Expedice DofE: první zlatá na naší škole

Expedice DofE: první zlatá na naší škole

V úterý 22. června vyrazila na cestu v první Zlatá expedice DofE na naší škole. Naše šestičlenná skupina (Sába Kadeřábková z 6XB; Terka Holečková, Evča Sloupová a Áďa Drahokoupilová z 7MA a Matěj Novák a Kuba Furgalák z 8OA) stihla za čtyři dny navštívit České Středohoří, Lužické hory, Labské pískovce a dojít až do Českého Švýcarska.

Na cestu jsme vyrazili z České Lípy. I když ještě předchozí den panovaly tropické teploty a byla jasná obloha, nám počasí moc nepřálo a skoro celý den pršelo. Jen po pár kilometrech chůze jsme dorazili k první plánované vyhlídce, na vrch Špičák. K našemu překvapení jsme ale na konci strmé cesty našli jen uzavřenou rozhlednu a špinavou, byť suchou malou místnost. Prvotní zklamání ale vynahradil zbytek cesty naplánované na první den: lesní divadlo u Sloupu v Čechách, stejnojmenný skalní hrad i pohled na něj od rozhledny Na Stráži. K večeru se počasí umoudřilo, a tak jsme si mohli v Novoborském kempu v klidu postavit stany, uvařit večeři a před spaním si zahrát i karty.

Nejdelší úsek cesty jsme si připravili na druhý den, který jsme zahájili výstupem na nejvyšší bod expedice, vrch Klíč. Místo očekávaného výhledu jsme se dočkali neprostupné mlhy, i tak jsme ale nahoře s chutí poobědvali a chvíli si odpočinuli. Krás Lužický hor jsme si ale během středeční cesty užili ještě dost. Zlatým hřebem dne byla Panská skála, známá taky jako Čertovy varhany, která si zahrála i v několika pohádkách.

I přesto, že na nás třetí den dolehla únava po náročné deštivé noci, kdy nám nateklo do stanů, zvládli jsme trasu oproti původnímu plánu o něco prodloužit. Den jsme opět zahájili výstupem. Tentokrát na Zámecký vrch a na něm stojící zříceninu Kamenického hradu. Jak bylo zvykem i v předchozích dnech, výhled sestával pouze z mlhy a několika nejbližších stromů. Odpoledne, když jsme dorazili do národního parku České Švýcarsko, jsme se poprvé dočkali i sluníčka. Večer jsme na Mezní Louce poseděli u ohně a potkali jsme pana Vojtu z Brna, který nám vyprávěl příběhy ze svých pěších cest po všech koutech Evropy. Po několika hodinách vyprávění, kdy se pan Vojta staral, aby nám oheň nevyhasl a my si mohli usušit promoklé boty, jsme se konečně rozloučili a uložili se ke spánku.

Na pátek na nás čekala nejkratší, ale taky nejkrásnější cesta mezi skalami. Naším hlavním cílem byla Pravčická brána, která nás všechny okouzlila. Pak už zbývalo jen sejít do Hřenska a oficiálně naši zlatou expedici ukončit. Moc děkujeme všem členům za hladký průběh a úžasné vzpomínky a paní profesorce Martínkové s panem profesorem Barančíkem za to, že s námi cestu absolvovali.

 
Adéla Drahokoupilová a Eva Sloupová z 7MA

Aktuální informace

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Vojtěch Kerhart

Absolvoval v roce 1910.

Narodil se 4. 7. 1892 v Poděbradech. Architekt, přítel a spolupracovník Bedřicha Feuersteina.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Výnos cara Mikuláše II.

11. březen 1903

V Rusku byl vydán výnos cara Mikuláše II.

Nejčtenější

07.10.2021

Po jedenapůlroční přestávce způsobené pandemií přivítáme v naší škole jako hosta další alumni besedy absolventku školy paní Mgr. Janu Smolíkovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Protože se věnuje geografii, životnímu prostředí a již vícekrát navštívila Antarktidu, bude její povídání především o tomto sedmém a zároveň nejchladnějším dílu světa.

celý článek
27.09.2021
22. září jsme byly pozvány na Paralympiádu speciální školy v Poděbradech, která se konala v rámci oslav 100 let výročí založení.
 
 
celý článek
26.09.2021

Ve čtvrtek 23.9.2021 se do Prahy vypravili i naši francouzštináři z obou septim. Jejich návštěva měla několik cílů. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu