Kvinty a 1A v Muzeu B. Hrozného v Lysé n/L
Poslední školní den před vánočními prázdninami se 1A a kvinta B vypravily do Muzea Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem, kde právě probíhala výstava Příběh archeologie. Pro úplnost je nutné ještě dodat, že ani kvinta A nebyla o exkurzi ochuzena, protože ji absolvovala již o den dříve. A také, že lyské muzeum je pobočkou Polabského muzea v Poděbradech.
Exkurze tematicky navázala na dějepisné učivo o pramenech poznání historie a archeologii, kterým žáci prošli na začátku školního roku, souvisela s dějinami pravěku a starověku (orientalista Bedřich Hrozný rozluštil klínopisnou chetitštinu) a raného středověku, kterým se jejich hodiny dějepisu teprve budou zaobírat. Zatímco 1A exkurzí do Lysé ráno začínala (a na 5. a 6. hodinu se ještě do školy vrátila), 5QB měla svůj denní rozvrh naopak obrácený. Více vysvitne ze zprávy, kterou sepsala s dostatečným časovým odstupem jedna z jejích účastnic.
Poslední školní den před vánočními prázdninami se Kvinta B chystala na exkurzi do muzea v Lysé nad Labem. Po dvou vyučovacích hodinách jsme došli na nádraží a odtud vlakem směr Lysá. Od vlaku nás ještě čekala cesta k samotnému muzeu. Náš program byl rozdělen na tři části. První, a myslím, že pro nás nejméně zajímavou částí byl výklad o archeologických nálezech vystavených ve vitrínách. I přes naši snahu pochopit celý výklad musel být nejeden spolužák napomenut, aby schoval mobil do kapsy. Po skončení výkladu jsme si rozebrali pracovní listy, podložky a tužky a vyrazili na průzkum tematicky vybaveného sklepa. Sklep začínal jeskyní upravenou předchozími návštěvníky muzea, a někteří z nás také přiložili svou ruku k dílu. Plnili jsme zde také úkoly z pracovního listu. Po návratu na povrch a napsání co nejsprávnějších odpovědí jsme se vrhli na hromadnou kontrolu pracovních listů, která byla spojena s dalšími zábavnými úlohami a přesmyčkami. Na konci jsme pouze orientačně sečetli své body. Zaměstnanci se s námi rozloučili a my jsme se vydali na cestu domů.
Jitka Luňáčková, 5QB