První letošní ostrá expedice

První letošní ostrá expedice

V neděli 26. 5. jsme se kolem 8 ráno začali scházet na nádraží v Nymburce, abychom mohly vyrazit na naši první ostrou DofE expedici.

Mírně zděšené Českými drahami jsme nasedly do vlaku, který rozhodně nepočítal s místem pro šest krosen. Průvodčí na nás koukal jako na blázny a radši se nás ani nepokoušel obejít. Po chvíli jízdy jsme ale byly nuceny vystoupit a vyzkoušet „komfort“ náhradní autobusové dopravy. Alespoň jsme měly štěstí, že v tuto hodinu jsme byly jediní blázni s tolika věcmi. Celý zavazadlový prostor (dodávku jedoucí za autobusem) jsme tak měly pro sebe. Po poněkud delší době jsme opět vyměnily autobus za stísněný vlak a šťastně jsme dojely až do Stvolínek. Tak jsme chvíli před jedenáctou, plné nadšení z dobře zvládnuté cesty, vyrazily.

Nadšení ale vydrželo max. 45 minut - přesně do té doby, než se před námi objevila 2,5 km dlouhá, mírně stoupající louka, která končila obřím (alespoň tedy pro nás) kopcem - Ronovem. Jen cesta k němu byla kvůli vedru vskutku úmorná a nedokázaly jsme si představit, jak s krosnami vylezeme na něj. Naštěstí nějakou chytrou hlavu napadlo, abychom batohy schovaly dole do lesa a nahoru šly bez nich, a tak jsme se toho nápadu hned zhostily. Udělaly jsme jedině dobře, protože kdybychom šly ještě s nákladem na zádech, pravděpodobně se na Ronov škrábeme ještě teď. (Po cestě jsme ještě stihly zabránit potenciálnímu lesnímu požáru tím, že jsme zalily jakési doutnající uhlíky bahnem z přilehlé kaluže.) Vykoupané v repelentu jsme se prodraly klíšťaty až na vršek Ronova a zase zpět dolů k rozcestníku, který nám oznámil, že k našemu převisu to bude jen pár kilometrů. O čem se ale nezmínil, byly kopce a kopečky, přes které ty kilometry vedly.

Po pár hodinách jsme unavené a zpocené, ale v dobré náladě dorazily k našemu převisu. Tam jsme se potkaly s našimi hodnotiteli (paní Martínková, pan Raja) a pobavily se při sledování jejich výstupu k převisu (J).

K večeři bylo kuře na paprice (přesně 2,2% kuřecího prášku) a také pečená/uzená/flambovaná jablka. Postavily jsme jistě velice účinnou past na vlka, která ale nestačila zachytit myšky. Navzdory prašnému ovzduší pískovcové skály se nám podařilo celkem solidně vyspat. Vlk se neukázal…

Druhý den byl ještě krušnější a namáhavější. Sluníčko pálilo, až jsme se bály, že se roztečeme a zoufalost z nás přímo odkapávala. Nakonec jsme to ale zvládly. Jako zkušení chirurgové jsme úspěšně vyoperovaly klíště, málem se nechaly ubodat včelami při pokusu o nejlepší expediční foto a v Zahrádkách nastoupily do vlaku směr domov.

Po cestě se nám ještě povedlo zastavit v Doksech u Máchova jezera a osvěžit se ledovou tříští.

Nejlepší DofE expedičnice z 4KA J

Zobrazeno: 5099x

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

plk. Bedřich Krátkoruký

Plk. letectva i. m. Bedřich Krátkoruký (8. 10. 1913-15. 1. 1943), vynikající pilot a stíhací eso RAF v době 2. světové války, studoval na naší škole ve 30. letech 20. století.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt malíře Whistlera
17. červenec 1903

V Chelsea zemřel týden po svých 60. narozeninách anglický malíř a grafik James McNeill Whistler. 

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.