Jak mu sametová revoluce změnila život

Jak mu sametová revoluce změnila život

Komu? Studentovi Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze, který se stal jednou z významných studentských osobností sametové revoluce, zapojil se do politiky, v současné době úspěšně podniká a je švagrem námi všemi milované paní profesorky Lenky Bubeníkové.

Právě on, Jan Bubeník, se přijel s námi septimány a třeťáky podělit 12. 11. 2019 o své zážitky a zkušenosti z dob komunistické nadvlády, sametové revoluce i doby po ní.

Celou besedu začala krátká videoukázka z projevu pana Bubeníka, jímž zahajoval setkání významných politiků v Praze deset let po sametové revoluci, v němž mluvil o svobodě a zodpovědnosti jednotlivců za vlastní život.

Pan Bubeník se narodil roku 1968. Jeho rodiče byli tělocvikáři, ale tatínek nesouhlasil se vstupem vojk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, at tak nemohl učit. Medicínu si vybral proto, že nikdo nemůže ovlivnit, jak funguje lidské tělo a on bude moci stále vykonávat svou profesi naplno a čestně.

V průvodu z Vyšehradu 17. listopadu 1989 se nacházel v poslední vlně. Státní bezpečnost je sevřela do kleští a stále zmenšovala prostor. Tehdy se opravdu bál. Jeho spolubydlící Boris po ráně obuškem upadl do bezvědomí. Jejich učitel, který právě sloužil v nemocnici, přikázal panu Bubeníkovi, ať ho odvede na kolej a hlídá ho celou noc (Boris nemohl zůstat ani v nemocnici, kdyby ho policie hledala).

Maminka se o něj bála, ale tatínek ho plně podporoval v jeho činnosti. Stal se členem stávkového výboru. Jan Bubeník přicházel s různými nápady, jak se dostat do fabrik a přemluvit dělníky, aby se zapojili do generální stávky (např. děvčata se oblékla do svazáckých uniforem, pod ně ukryla letáky propagující revoluci.

Podíval se i do Ameriky, kde vystudoval ekonomii. Toho, že není lékařem nelituje. Je užitečný a prospěšný jinak. Po samotné revoluci navštěvoval méně vyspělé a nedemokratické země. Roku 2001 ho na Kubě zatkla policie a několik týdnů ho tam věznili.

Na závěr besedy zodpověděl všechny naše dotazy a my mu tímto ještě jednou děkujeme.

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Jiří Teper

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 14. 7. 1954 v Nymburce. Již v průběhu středoškolských studií začíná s pokusy o literární tvorbu.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Volební právo v Austrálii

17. prosinec 1903

Parlamentních voleb v Austrálii se poprvé účastnily i ženy.

Nejčtenější

08.06.2024

„Jednou sám vidět je lepší než stokrát slyšet.“  ˇPraví jedno japonské přísloví a my na konci vlastního kurzu, můžeme potvrdit, že to pravda jest!

Kurz ekologické výchovy pro studenty biologického semináře započal v pondělí 3. června 2024 a během týdne jsme měli možnost poznávat zajímavá místa na Nymbursku.

celý článek
04.06.2024

V návaznosti na projektové dny spojené s Bohumilem Hrabalem probíhala ve škole také soutěž filmových plakátů. Plakáty k filmu Skřivánci na niti tvořili studenti výtvarné výchovy tříd vyššího gymnázia a můžete je shlédnout ve foyer školy.

celý článek
07.06.2024

V pátek 7.6. se konal již 19. ročník štafetového běhu O pohár ředitele školy. Běžecký závod pořádáme vždy v květnovém či červnovém termínu v okolí hotelu Ostrov. Žáci nižšího gymnázia absolvují 4x 550m okruh, vždy v kombinaci dvou dívek a chlapců. Starší studenti vyššího gymnázia absolvují dvojitou porci, tedy 4x 1100m. Do letošního závodu zasáhlo celkem 9 týmů nižšího gymnázia a 5 týmu gymnázia vyššího. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.