Po stopách Židů
První listopadový den odjela celá 5QA s paní profesorkou Flesarovou a paní profesorkou Lašovou do Židovského muzea v Praze s cílem zjistit co nejvíce o zvycích, životě a především náboženství židovského národa.
V muzeu na nás čekala naše průvodkyně Blanka. Spolu s ní jsme poznávali všední, ale i sváteční život židovské rodiny. Seznámili jsme se s židovskými svátky, víme, jak Židé slaví Šabat (sváteční sobota), Chanuku nebo Pesach. Také nám spolužáci názorně předvedli židovskou svatbu. Dále jsme hovořili o domácnosti Židů a nakonec jsme si vysvětlili, co znamená výraz „košer“ (= čistý).
Poté jsme se vydali do Staronové synagogy, do které je povolen vstup mužům pouze s pokrývkou hlavy, a proto kluci dostali jarmulku. Zde jsme byli poučeni o tom, jak probíhá židovská bohoslužba. Zjistili jsme význam n-ramenných svícnů, jejich použití a další zvyky spojené se židovským náboženstvím.
Dále jsme navštívili Pinkasovu synagogu, kde jsou uvedena jména 80 000 Židů, kteří zahynuli za 2. světové války. V horním patře synagogy byly vystaveny obrázky, které nakreslily děti v koncentračním táboře v Terezíně. Atmosféra zde byla velmi depresivní.
Poslední místem naší exkurze se stala Klausová synagoga s přilehlým hřbitovem, kde se ve dvanácti vrstvách nacházejí ostatky zde pohřbených Židů, mimo jiné i ostatky slavného rabi Löwa.
Tento výlet byl pro nás velmi přínosný. Kromě naplněných nákupních tašek jsme pochytili i určité informace, které později budou tvořit část naší písemné práce z dějepisu.