Krásensko

Krásensko

Z Kvarty A se stávají odborníci na evoluci 

Ráno 3. června se nymburském nádraží začala shromažďovat skupina žáků kvarty A vybavených krosnami a zvědavostí na zbytek týdne. Odjížděli jsme totiž na ekokurz

za doprovodu profesorek Weissové a Netopilíkové. Díky dobré organizaci a samozřejmě i naší šikovnosti jsme zvládli hned několik přestupů bez jediné ztráty, takže jsme šťastně dorazili až do vesničky Krásensko.

Hned po příjezdu nás před starobylou stavbou– Rychtou čekal instruktor Michal. Mile nás přivítal, provedl celou  budovou a uvedl nás do hlavního tématu. Tím byla evoluce, kromě různých průzkumů s ní provázaných, pro nás připravili i hru, kterou jsme po celý kurz hráli.

První bádání bylo  v oblasti hydrobiologie.

V holinách či broďákácha se síťkami v ruce  jsme se vydali do rybníku na lov nejrůznějších živočichů. Byli jsme opravdu úspěšní, kromě planktonu jsme odchytili i pijavky, bodule či pulce.

V úterý jsme se vydali na bádání do Údolí říčky. Teplotu oné říčky si vyzkoušelo postupně hned několik našich spolužáků, ne všichni však zcela dobrovolně.

Po cestě do první jeskyně – Pekárny jsme se naučili rozeznat od sebe nejrůznější dřeviny, jíst rostliny, které běžně potkáváme po cestě a spoustu nových informací o evoluci člověka, zvláště o neandrtálcích.

Během průzkumu Pekárny nás přepadla bouřka. Nezůstala naštěstí na dlouho a my mohli vydat  po rozbahněné a kluzké cestě do další jeskyně. Pro ty, komu bahno venku nestačilo, tu byla uzounká chodba hlouběji do skály, kam se s čelovkou mohli jit proplazit. Na jejím konci na ně čekalo hotové  bahnité koupaliště. Poté jsme se celí od bahna, jehličí a promáčení od říčky vraceli na autobus zpět na Rychtu.

Ve středu jsme poznali spoustu nových živočichů od drobounkých broučků po plazy. Dopoledne jsme si vyzkoušeli ormitologii. Po úspěšném určení univerzálního hnědého ptáka, jsme si všimli i tuhýka, vlaštovek či sovy umělé. Po našem velkém ormitologickém úspěchu jsme se přesunul i na nedaleký kopec, kde pokračovalo entomologické zkoumání. Ani tady jsme nezaháleli a po chvíli jsme stihli najít několik druhů pavouků, motýlů a broučků.

Odpoledne nás čekalo seznámení s většími zvířaty. Setkali jsme se s chameleónem Vasilem, který nám ukázal, jak loví hmyz, s gekončíky s pozoruhodným maskováním a s hbitou agamou vousatou.

Ještě před večeří jsme si otestovali naše znalosti hornin při poznávačce. Za odměnu jsme si po ní mohli opéct buřty na ohni.

Ve čtvrtek přišel čas na naše vlastní výzkumy a projekty. Nápadů se sešlo hned několik, od mravenčích zápasů až po biodiverzitu stojatých vod.

Dopoledne jsme strávili sbíráním dat, pozorováním, lovením a ptání se náhodných kolemjdoucích na všetečné dotazy.Odpoledne pak bylo věnováno samotnému zpracování dat do prezentací a plakátů.

Poslední den nás čekalo už jen ukázat a vysvětlit náš projekt zbytku třídy a profesorům a samozřejmě cesta domů.

 

Zuzka Kyselová

Aktuální informace

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Bedřich Feuerstein

Bedřich Feuerstein (15. 1. 1892–10. 5. 1936), světově proslulý architekt, scénický výtvarník, malíř a esejista světového rozhledu a mimořádných uměleckých kvalit, výrazná osobnost české moderní avantgardní architektury a scénografie, absolvoval na naší škole v roce 1910.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Stávka na dráze

6. dubna 1903

Všeobecná stávka železničářů v Nizozemsku

Nejčtenější

05.02.2024

V pátek 26. ledna 2024 se konala každoroční bronzovo-stříbrná DofE ceremonie v galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. V letošním roce se zúčastnilo 14 studentů, kteří úspěšně dokončili bronzovou úroveň a 23 studentů se splněnou stříbrnou úrovní. 

 

celý článek
17.02.2024

„Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud nešťastný.“ 

Čistou parafrází lze zhodnotit průběh počasí na našem lyžařském kurzu v Rokytnici.  Nás to ale nezlomilo! Pro zvídavé čtenáře přinášíme krátké pojednání  a několik fotografií pro představu „vodnického lyžáku“.

celý článek
03.02.2024

Ve čtvrtek 1. února jsme na schůzce Klubu moderní historie přivítali velice vzácného hosta. Se členy klubu přijel besedovat spisovatel, knihkupec, nakladatel a milovník historie, pan Jiří Padevět. S ohledem na okruh zájmu pana Padevěta a náplň činnosti klubu bylo téma besedy zřejmé, život ve dvou totalitách.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.