Věděli jste, že sonda Voyager je ve vesmíru od roku 1977?
V pondělí 17. 4. jsme netradičně navštívili Planetárium v Praze už s druhým ročníkem vyššího gymnázia - 2A, 6XA a 6XB. Planetárium chystá rozsáhlou rekonstrukci a bude od května pro veřejnost nepřístupné.
A tak jsme jeli raději o rok dříve. Objednali jsme dva naučné pořady. První o kosmických sondách Voyager 1 a 2, o jejich putováním vesmírem až za hranici Sluneční soustavy.
Jako druhý jsme shlédli naučný pořad Zrození Země. Byli jsme svědky vesmírné srážky Země s jiným zárodkem planety a vzniku našeho satelitu Měsíce.
Mezi pořady jsme získali zajímavé informace o současné noční obloze od odborníka.
Průvodcem nám byl Jan Spratek, který vytváří vzdělávací programy o vesmíru a kosmonautice pro žáky i učitele a přednáší po celé České republice. Zapojuje se do programů Evropské kosmické agentury ESA. Přislíbil, že nám ušije program přímo na míru a přijede se podívat do Nymburka.
Po skončení programu jsme si prohlédli interaktivní modely v atriu budovy.
Naposledy jsme se vyfotili s historickým vybavením sálu, stroj pro projekci, který byl již jen dekorací bude z nového Planetária odstraněn. Projekce vstupuje do nové éry digitalizace. Již dnes je řízena několika výkonnými počítači na největší ploše v ČR, kupole s průměrem 23,5 m a s rozlišením 8K.
Budeme se těšit na další návštěvu v novém Planetáriu. A budeme věřit, že mezi tím opraví a zrekostrují i okolí Výstaviště - jaké bylo překvapení, že je zde omezená doprava.