Kvinta A v Národní galerii
Naše cesta za poznáním českého a francouzského umění 19. století začala exkurzí do Veletržního paláce v Praze spolu se studenty výtvarné výchovy prvního ročníku vyššího gymnázia a studenty kvinty B. Funkcionalistická budova na nás zvenku působila jako skladiště, ale hned po vstupu jsme byli uchváceni jejími velkorysými prostory.
Rozdělili jsme se do dvou skupin. Skupina 5QB společně s několika odvážnými jedinci z 5QA začala prohlídkou českého umění, a druhá skupina, tvořená studenty 1A a částí 5QA, zahájila prohlídku v expozici francouzského umění. Obdrželi jsme černé plyšové válce na sezení, které jsme ocenili nejen díky jejich pohodlnosti ale i pro zábavné využití, které nám zpříjemňovalo výstavu.
Na rozdíl od druhé skupiny jsme začali francouzským romantismem, jehož podstata spočívá v silných emocích a snění, zatímco následující realismus líčí skutečný svět, nic neidealizuje a zakládá si mnohdy na temných barvách. Předposledním představeným malířským slohem byl impresionismus plný jasných tónů, nanesených na plátno děleným rukopisem. Poslední ukázkou francouzské tvorby byla socha od A. Renoira představující symbolismus.
Ti aktivnější z nás vyběhli schody a ti línější použili k přesunu na české umění do vyššího patra výtah, kde nám byli představeni hlavně autoři angažující se v soutěži o výzdobu českého Národního divadla. Seznámili jsme se s novými styly, novoromantismem a luminismem, který odhaloval ženský akt a pracoval se světlem. Ukázkou tohoto směru byl nedokončený obraz Františka Ženíška "Záhuba adamitů", jež zaujal především chlapskou část naší skupiny. Motivem je bitva mezi husity a adamity. Ale nejvíce nás ohromil obraz s názvem "Kain", kde novoromantický autor E. K. Liška vyobrazuje nahého muže na břehu moře. Zakončením prohlídky byl český impresionismus, který se od francouzského lišil především tím, že přesně nedodržoval hlavní znaky impresionismu francouzského. Během celého programu jsme vypracovávali pracovní listy, které jsme průběžně doplňovali s pomocí naší průvodkyně.
Doprovodem nám byly paní profesorka Sedlatá a paní profesorka Haníková.
Kolektiv studentů kvinty A