Na procházce s PhDr. Pavlem Fojtíkem
V úterý 20. 9. 2016, za nejchladnějšího rána v letošním školním roce, čekala studenty maturitního dějepisného semináře poučná a velmi přínosná exkurze po nymburských památkách. Na starost si ji vzal místostarosta města Nymburk, pan Pavel Fojtík, mimo jiné známý i jako regionální historik.
Naše cesta začínala u nymburského gymnázia, odkud jsme pokračovali k vile židovského lékaře Löwita, dále pak do Parku hrdinů, kde jsou k vidění pamětní desky obětí první i druhé světové války a socha mistra Jana Husa. Nezapomněli jsme ani na nejstarší most, dnes mostek, ve městě – z doby Marie Terezie, nacházející se v blízkosti další významné památky, 45 metrů vysoké vodárny. Kuriózní zastávkou byla lékárna na náměstí s malovaným dřevěným renesančním stropem. Na tzv. Velkém náměstí, nesoucím dnes název náměstí Přemyslovců, jsme si poslechli historii jednotlivých budov, jejichž počet se za éry komunismu velmi zmenšil kvůli nařízené demolici jižního bloku.
O tom, odkud pochází název Nymburk, jsme si popovídali na tzv. Malém náměstí, u kostela sv. Jiljí, kde kdysi stál na místě dnešního okresního soudu tzv. Kamenný dům, tedy hrad městského typu. Mezi poslední zastávky patřilo místo úkrytu mladé Elišky Přemyslovny, Stará rybárna. Odtud naše cesta pokračovala kolem symbolu města, pásu hradeb renovovaných ve 20. století, až před dům číslo popisné 252 na Palackého ulici.
Zde byly naše historické toulky ukončeny a my jsme se s naším průvodcem rozloučili. Ten kdo dával během příjemné vzdělávací procházky pozor, má z velké části vypracovanou maturitní otázku číslo 18 Regionální historie oblasti, města, vesnice, za což panu Fojtíkovi velmi děkujeme.
Autorkou fotografií je Petra Zoubková, 4A
Dominika Soukupová, 4A