Jak se vaří Postřižinské: Pivovar Nymburk

Jak se vaří Postřižinské: Pivovar Nymburk

Ve středu 27. března studenti septim a třetího ročníku po první vyučovací hodině opustili školní lavice a vyrazili na exkurzi do nymburského pivovaru, aby si patřičně připomněli památku Bohumila Hrabala, spisovatele, jehož jméno nese naše gymnázium.

 

V areálu se nás ujal místní pracovník, který nás provedl celým areálem pivovaru, a to od sladovny přes varnu až po stáčecí linku. Nezapomněl nám hned na začátku prohlídky ukázat slavnou Hrabalovu pamětní desku, která se na nás hrdě blyštěla z výšky, kam čůrají psi, jak to pan Hrabal chtěl. Celý pivovar byl samozřejmě během středečního dopoledne v plném chodu, a tak jsme se po cestě setkávali i s jinými zaměstnanci a měli jsme možnost na vlastní oči vidět, jak všechno přesně funguje. Průvodce nám v průběhu prohlídky představil v detailu i celý chemický proces výroby piva - dozvěděli jsme se, že slad se zde vyrábí jedinečným způsobem, který dnes již není k vidění nikde jinde než v České republice. Byli jsme ve varně, ve sklepě, spatřili jsme i obrovské vany, v nichž budoucí pivo zpracovávají kvasnice.
A pak jsme se za slunného počasí vrátili do školy s pocitem, že na světě není nic, co bychom o Pivovaru Nymburk nevěděli.

Sofie Fukalová, 7MA

Třída 3A absolvovala prohlídku pivovaru pod dohledem televizních kamer:

Hned na vrátnici se nás ujal průvodce, se kterým jsme následně prošli celý proces výroby piva. Vzhledem ke 110. výročí Hrabalova narození nám byl po celou dobu exkurze v patách také filmový štáb připravovaného dokumentu o Bohumilu Hrabalovi, který je právě natáčen pod taktovkou pana režiséra Jakuba Češky. 

Naši exkurzi po pivovaru jsme započali u pamětní desky, umístěné dle Hrabalova přání ve výšce, kde čůrají psi. Následně jsme se přemístili do pivovarnické sladovny, kde jsme se dozvěděli něco málo o procesu výroby sladu. Následně jsme ze sladovny přešli do varny, kde nás již na schodech ovál horký vzduch s vůní právě vařené mladiny. Zde jsme se dozvěděli, jak se ze sladu stane mladina - základ piva a měli jsme možnost si přivonět a sáhnout na granulovaný chmel. Odtud jsme se přemístili do místnosti zvané spilka, mezi velikánské kádě na kvašení piva a poté následoval ležácký sklep. Měli jsme taktéž možnost nahlédnout do místa balení a expedice hotového piva.

Všichni jsme z pivovaru odcházeli plni dojmů a naše exkurze byla zakončena stejně krásnou procházkou jako začala.

 Alžběta a Kateřina Jirásková, 3A

 

 

Aktuální informace

08.04.2024

Upozorňujeme uchazeče, že administrace úvodní přijímací zkoušky z matematiky začíná vždy v 8.30.

Naplánujte si svůj příchod do školy mezi 8.00 a 8.25. Příchod po 8.30 nemůžeme akceptovat z důvodu regulérnosti zkoušky.

Celý článek
06.04.2024

Uchazečům, kteří podali přihlášku elektronicky prostřednictvím DIPSY, nejsou pozvánky zasílány poštou. Dostávají je pouze prostřednictvím zaručené komunikace opět v DIPSY.

Jiří Kuhn 

30.03.2024

Upozorňujeme rodiče a uchazeče, že v tomto týdnu byly odeslány pozvánky k přijímacím zkouškám takto:

Celý článek
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1960.

Narodil se 30. 12. 1943 v Nymburce. Nebyl doporučen k dalšímu studiu, a proto pracoval jako dělník v Elektroisole v Kolíně.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Dohoda mezi Kubou a USA

16. únor 1903

Byla uzavřena dohoda mezi Kubou a USA, podle níž USA směly udržovat na Kubě vojenské základny. 

Nejčtenější

15.03.2024

V úterý 19. 3. 2024 se koná od 11:45 Školní kolo 46. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
19.03.2024

Aktuální mistři České republiky v kategorii U14 Kateřina Kammová a Bruno Topenčík z 3TB byli hlavními tahouny našich šachistů na krajském kole v šachu družstev.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.