Mák - Konopí - Drogy (pomocníci i svůdci lidstva)

Mák - Konopí - Drogy (pomocníci i svůdci lidstva)

Ve čtvrtek 17. října 2024 navštívila třída 2A vernisáž výstavy Mák - Konopí - Drogy (pomocníci i svůdci lidstva) v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné. Speciální program pouze pro vybraných 15 středních škol z celé republiky nabízel stánky s informacemi, ochutnávky a ukázky všeho, co se dvou plodin z názvu a celé drogové problematiky týká.

Třída 2A cestovala do hlavního města vlakem, na Letnou se prošla pěšky v doprovodu prof. Hornové a Soukupa. Podle přesně daného a průběžně sledovaného časového harmonogramu se mohli naši studenti v prvním patře muzea seznámit s Mákem a konopím jako potravinami. Právě zde bylo možné některé jedlé produkty, honosící se certifikacemi a značkami kvality, ochutnat, popř. zakoupit. ČR je totiž největším evropským producentem potravinářského máku, pěstuje se řada odrůd, včetně máku bělosemenného, který dodává pokrmům poněkud oříškovou chuť. Makový i konopný olej má skvělé nutriční vlastnosti a směle obstojí ve srovnání s oleji dováženými z exotických zemí.

Druhé patro přibližovalo Léčebné a technické využití máku i konopí. Léky na bázi opioidů i kanabinoidů existují a prokazatelně mají i léčivé účinky, přestože v Česku legálně pěstované kultury mají u obou plodin záměrným šlechtěním výrazně snížený obsah psychotropních látek. Konopné provazy a lana byly významnou podmínkou objevování světa a zámořských plaveb v novověku (ještě dnes se letadlové lodi uvazují konopnými lany, která mají prostě lepší pružnost, než lana ocelová). Z konopného vlákna lze vyrábět hypoalergenní oděvy, které v létě chladí a v zimě hřejí. Celá staletí se z konopné látky šily např. vojenské uniformy. Vlákno lze také použít k výrobě tepelně a hlukově izolujících matrací, přičemž jde o obnovitelné, biologicky rozložitelné a nekarcinogenní materiály, které dokonce nelákají ani živočichy, aby si v nich budovali chodby a úkryty, jako je tomu u minerálních vat a matrací. Z odpadu při výrobě vlákna, které se nazývá "pazdeří", a které tvoří malé úlomky dřevnaté hmoty konopných stonků, lze po smísení s vápennou směsí úspěšně nahradit beton. Tzv. "konopný beton" má po ztvrdnutí podobnou strukturu, jako lastury měkkýšů. Konopným olejem se napouští dřevo a může být přírodní součástí barev a laků.

Ve třetím patře muzejní budovy byly stánky a programy nazvané Hrozba v dlani. Návštěvníci se seznámili s Ramanovým spektrometrem, různými policejními přístroji k detekci a přesnému určení psychotropních látek, mohli si nasadit brýle, aby si přiblížili, jak zkresleně vypadá z pohledu narkomana realita po aplikaci dávky různých drog. Poučili se o třídění i účincích běžně se vyskytujících drog v ČR, včetně vizuálních ukázek (některé vzorky byly dokonce přímo zabavené z nelegálních varen). Kriminalistický ústav zase prezentoval metody odebírání a zkoumání důkazního materiálu kriminálních činů.

Před budovou měl své stanoviště policejní útvar rychlého nasazení (možnost osahání zbraní a další výzbroje zásahovky) a Celní správa. Zájem byl i o stánky Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU, VŠCHT (nejen obor forenzní chemie) a biomedicínské fakulty ČVUT na Kladně.

Dále si nymburská výprava vyslechla tři přednášky na téma Drogy ve společnosti, které si připravili řečníci z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, z VŠCHT a z Národní protidrogové centrály Policie ČR. Exkurzi zakončil výstup na zelenou střechu budovy s funkčním minipolíčkem a výhledy do údolí Vltavy, na Hradčany i na jiné části "matičky Prahy".

Akce vhodně obohatila primární prevenci sociálně patologických jevů ve škole, mimo to přispěla i k rozšíření povědomí o málo známých plodinách tuzemské produkce a jejich moderním pěstování i využívání. Výstavu je možné v NZM na Letné zhlédnout až do 5. ledna 2025. 

Výstavu připravil Spolek Český modrý mák, z. s., a Svaz lnu a konopí, z. s., ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou SKPV Policie ČR a společností Agritec Plant Research, s. r. o., za podpory Ministerstva zemědělství.

Foto: E. Hornová

Aktuální informace

17.10.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 28. 11. 2024 od 17.30 hodin.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

Mgr. Pavel Snítilý

Mgr. Pavel Snítilý, archeolog, zástupce ředitele a dokumentátor Městského muzea v Čelákovicích, který mj. stál v roce 2016 u výjimečného nálezu unikátního bohatě zdobeného meče velmožů starého přes jedno milénium, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1994.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Povstání v Makedonii

2. srpna 1903

Na den sv. Eliáše vypuklo povstání Makedonců proti Turkům. 

Nejčtenější

28.09.2024

Workshopů v projektu Kamdu s inspirátory z oblasti byznysu, neziskovek, umění, vědy nebo médií se v posledních dvou letech zúčastnilo několik studentů vyššího nebo čtyřletého gymnázia z naší školy. Někteří z nich jsou opět přihlášeni do nabídky Kamdu pro podzimní semestr 2024. Další zájemci se ještě mohou také přidat a opravdu je z čeho vybírat. Opět jsme (tentokrát především zásluhou J. Holečka ze 6XA) shromáždili recenze dosavadních účastníků, abychom novým zájemcům poskytli zpětnou vazbu. Ještě dodávám, že přihlášení do projektu se kvůli celoškolní evidenci účasti a zejména zařízení uvolnění z výuky na workshopy musí hlásit ještě u školního kariérního poradce prof. Soukupa.

celý článek
05.10.2024

Přijměte pozvánku na odhalení nových stolpersteinů, kamenů zmizelých, v nymburských ulicích a následnou ceremonii, kde vás studenti z Klubu moderní historie seznámí s příběhy jednotlivých rodin.

celý článek
26.09.2024

Ve čtvrtek 26.9. se na našem gymnáziu konal opět tradiční Evropský den jazyků, jehož cílem je upozornit na jazykovou rozmanitost a podpořit studium druhého cizího jazyka.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.