Geokurz 6XA - oblačno, místy kámen

Geokurz 6XA - oblačno, místy kámen

Ač za občasného mrholení, celá třída 6XA absolvovala geologický kurz ve zdraví a bez úhony. Kurz nám trval od 11. do 15. října.

Jako každý vícedenní kurz, i ten náš začínal pro všechny přímo před školou. Ručičky hodin ukazovaly na osmou, a náš autobus se dal do pohybu. Naším prvním cílem byly Bozkovské dolomitové jeskyně, kam jsme si cestu krátili počítáním hřbitovů. Zde nás obohatila prohlídka zdejších nových a starých jeskyní, dále také perníkové chaloupky, sloních uší a třeba bůčku, jak se jmenují některé útvary vytvořené horninami. Následoval přesun na rokytnické parkoviště, odkud už jen zbývalo vyšlápnout se zavazadly přímo k chatě. Zde na nás čekal uvítací oběd v podobě párků. Na odpoledním programu se pak nacházel již jen geocaching a večeře.

Druhý den ráno nás vzbudil budíček na přijatelných 7:30 a hurá na snídani. Brzo poté, jsme už stoupali do kopce směrem na Dvoračky, který je mnohem prudší, než se zdá. Zastávka zde byla naplánovaná ale až na zpáteční cestu, jelikož naším cílem byl pramen Labe, kam jsme se i přes chvilkové pochyby dostali. Zpátky jsme si na již zmíněných Dvoračkách dopřáli ať už jen teplý čaj, palačinku a nebo něco jiného. Toto odpoledne už většina z nás věnovala samostudiu minerálů a hornin, kvůli kterým zde jsme.

Středa patřila Harrachovu. V místním hornickém muzeu naše skupina absolvovala prohlídku bývalého dolu, který byl uzavřen roku 1992. Cesta zpátky do Rokytnice vedla skrz podzimně zbarvené údolí Mumlavy. Toto odpoledne bylo naše samostudium již o poznání intenzivnější, kvůli zítřejším testům. Nicméně ani to nás neodradilo od neustálého hraní stolního tenisu, zvuk odrážejícího míčku byl slyšet dlouho do večera. Nesmíme také zapomenout na druhou večeři, která nám byla k dispozici vždy o půl deváté.

Jak již zaznělo, čtvrtek byl den testů. Dopoledne poznávačka, odpoledne shrnovací test. I přesto, že počasí už ten den bylo o poznání horší, našli se jedinci, kteří se šli otužovat do místního potůčku o teplotě zhruba 5 stupňů.

V pátek už nám nezbylo nic jiného, než zabalit, uklidit a rozloučit se s chatou. Náš kurz definitivně skončil zastavením autobusu před školou krátce před půl jednou.

Závěrem bychom chtěli poděkovat našim vedoucím, paní Weissové a panu Hrstkovi, že s námi zvládli celý kurz. Dále bychom také rádi poděkovali našemu panu kuchaři za dobré jídlo. Myslím že i přes nepříliš dobré počasí, jsme si celých 5 dní užili a na závěr dopadly i testy na výbornou.

Bartoloměj Boška, feat. Eliška Novotná    

P.S.: Těch hřbitovů cestou tam bylo 7.

Fotogalerie geokurzu

Aktuální informace

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
Celý článek
29.04.2022

Sledujte vývoj přijat - nepřijat!

31.01.2022

Ředitel školy zveřejnil kritéria přijjímacího řízení:

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 25. 12. 1908 Nymburce. V letech 1925 – 1930 studoval inženýrské stavitelství na pražské technice, pak Akademii výtvarného umění.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Srdečná dohoda

6. červenec 1903

Návštěva francouzského prezidenta Émila Loubeta a ministra zahraničí Théophila Delcassého v Londýně byla počátkem jednání s Británií, které vedlo 8. 4. 1904 k vytvoření tzv. Entente cordiale – dohody o vzájemné spolupráci Francie a Británie.

Nejčtenější

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
celý článek
10.05.2022

Pokud máte rádi skvělou hudbu a jídlo, doražte na Majáles, pořádaný studenty gymnázia, který se koná 14. 5. 2022 v Nymburce v Parku Pod Hradbami. Dokonce nepotřebujete ani lístek. Začínáme v 13:30.

celý článek
30.04.2022

Páteční, slunečné ráno bylo před naší školou netradiční.  Za zvuků píšťalek, bubínků, řehtaček a ve šmloulích převlecích, se přišli rozloučit maturanti se školou. Tradiční rituál, který neodmyslitelně patří k naší škole, se po covidovém období vrátil a jsme tomu rádi!

Přejeme všem maturantům hodně štěstí u závěrečných testů, zkoušek i obhajob!

Vzpomínky na poslední zvonění – foto Michal Hrstka

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu