Zeměpisný seminář prozkoumal Liběchovsko
Ve středu 19. září vyrazili (nakonec jen 8) členové maturitního zeměpisného semináře na svou exkurzi, pro niž bylo vybráno vhodné místo v rámci středních Čech. Zprávu o zeměpisné výuce v terénu podává jeden z účastníků. Vedení exkurze leželo na bedrech prof. Soukupa.
Po příjezdu do Liběchova jsme procházeli kolem místa výhledu na komplex tří mělnickým tepelných elektráren. Opravdu nešly přehlédnout, a proto jsme se o nich také něco dozvěděli. Příští zastávka byla u pískovcové kapličky Máří Magdaleny, dalším pískovcový objektem, který jsme viděli, byl 9 metrů dlouhý had, který byl rozťat sekerou vejpůl. Na 9 metrů vysoké Čertovy hlavy v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník byla impozantní podívaná. Na levém břehu řeky Liběchovky jsme pak nalezli i umělou jeskyni Klácelku, před kterou sochař Václav Levý (před 150 lety) vytesal reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého, spolu s postavami trpaslíků, jak kovou zbraně blanickým rytířům.
Rovněž jsme viděli kapli svatého Ducha nad městem Liběchovem. Cestou podél vinic jsme došli k milníku, který byl postaven roku 1858 a označoval rozmezí tří krajů. Roku 1938 se stal navíc označníkem místa, kde začínaly německou říší zabrané Sudety, a kde později končil Protektorát Čechy a Morava. Často zmiňované "pohraničí" bylo zde vzdáleno jen asi 35 km od Prahy! Mimo jiné jsme viděli i povodní v roce 2002 zdevastovaný a stále neopravený liběchovský zámek, doplněný zahradou se sochami. Po 18 kilometrech procházky borovými a lužními lesy mezi skalními útvary byla cílem exkurze liběchovská vlaková zastávka, z níž jsme ráno na okružní trasu vycházeli.
Lukáš Krebs, 8OB (foto: N. Vohradská, 4A)