Přírodní park Chlum - exkurze 6XA+2A
Ve středu sedmnáctého dne čtvrtého měsíce léta Páně dvoutisícího dvacátého čtvrtého se třídy 2A a sexta A nymburského gymnázia, paní profesorky Svěcená a Hornová a pan profesor Soukup vydaly na vlastivědnou exkurzi do vsi Nepřevázka. Ta leží v malebném pojizerském kraji blízko Mladé Boleslavi. Obec se nachází přímo pod přírodním parkem Chlum, který byl hlavním cílem naší cesty.
Všichni jsme se sešli na nymburském nádraží, odkud jsme vyrazili malým motoráčkem po železnici směrem k Mladé Boleslavi. Z vozu jsme vystoupili na okraji Nepřevázky a zahájili jsme stoupání vzhůru do vsi a na Chlum. První zastávka byla na malé návsi se zvonicí, kde jsme také obdrželi první dávku výkladu. Zatímco někteří nevnímali a jiní pozorovali kolem probíhajícího vesnického psa, ostatní se obdivovali panu profesoru Soukupovi, jehož zeměpisně-dějepisný výklad prokládaný sofistikovanými perličkami z jeho nekončící zásoby vtipných příhod, referencí a vtipů nám všem jako vždy učaroval.
Z návsi jsme se vydali do přírodního parku Chlum na stejnojmenný kopec. Cestou jsme mohli obdivovat díky dobrému počasí dobře přístupnou scenérii Jizerské tabule a Jičínské pahorkatiny a zvědavým a dobře zaostřeným pohledům neunikl ani vzdálený hřeben, za nímž se už kroutí pověstné meandry řeky Sázavy.
Když jsme vystoupili na protáhlý kopec, který se v různých nadmořských výškách táhne několik kilometrů směrem k východu, promluvil k nám opět pan Soukup, načež jsme se vydali skrz lesní porost směrem k Mladé Boleslavi, abychom kolem vrchu Chlumu učinili pomyslné kolečko a navrátili se zase do Nepřevázky.
Tam jsme se občerstvili v místní restauraci a kolem 14. hodiny jsme pokračovali na vlak. Do Nymburka jsme se dorazili před 15. hodinou a všichni jsme se odebrali po vlastní ose k domovům.
Foto hradiště Švédské šance na vrcholu Chlumu: M. Gojda, 2007, Archeologický atlas ČR