Geokurz 6XB 2020 Rokytnice nad Jizerou

Geokurz 6XB 2020 Rokytnice nad Jizerou

V pondělí  21. září vyrazila naše třída 6XB, navzdory počátečním obavám ze zrušení, popřípadě odložení, kurzu, do Rokytnice nad Jizerou, aby zde jako tolik jiných tříd před ní podstoupila pětidenní pobyt inspirovaný geologií. 

Po příjezdu, předběžném ubytování a obědu následovala první aktivita, totiž menší geocaching připravený profesorem Soukupem, při němž studenti pobíhali po okolí chaty, šplhali po kopcích a hledali malé černé schránky se souřadnicemi dalšího bodu. A i přes menší zmatky u jedné skupinky se všem podařilo dostat se na všechna stanoviště a najít všechny schránky. Druhého dne byl přichystán výstup na hřebeny a k pramenu Labe, kterému předcházel menší výšlap na Dvoračky.

U této chaty jsme se naobědvali z připravených balíčků, trochu si odpočinuli, a poté se všichni až na malou skupinku indisponovaných vypravili k prameni. Indisponovaní zvolili kratší cestu přes Ručičky a po sjezdovce se dostali ve velkém předstihu zpět do chaty, zatímco jejich spolužáci si užili mírně větrného počasí, skvělého výhledu a dvacetikilometrové trasy. Následovala samozřejmě vydatná  večeře.

Ve středu se chystala o něco kratší zábava zpříjemněná ještě cestou lanovkou a autobusem. Ten nás zavezl do Harrachova, v němž jsme navštívili hornické muzeum, prohlídli si mnohé vystavené předměty a absolvovali výlet v podzemní štole i s výkladem. Po krátké pauze, v níž si mnoho studentů a především studentek zakoupilo některý z minerálů a šperků z minerálů určených k prodeji, jsme se prošli lesem, prohlédli si pinky a vystoupali až k Mumlavskému vodopádu a jeho slavným Čertovým okům. Po menší (ne)dobrovolné koupeli jsme zamířili zpět k Harrachovu a po krátkém hlasování jsme se shodli, že je na čase ušetřit si další výstup. Využili jsme proto služeb výše zmíněné lanovky a proto nás už poté čekala jen kratší cesta většinu času po rovince, nebo z kopce. Tak jsme se šťastně dostali až k chatě, dali si pozdější oběd a zbytek dne jsme měli víceméně volno.

V něm jsme se však povětšinou připravovali na test a poznávačku z minerálů, které nás čekali následujícího dne. A po tomto krátkém přezkoušení našich znalostí se část z nás rozhodla vydat se k Zelené kapličce. Ostatní mezitím uspořádali turnaj v ping-pongu a večer jsme se všichni opět sešli k táborovému ohni se špekáčky, falešným i poslouchatelným zpíváním a hraním na ukulele.

A následujícího dne už jsme jenom uklidili chatu pro příští třídu, sbalili si batožinu a vydali se k autobusu, jenž nás měl dopravit domů.

Alena Pustá

 

Fotogalerie geokurzu 6XB

Aktuální informace

15.09.2021

ve čtvrtek 23/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc.

Absolvoval v roce 1945.

Narodil se 13. 3. 1926 v Nymburce. Aktivně působil jako vedoucí vědecký pracovník v oborech teorie pružnosti a plasticity, mechaniky struktur a kontinua, v oborech reologie, bioreologie, vazkopružnosti a biovazkopružnosti i biomechaniky.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Volební právo v Austrálii

17. prosinec 1903

Parlamentních voleb v Austrálii se poprvé účastnily i ženy.

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.08.2021

Tadeáš Ďurčanský (budoucí 7MB), náš další stážista v Otevřené vědě 2021, byl zmíněn na jejím Facebooku v souvislosti s řešením problematiky ladění bílého světla, kterým se společně s dalšími dvěma kolegy z jiných středních škol letos zabývá na Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu