Syntetická biologie dle Adama Rutherforda

Ve čtvrtek 8. 11. měli studenti biologických seminářů možnost vyslechnout si poutavou přednášku o syntetické biologii, která se konala v honosném pražském sále Clam-Gallasova paláce. Pozvánka na tuto akci byla pro naše studenty velkou ctí, jelikož British Council naší škole nabídl téměř třetinu míst z nevelké kapacity sálu. Celá přednáška byla prezentována v anglickém jazyce.

Snad pro nikoho to však nebylo velkou překážkou, protože pan Rutherford se snažil přednášet „jednoduchou angličtinou“. Náplní přednášky nebyl jen vývoj života na Zemi, ale také prezentace obrovských možností a využití dnešní biochemie. Po skončení poutavého výkladu obecenstvo dostalo prostor pro případné dotazy, na které Adam obratně odpovídal.

Exkurze u studentů vyvolala diskuse, které nás zabavily na celou zpáteční cestu. Téměř stoprocentní většina z nás se shodla, že exkurze opravdu stála za to.

M. Vecková

Aktuální informace

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 25. 12. 1908 Nymburce. V letech 1925 – 1930 studoval inženýrské stavitelství na pražské technice, pak Akademii výtvarného umění.

Svět v roce založení školy

Nafukování trustů

Americký Kongres schválil zákon omezující tzv. nafukování trustů tím, že rozšiřování trustů podléhá rozhodnutím generálního prokurátora. 

Nejčtenější

27.05.2026

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce hledá od školního roku 2026/2027 nové učitele a učitelky pro výuku na nižším i vyšším gymnáziu.

celý článek
26.05.2026

Studentský parlament Gymnázia Bohumila Hrabala Nymburk pořádá Majáles 2026 – jednu z největších studentských akcí v České republice. Letos se vracíme po roční pauze a chystáme se to udělat pořádně.
Akce se koná v sobotu 30. května 2026 od 13:45 do půlnoci pod nymburskými hradbami. Vstup je pro všechny zcela zdarma.

celý článek
27.05.2026
Naše učitelka informatiky Lenka Vojtěchová převzala ocenění za pedagogickou činnost v rámci republikového finále soutěže HAXAGON Skirmish Czech Republic 2026, které se konalo 14. května 2026. Ocenění jí předal ministr školství Robert Plaga.Toto ocenění je významným uznáním její práce v oblasti rozvoje studentů v informatice, programování, kybernetické bezpečnosti a moderních technologií.
celý článek