Postřehy z NG očima Dana Urbana

Postřehy z NG očima Dana Urbana

Dne 26. září jsme po delší době vyrazili na exkurzi, a sice do Národní galerie na České umění generace Národního divadla a Francouzské umění 19. stol.

Prohlídka byla rozdělena na dvě části, a to na již zmiňované české umění ve čtvrtém patře a francouzské umění ve třetím patře.

Jako první jsme začínali ve čtvrtém patře u obrazu Josefa Mánesa - Prapor Jednoty Říp v Roudnici nad Labem, spadajícího do období romantismu.  Poté následoval realismus, který má zálibu v obyčejných lidech, životě a práci. Jmenujme Soběslava Hippolyta Pinkase (Stařec a smrt, Dělníci na Montmartru), Karla Purkyně (Umělcovy děti) a Antonína Barvitia (Rumaři). Všechny směry jsme procházeli chronologicky, následoval tedy novoromantismus, luminismus, dekadence a secese.

Nejvíce snad zaujal novoromantický Šumavský prales od Julia Mařáka, kterému  se podařilo na velkém plátně během podzimních a letních měsíců až neuvěřitelně realisticky zachytit a vyjádřit typickou vlhkou a zamlženou šumavskou náladu.

Velké popularitě se těšil i Konec všech věcí - Finis, zařazený do dekadence, od Maxmiliána Pirnera, z jehož záporných poloh a lyričnosti šly hlavy kolem.

Druhá část byla neméně zajímavá, dostali jsme se k romantismu, realismu a impresionismu. Pozastavím se u tří obrazů, jež mi utkvěly v paměti.

Eugèn Delacroix a Jezdec napadený jaguárem, spadající do romantismu.  Charakteristická je dynamická kompozice a motiv hrdiny (jezdce) v nebezpečné situaci (jaguár drásající koně). Obraz zachycuje v druhém plánu aktuální politické téma.

Žena s kvítím na klobouku od Gustava Courbeta  je ukázkou velice radikálního realismu. Figuruje v něm žena s kvítím, která svým "šmejdivým" pohledem očí hraničícím s koketností odvrátila i Courbetovy největší zastánce. Obraz pochází z roku 1857, stejně jako skandální Slečny na břehu Seiny, jež jsou umístěny v pařížském Grand Palais. Pražský obraz v Národní galerii je variantou jednoho zobrazení těchto dam.

Jako jeden z mála impresionistů se Pierre-Auguste Renoir věnoval především figurální malbě. V roce 1875, rok po slavné impresionistické výstavě, namaloval obraz nazvaný Milenci. Zdali byla vyobrazená dvojice malíře a francouzské herečky mileneckým párem i ve skutečnosti, dodnes nevíme, na plátně ovšem jejich vztah vypadá velice věrohodně.

Výstava byla vskutku vyvedená a významně obohatila náš kulturní život.

                                                                                                                                                                                 Dan Urban, 5QB

Zobrazeno: 7902x

Aktuální informace

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 12. 6. 1929 v Bobnicích u Nymburka. Poté studoval na Chemicko-technologické fakultě ČVUT a v létě 1949 odešel do emigrace. 

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Volební právo v Austrálii

17. prosinec 1903

Parlamentních voleb v Austrálii se poprvé účastnily i ženy.

Nejčtenější

26.03.2025

Ve středu 26.3.2025 zorganizovalo naše gymnázium krajské kolo Konverzační soutěže ve francouzském jazyce, tzv. olympiádu ve FRJ.

celý článek
04.04.2025

Čtvrtá alumni beseda ve školním roce 2024/2025 se v městské knihovně Nymburk uskuteční v úterý 8. dubna 2025 od 17.30 hodin. Naším hostem bude RNDr. Václav Kašička, CSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Tématem setkání bude Kapilární elektroforéza.

celý článek
07.04.2025

Přinášíme Vám pohled na právě prožitý týden ve Velké Británii očima studentek 4KA.

Ve dnech 29.3. - 4.4. jsme se třída 4KB a osm studentů z 4KA vydali na jazykový a poznávací kurz na jih Anglie. Vyrazili jsme v sobotu v odpoledních hodinách zářivým oranžovým autobusem. Další den brzy ráno už jsme úspěšně prošli pasovou kontrolou a náš autobus najel do vlaku, kterým jsme podjeli kanál La Manche.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.