomoct se v rukou rozpouštěly jako naše úsměvy na tváři, když jsme četli nápovědy k nalezení jednotlivých stanovišť s kontrolami. Nechci zde působit útočně, ale když máte hledat v LESE, jsou vám nápovědy jako například dřevo, nebo smrček docela k ničemu. (Tohle samozřejmě berte s nadsázkou😅) Po vyhlášení běhu, který jsme všichni ve zdraví přežili, jsme si naposledy zopakovali informace na závěrečný test a poznávačku kamenů, kterou jsme psali odpoledne.

Den 5.

V pátek po snídani nás čekalo balení, úklid chaty a následně již hurá domů:) .

 

Chtěla bych poděkovat paní Bursové, panu Liptákovi a svým spolužákům za úžasných pět dní, které věřím, že jsme si celá třída užila. (I přes orientační běh, který se některým sebevrahům z naší třídy líbil😅) Celková akce nás sblížila ještě víc než předtím a téměř pořád panovala dobrá nálada. Děkujeme.

 

Aktuální informace

23.02.2024

Beseda s absolventem v Městské knihovně Nymburk 29. 2. 2024 od 17.30 hodin s tématem: Moderní archeologie

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1934.

Narodil se 9. 11. 1915 v Nymburce. Učil se hrát na housle, klavír, varhany a také zpíval. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Rusifikace Finska

17. prosince 1903

Bývalý ruský ministr financí Sergej J. Vitte uveřejnil v kodaňských novinách článek proti rusifikaci Finska.

Nejčtenější

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

celý článek
05.02.2024

V pátek 26. ledna 2024 se konala každoroční bronzovo-stříbrná DofE ceremonie v galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. V letošním roce se zúčastnilo 14 studentů, kteří úspěšně dokončili bronzovou úroveň a 23 studentů se splněnou stříbrnou úrovní. 

 

celý článek
03.02.2024

Ve čtvrtek 1. února jsme na schůzce Klubu moderní historie přivítali velice vzácného hosta. Se členy klubu přijel besedovat spisovatel, knihkupec, nakladatel a milovník historie, pan Jiří Padevět. S ohledem na okruh zájmu pana Padevěta a náplň činnosti klubu bylo téma besedy zřejmé, život ve dvou totalitách.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.