Výtvarná exkurze 6XA a 6XB do Národní galerie v Praze

Výtvarná exkurze 6XA a 6XB do Národní galerie v Praze

20. listopadu 2012 jsme byli s profesorkami Haníkovou a Kvasničkovou na výtvarné exkurzi v Národní galerii – dostala jsem tedy za úkol napsat článek (jako obvykle). Nejprve jsem jej chtěla stvořit jen z poznámek, načmáraných na kusy papíru přímo uprostřed obrazárny, nicméně na několik věcí jsem si udělala názor zpětně. Většina obrazů zapadne ve vaší mysli chvilku poté, co se na ně podíváte; jiných si ani nevšimnete.

Jsou zde ale i takové, které vám utkví v paměti – a do některých se dokonce zamilujete – toužíte si je přivlastnit, prosedět u nich dny a pozorovat je – podobně, jako to bývá s muži, jež nemůžete mít. Ačkoli zbožňuji Renoira, jeho Milenci na mne nijak nezapůsobili – nicméně sedíc pod tímto plátnem jsem si poznamenala následující text: Odjakživa mám slabost pro galerie – především pro pocit intelektuálnosti, jež ve mne vyvolávají; pro extravagantně oblečené, zamyšleně bloumající návštěvníky. I teď, se zrakem upřeným na Renoirův obraz Milenci, si připadám vzletně, ovšem náhle se mi na téhle místnosti něco nezdá – působí na mě nepřirozeně – docházím k názoru, že kdosi bohatý a vysoce postavený zavírá do těchto sterilních, prázdných bílých pokojů bez oken krásu světa, jež sem nepatří; jde o pokus o zkrocení umění, jeho odkoupení, zapsání, zaškatulkování a zamknutí na sedm západů – leč marné; nikdo nedovede ukrást myšlenku. Umění, vycházející z pozorování venkovního světa, by v něm mělo také zůstat, aby mohlo dýchat a rozvíjet se v myslích ostatních. Umění nelze vysvětlit, nelze ho zanést do čísel, vzorců ani do periodické tabulky prvků, nelze ho rozpitvat na molekuly. Pokud chceme jeho zprostředkovatele skutečně pochopit, nebylo by mnohem lepší podívat se na tato díla přesně na místech, kde vznikla?

Původně jsem se domnívala, že základním tématem výstavy má být kubismus. Nakonec se tak naštěstí nestalo. Při pohledu na Picassův Klarinet jsem se cítila být bezmocná; všudypřítomná logika, prostorová představivost a další příliš komplikované, přeceňované věci současnosti na mne začaly doléhat silou, jíž nelze uniknout; umění sice má nutit lidi k zamyšlení, ale co získám tím, že budu zírat před sebe tak dlouho, dokud nespatřím klarinet (pokud se mi to vůbec podaří)? Smysl života asi ne. Vůbec nejhorší zážitek si odnáším z Groszova díla Cirkus – ne že bych měla něco proti tomu, aby takové obrazy vznikaly, nicméně čím déle průvodkyně naši skupinu u tohoto plátna zdržovala, tím hůř jsem se cítila. Autorovým cílem bylo vyjádřit beznaděj – gratuluji. Těžko popsat proč, každopádně ke konci výkladu jsem chvíli nabývala dojmu, že se prostě zvednu a uteču pryč. Co se týče kladnějších částí výstavy, bylo mi sděleno, že vypadám jako jedna z dívek na Klimtově obrazu Panna (paradoxně jako jedna z těch, které už pannami nejsou), což byl kus, který mne sice neuváděl do uměleckého vytržení, ovšem jehož inspirace Freudovým myšlením mě (stejně jako celý Freud) fascinovala. Ale vůbec nejkrásnějším, nejpůsobivějším, nejnezapomenutelnějším obrazem se pro mne stala Podzemní dráha od Loira Luigiho. Podzemní dráha od Loira Luigiho je reálný svět; nikoli svět zobrazený na fotografii, na kresbě či ve filmu, ale svět snímaný přímo z lidské hlavy. Tenhle obraz namalovala skutečná, plně existující osoba; takhle vidím svět i já (a nechtějte po mně říct vám, co mě k tomuto tvrzení vede, jelikož to sama nevím).

Kristýna Kutnarová, 6XA

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

P. Angelik František Fišer, OP

P. Angelik František Fišer, OP (4. 2. 1926-1. 2. 1983), teolog, historik, překladatel Bible, tramp s přezdívkou Rancher a zakladatel RANCHE 7D na úpatí Jedlové v Lužických horách, absolvoval v roce 1948.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lyžařské závody

únor 1903

Ve Vysokém nad Jizerou se konaly lyžařské závody za účasti mnoha zahraničních závodníků. 

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.