Výtvarná exkurze: Od romantismu k symbolismu

My studenti výtvarného oddělení kvinty B jsme se vypravili do Veletržního paláce v Praze na program o výtvarném umění s názvem Od romantismu k symbolismu.

Naše cesta začala v Nymburce na nádraží, odkud jsme vyjeli rychlíkem rovnou do Prahy. Koupili jsme si lístky na metro, a sjeli eskalátorem ke stanici. Metro bylo značně plné, a tak bylo celkem obtížné držet se pokynu: „Všichni do jednoho vagonu.“ Nakonec jsme to ale zvládli a vystoupili o dvě stanice dál na Vltavské. Ve chvíli rozchodu jsme se rozprchli po okolních ulicích. Po otevření galerie jsme se nahrnuli dovnitř, společně s dětmi z mateřské školy, které měli malé obtíže se sundáváním reflexních vestiček.

Odložili jsme si věci do šatny, a poté jsme si dle pokynů naší průvodkyně rozebrali podložky, pracovní listy, tužky a polštářky. Výtahem jsme vyjeli do čtvrtého patra budovy. Tady začínala naše prohlídka galerie, přesněji praporem, na kterém byl sv. Jiří bojující s drakem. Některá díla byla zcela dech beroucí, jiná u nás naopak způsobovala záchvaty smíchu. Prohlédli jsme si díla známých i pro nás doposud neznámých autorů, zjistili jsme spoustu zajímavých informací, které bychom se jinde nedozvěděli, jako například to, že v soše sv. Václava se čas od času objeví puklina v kovu a možná bychom v ní našli i nějakou tu myš. Padly i dotazy, týkající se nejhodnotnějšího obrazu v galerii. Poté, co jsme k němu byli dovedeni, zůstali jsme překvapeně stát a mnozí z nás lovili bradu z podlahy při pohledu na Dvoubarevnou fugu Františka Kupky.

Celkově bych tuto exkurzi zhodnotila jako velmi přínosnou pro všechny zúčastněné, i když je škoda, že jsme neměli zdaleka dostatečné množství času na samostatnou prohlídku galerie po skončení komentované části. Myslím, že nejeden z nás se tam rád vypraví a projde si i zbytek Veletržního paláce.

                                                                                                                                                     Jitka Luňáčková 5QB

Zobrazeno: 5879x

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

František Rachlík

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 9. 1904 v Nymburce, zemřel v Praze 13. 2. 1980. Po skončení vojenské služby studoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy filozofii, dějiny umění a estetiku.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel Eduard Weyr

23. červenec 1903

Zemřel Eduard Weyr (*21. 6. 1852), český matematik.

Nejčtenější

08.06.2024

„Jednou sám vidět je lepší než stokrát slyšet.“  ˇPraví jedno japonské přísloví a my na konci vlastního kurzu, můžeme potvrdit, že to pravda jest!

Kurz ekologické výchovy pro studenty biologického semináře započal v pondělí 3. června 2024 a během týdne jsme měli možnost poznávat zajímavá místa na Nymbursku.

celý článek
04.06.2024

V návaznosti na projektové dny spojené s Bohumilem Hrabalem probíhala ve škole také soutěž filmových plakátů. Plakáty k filmu Skřivánci na niti tvořili studenti výtvarné výchovy tříd vyššího gymnázia a můžete je shlédnout ve foyer školy.

celý článek
07.06.2024

V pátek 7.6. se konal již 19. ročník štafetového běhu O pohár ředitele školy. Běžecký závod pořádáme vždy v květnovém či červnovém termínu v okolí hotelu Ostrov. Žáci nižšího gymnázia absolvují 4x 550m okruh, vždy v kombinaci dvou dívek a chlapců. Starší studenti vyššího gymnázia absolvují dvojitou porci, tedy 4x 1100m. Do letošního závodu zasáhlo celkem 9 týmů nižšího gymnázia a 5 týmu gymnázia vyššího. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.