Předmaturitní dějepisný seminář na Vítkově a pod Vítkovem

Předmaturitní dějepisný seminář na Vítkově a pod Vítkovem

Poslední prosincový školní pátek byl pro studenty předmaturitního Dějepisného semináře ve znamení exkurze do Národního památníku a Vojenského historického ústavu v Praze na Vítkově.

16. 12. 2011 se vypravil předmaturitní dějepisný seminář v čele s paní profesorkou Hantonovou na Vítkov. Dveře do Národního památníku Vítkov nám otevřela Barbora Kulihová. Provázela nás celou budovou a snažila se udělat prohlídku co nejzajímavější. Aktivně jsme se zapojili do zjišťování informací o historii památníku. Většina účastníků považovala za nejodpornější část zázemí tehdejšího mauzolea Klementa Gottwalda. Naopak nejzáživnější byla vyhlídka. Na ní jsme všichni zápasili s větrem a deštěm bičujícím nás do tváří. V objektu jsme navštívili výstavu Rudá muzea, která se zabývá vlivem komunistického režimu a ideologie na československá muzea v letech 1948–1989. Ukazuje také jejich proměnu v období komunismu a to, jak ideologicky působila na veřejnost. Dále jsme si prošli multimediální expozici s názvem Křižovatky české a československé státnosti, zachycující významné zlomové okamžiky našich dějin 20. století.

Druhá část návštěvy Prahy byla určena Vojenskému historickému ústavu a Armádnímu muzeu Žižkov, nedaleko památníku Vítkov. Byli jsme přivítáni mjr. Ing. Robertem Speychalem.  Zapůsobil na nás svým bezprostředním a poutavým projevem. Provedl nás sálem věnovaným vzniku Československé republiky, II. československému vojenskému odboji a 2. světové válce. Hovořil také o účasti Čechů a Slováků ve vojenských operacích na všech frontách tohoto dosud nejkrvavějšího válečného konfliktu, o účastnících domácího a zahraničního odboje a dalších akcích, které měly za cíl obnovení československé  státní samostatnosti. Tento sál velmi bohatě dokumentuje sledované období velkým množstvím exponátů, od palných zbraní, přes vojenské prapory, stejnokroje různé provenience až k řádům a vyznamenáním a dalším předmětům, často osobního charakteru. Nechybí ani velké množství modelů tehdejší vojenské techniky.

Většinu z nás již bolely nohy z dlouhého postávání, ale i přesto jsme následovali pana majora na další nepovinný okruh o konci 2. světové války. Po absolvování druhé prohlídky jsme se s panem Speychalem rozloučili a začali budovu opouštět. Dozvěděli jsme se zase něco nového o české historii a uvědomili si, že české dějiny jsou skutečně unikátní.

Daniel Novotný, 7MA

Aktuální informace

19.11.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 28. 11. 2024 od 17.30 hodin.

13.11.2024

Školská rada je opět kompletní.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

Petr Říha, akademický malíř

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 12. 11. 1953 v Nymburce. Poté studoval na VŠUP v Praze – v textilním ateliéru u prof. B. Felcmana.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První číslo Besed Času,

Leden 1903

První číslo Herbenových Besed Času, jež vyšlo pod titulem Slezské číslo

Nejčtenější

25.10.2024

Přinášíme všem rodičům a studentům rozpis lyžařských kurzů v zimní sezóně 2024/2025.

Konkrétní informace k platbám a organizaci kurzů budou včas rozesílat příslušní vedoucí LVVZ.

 

M. Hrstka

celý článek
04.11.2024

První listopadový víkend vyrazilo na 12 učitelů na úklidovou brigádu na chaty RSG.

Počasí přálo a stanovený plán prací byl dodržen v plném rozsahu. Můžeme tedy oznámit, že chaty jsou připravené na zimní provoz a LVVZ!

Děkuji na tomto místě všem účastníkům za pracovní elán a nasazení!

Michal Hrstka – správce chat

Níže uvádíme pro představu přehled prací na chatách.

celý článek
26.10.2024

V neděli 20. října 2024 se studenti ze tříd 7MA, 6XA a 2A sešli v 15 hodin před budovou Gymnázia, aby o půl hodiny později vyrazili na cestu do Londýna. Společně s průvodkyní Klárou a s učiteli angličtiny, p. Královou, p.Hubáčkovou a p. Otradovským, jsme přes Německo a Belgii dojeli do Francie, kde celý autobus najel do vlaku a přepravil nás tunelem do Anglie. 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.