Maturitní DeS v Národním archivu ČR
Studenti dějepisného semináře v maturitním ročníku vyrazili na exkurzi do Prahy do největšího archivu v zemi, který shromažďuje a zpřístupňuje archiválie, jejichž původci jsou především centrální státní instituce, počínaje přemyslovským rodovým archivem a současnými ministerstvy konče.
V úterý 26. 11. 2019 vyrazili studenti čtvrtých ročníků, kteří navštěvují dějepisný seminář, společně s panem profesorem Soukupem do Prahy nejprve na místo "s největší koncentrací archiválií a archivářů ve střední Evropě". V archivním areálu na Chodovci (Jižní Město) jsme nejprve navštívili hlavní část Národního archivu ČR, kde nás pan archivář Roman Štér provedl moderní administrativní budovou i speciálním depozitním blokem, kde jsou dokumenty v ideálních podmínkách uchovávány pro budoucí generace. Přiblížil nám, čím se zabývá jeho 6. archivní oddělení - co jsou fondy nestátní provenience a archivní sbírky - a také, jak archivy v Českém republice vůbec fungují. Poté jsme navštívili depot (depozitář), kde jsme si prohlíželi originální osobní dokumenty prezidenta Klementa Gottwalda. Ukázali nám jeho diplomatický pas a členskou průkazku KSČ, kde byly vedeny zápisy o jeho funkci v Komunistické straně, včetně příspěvků, které straně platil. Byl zde i ručně psaný dopis Karla Kryla Erazimu Kohákovi do USA. (Kromě Národního archivu na Chodovci sídlí i Archiv Hl. města Prahy a Státní oblastní archiv Praha, pod nejž spadají i celé střední Čechy). Před odchodem jsme ještě navštívili výstavku o Václavu Havlovi v roce 1989.
Po přemístění MHD na dejvickou pobočku Národního archivu (v ulici Milady Horákové), si nás převzal pan archivář z 1. oddělení, které pečuje o soubor knih zvaných Desky zemské. Přiblížil nám, že to byly nejdůležitější dokumenty pro spory české šlechty a také jejich majetkovou an pozemkovou držbu v průběhu staletí, i co všechno se do nich zapisovalo. Také nám přečetl ukázky z knihy soudní, kde byly příklady trestních oznámení (půhon). Zjistili jsme, jak dokáže nesprávně namíchaný inkoust zničit celou knihu a vysvětlil nám, jak byly knihy Desek zemských rozlišeny pomocí obrázku a motivů na jejich hřbetech. Dále jsme pokračovali s paní archivářkou, která nám ukázala mapový depozitář, prošli jsme s ní různé pečeti, listiny, pozorovali jsme, jak přesně byly mapy znázorněny, a na závěr jsme i dostali vlastní pečeť domů jako suvenýr.
Celá exkurze byla velmi milá, přiblížili jsme si funkci archivu a práci archiváře, dostali jsme se i na místa, kam se badatelé normálně nedostanou. Možná to i někoho motivovalo k budoucí profesi, nebo alespoň zjistil, kde se dají hledat další historické materiály. Děkujeme panu profesoru Soukupovi, že nám tuto možnost poskytl.
Za čtvrté ročníky Lída Dvořáková
(Za poskytnuté fotografie děkujeme Matěji Pillerovi ze 4A).