Krásensko
Z Kvarty A se stávají odborníci na evoluci
Ráno 3. června se nymburském nádraží začala shromažďovat skupina žáků kvarty A vybavených krosnami a zvědavostí na zbytek týdne. Odjížděli jsme totiž na ekokurz
za doprovodu profesorek Weissové a Netopilíkové. Díky dobré organizaci a samozřejmě i naší šikovnosti jsme zvládli hned několik přestupů bez jediné ztráty, takže jsme šťastně dorazili až do vesničky Krásensko.
Hned po příjezdu nás před starobylou stavbou– Rychtou čekal instruktor Michal. Mile nás přivítal, provedl celou budovou a uvedl nás do hlavního tématu. Tím byla evoluce, kromě různých průzkumů s ní provázaných, pro nás připravili i hru, kterou jsme po celý kurz hráli.
První bádání bylo v oblasti hydrobiologie.
V holinách či broďákácha se síťkami v ruce jsme se vydali do rybníku na lov nejrůznějších živočichů. Byli jsme opravdu úspěšní, kromě planktonu jsme odchytili i pijavky, bodule či pulce.
V úterý jsme se vydali na bádání do Údolí říčky. Teplotu oné říčky si vyzkoušelo postupně hned několik našich spolužáků, ne všichni však zcela dobrovolně.
Po cestě do první jeskyně – Pekárny jsme se naučili rozeznat od sebe nejrůznější dřeviny, jíst rostliny, které běžně potkáváme po cestě a spoustu nových informací o evoluci člověka, zvláště o neandrtálcích.
Během průzkumu Pekárny nás přepadla bouřka. Nezůstala naštěstí na dlouho a my mohli vydat po rozbahněné a kluzké cestě do další jeskyně. Pro ty, komu bahno venku nestačilo, tu byla uzounká chodba hlouběji do skály, kam se s čelovkou mohli jit proplazit. Na jejím konci na ně čekalo hotové bahnité koupaliště. Poté jsme se celí od bahna, jehličí a promáčení od říčky vraceli na autobus zpět na Rychtu.
Ve středu jsme poznali spoustu nových živočichů od drobounkých broučků po plazy. Dopoledne jsme si vyzkoušeli ormitologii. Po úspěšném určení univerzálního hnědého ptáka, jsme si všimli i tuhýka, vlaštovek či sovy umělé. Po našem velkém ormitologickém úspěchu jsme se přesunul i na nedaleký kopec, kde pokračovalo entomologické zkoumání. Ani tady jsme nezaháleli a po chvíli jsme stihli najít několik druhů pavouků, motýlů a broučků.
Odpoledne nás čekalo seznámení s většími zvířaty. Setkali jsme se s chameleónem Vasilem, který nám ukázal, jak loví hmyz, s gekončíky s pozoruhodným maskováním a s hbitou agamou vousatou.
Ještě před večeří jsme si otestovali naše znalosti hornin při poznávačce. Za odměnu jsme si po ní mohli opéct buřty na ohni.
Ve čtvrtek přišel čas na naše vlastní výzkumy a projekty. Nápadů se sešlo hned několik, od mravenčích zápasů až po biodiverzitu stojatých vod.
Dopoledne jsme strávili sbíráním dat, pozorováním, lovením a ptání se náhodných kolemjdoucích na všetečné dotazy.Odpoledne pak bylo věnováno samotnému zpracování dat do prezentací a plakátů.
Poslední den nás čekalo už jen ukázat a vysvětlit náš projekt zbytku třídy a profesorům a samozřejmě cesta domů.
Zuzka Kyselová