Adaptační kurz Primy A

Adaptační kurz Primy A

Ve dnech 8. – 12. 9. 2014 jela naše třída prima A na adaptační kurz do Rokytnice nad Jizerou, v doprovodu naší paní profesorky třídní Jeníkové a profesorek Haníkové a Gareevy, které nás vyučují výtvarnou a hudební výchovu. Dále nás doprovázely lektorky z 5QB Šárka Vosáhlová a Veronika Chlíbková, které pro nás vymýšlely večerní program. Hned po příjezdu na chaty začalo vybalování v našich pokojích. Děvčata měla 1 velký pokoj, zatímco chlapci se rozdělili do dvou pokojů - Tunel a Bažina. Denní program byl každý den podobný, dopoledne probíhala výuka estetické výchovy výtvarné a hudební a odpoledne jsme chodili na různé výlety.

V pondělí jsme vyrazili na Dvoračky, cestou jsme se zastavili na Huťském vodopádu a pak šli asi 3 km do kopce. Z chaty Dvoračky byl krásný výhled na hory, lesy a údolí. Na zpáteční cestě nás chytl menší deštík, takže jsme dorazili mokří a unavení a po dobré večeři a večerním programu jsme šli spát.

Druhý den - v úterý jsme byli v muzeu v Pasekách nad Jizerou. Po obědě jsme sešli do Rokytnice na autobusovou stanici a jeli autobusem do Pasek, odkud jsme šli do muzea. V muzeu jsme viděli tkalcovský stav na látku a koberce, mechanický betlém, starou mapu Pasek n. Jizerou, stroj na navlékání korálků a hodně dalších věcí. Nazpátek jsme šli pěšky do Rokytnice, přičemž jsme se začali trhat, protože někdo byl výrazně pomalejší než ostatní. Na chatu ale přišli nakonec všichni.

Středa: říká se, že třetí den je vždy nejlepší a i dnes tomu bylo tak, až na to, že vše bylo moc uspěchané. Oběd jsme stihli, ale pak už jsme spěchali na autobus, který nás odvezl do harrachovských skláren. Exkurze byla velice zajímavá, stejně jako ukázka broušení skla. Na závěr jsme si mohli něco koupit a vyrazili jsme do muzea skla. V muzeu byla zajímavá např. sklenice se třemi uzly či císařská váza. Mně se nejvíce líbil dort ze skla, který byl zhotoven ke 300. výročí skláren. Na zpáteční cestě jsme vyjeli lanovkou na Čertovu horu a zanedlouho jsme byli ve spacácích a těšili se na další den.

Ve čtvrtek jsme vyrazili do muzea ve Františkově. Byla tam spousta různých soch ze dřeva, historie hasičů a taky spousta zemědělských strojů a nástrojů, jako třeba mlátička či máselnice. Zaujalo mne různé staré sportovní vybavení, jako např. lyže nebo sáňky. Ve druhém patře byla nejzajímavější ukázka staré domácnosti, něco ze sportu či různé druhy pomlázek. Cestou zpět pršelo, ale alespoň že nepršelo celý týden. Večer byla talentmánie a diskotéka, takže spát se šlo až ve 23:00, ale nám to vůbec nevadilo. Když jsme se v pátek ráno probudili, zjistili jsme, že už je konec a nastalo balení a velký závěrečný úklid. Adaptační kurs svůj účel splnil a jsme tak připraveni spolu v jedné třídě vydržet až do maturity.

Prima A, 14. 9. 2014

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. PharmDr. Anetta Härtlová, Ph.D.

Prof. PharmDr. Anetta Härtlová, Ph.D. (*1982), imunoložka, molekulární bioložka, vědkyně v oboru molekulární medicíny, vedoucí samostatné výzkumné skupiny na Institutu biomedicíny univerzity ve švédském Göteborgu, absolvovala nymburské gymnázium v roce 2000.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Řízení vzducholodi

12. listopad 1903

Francouz Henri Juillot podal nový důkaz o řiditelnosti vzducholodi:

Nejčtenější

02.11.2023

Vážení rodiče i studenti!

Po zasedání sněmu delegátů a na základě rozhodnutí pana ředitele, společně s komisí TEV, předkládáme finální podobu organizace LVVZ.

 

Organizaci daných kurzů a pokyny k platbám budou řešit vedoucí LVVZ. 

Michal Hrstka

celý článek
15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

 • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
  • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
  • větší skupiny žáků při výuce jazyků
  • problém s udržením výuky praktických cvičení
  • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
  • redukce nabídky nepovinných předmětů
 • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

 • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
 • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
 • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

 • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
05.11.2023

Končící víkend měl na svém programu školy nejen první stužkovací večírek maturantů, ale i brigádní činnost učitelů na chatách v Rokytnici nad Jizerou. Na 10 kolegů a rodinných příslušníků vyrazilo do hor „poprat “ se s úklidem a přípravou chat před náročnou, zimní sezónou. Není to nikdy jednouché, ale opět se dílo povedlo a můžeme se těšit na blížící se zimu!

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.