Po stopách Židů

První listopadový den odjela celá 5QA s paní profesorkou Flesarovou a paní profesorkou Lašovou do Židovského muzea v Praze s cílem zjistit co nejvíce o zvycích, životě a především náboženství židovského národa.

V muzeu na nás čekala naše průvodkyně Blanka. Spolu s ní jsme poznávali všední, ale i sváteční život židovské rodiny. Seznámili jsme se s židovskými svátky, víme, jak Židé slaví Šabat (sváteční sobota), Chanuku nebo Pesach. Také nám spolužáci názorně předvedli židovskou svatbu. Dále jsme hovořili o domácnosti Židů a nakonec jsme si vysvětlili, co znamená výraz „košer“ (= čistý).

Poté jsme se vydali do Staronové synagogy, do které je povolen vstup mužům pouze s pokrývkou hlavy, a proto kluci dostali jarmulku. Zde jsme byli poučeni o tom, jak probíhá židovská bohoslužba. Zjistili jsme význam n-ramenných svícnů, jejich použití a další zvyky spojené se židovským náboženstvím.

Dále jsme navštívili Pinkasovu synagogu, kde jsou uvedena jména 80 000 Židů, kteří zahynuli za 2. světové války. V horním patře synagogy byly vystaveny obrázky, které nakreslily děti v koncentračním táboře v Terezíně. Atmosféra zde byla velmi depresivní.

Poslední místem naší exkurze se stala Klausová synagoga s přilehlým hřbitovem, kde se ve dvanácti vrstvách nacházejí ostatky zde pohřbených Židů, mimo jiné i ostatky slavného rabi Löwa.

Tento výlet byl pro nás velmi přínosný. Kromě naplněných nákupních tašek jsme pochytili i určité informace, které později budou tvořit část naší písemné práce z dějepisu.

 

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Ing. Viktor Boháč

Absolvoval v roce 1922.

Narodil se 16. 10. 1904. V r. 1930 se oženil a měl dva syny a dceru. V r. 1936 se stal ředitelem lázní Velichovek a později ředitelem sanatoria v Dobříši.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.