Ekokurz BiS 2024 – putování za poznáním

03.06.2024
Ekokurz BiS 2024 – putování za poznáním

„Jednou sám vidět je lepší než stokrát slyšet.“  ˇPraví jedno japonské přísloví a my na konci vlastního kurzu, můžeme potvrdit, že to pravda jest!

Kurz ekologické výchovy pro studenty biologického semináře započal v pondělí 3. června 2024 a během týdne jsme měli možnost poznávat zajímavá místa na Nymbursku.

Pondělní program probíhal přímo v Nymburce a to v lesoparku Ostrov. Tam na studenty čekala praktická ukázka odchytu a kroužkování ptáků, včetně poutavé ornitologické přednášky studenta Lesnické fakulty v Brně, Jirky Šantavého. Další praktická část prvního dne se věnovala fytocenologii a zoologii. Studenti zjišťovali biodiverzitu či chemické vlastnosti  prostředí. Prakticky měli možnost odchytu bezobratlých a to jak ve vodě tak i na louce.

Úterní program byl věnován návštěvě ZOO Chleby, kde díky komentované prohlídce pana ředitele Ing. Reného Fraňka a jeho manželky, získávali studenti cenné informace nejen o vlastním chovu zvířat v ZOO, ale i o životě v širších a neotřelých souvislostech.

Středa byla ve znamení divokých koní a zubrů. Navštívili jsme přírodní rezervaci v Milovicích, která vznikala na území bývalého vojenského prostoru a první „obyvatelé“ byly vypuštěni v roce 2015. Poutavé vyprávění zakladatele a ředitele rezervace Ing. Dalibora Dostála a pohled na divoké koně, byl pomyslnou třešinkou celé exkurze do těchto míst našeho regionu.

Čtvrtek nám umožnil poznat další zajímavé místo a to Centrum ekologické výchovy Huslík, nedaleko Poděbrad. Zde jsme měli domluvenou praktickou ukázku odchytu a zajímavého povídání o obojživelnících z úst vedoucího zoologa Polabského muzea, RNDr. Martina Šandery. Díky připraveným odchytovým místům, mohli studenti na vlastní oči vidět řadu druhů obojživelníků, ryb i bezobratlých.

Páteční, finálové setkání studentů a učitelů bylo již ve škole, kde proběhlo jednak závěrečné shrnutí a opakování poznatků z celého kurzu, ale také tvorba posterů z jednotlivých lokalit.

Ekokurz 2024 proběhl za krásného a slunečného počasí a byť byly vlastní přípravy v delším časovém období náročné, stejně jako vlastní organizace, veškerá energie se vyplatila a kurz můžeme považovat za přínosný a vydaření!

Na tomto místě děkuji prof. Renatě Bursové za velkou pomoc s celým kurzem a studentům za jejich zájem a prima atmosféru!

Michal Hrstka

 

 

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 11. 2. 1934 v Nymburce.  Absolvoval Pedagogickou fakultu v oboru výtvarná výchova a matematika. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Rusifikace Finska

17. prosince 1903

Bývalý ruský ministr financí Sergej J. Vitte uveřejnil v kodaňských novinách článek proti rusifikaci Finska.

Nejčtenější

31.05.2024

FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.