I 1A navštívila Židovské muzeum v Praze

I 1A navštívila Židovské muzeum v Praze

V úterý 11. února 2014 se třída 1A společně s paní profesorkou Hantonovou a Stojarovou vydala na odloženou exkurzi do Židovského muzea v Praze.

V budově muzea na nás již čekala paní průvodkyně a naše první kroky vedly do poměrně malé místnosti, kde proběhla tzv. dílna. Zde jsme byli rozděleni do skupin po pěti a v nich jsme plnili úkoly z výukového programu Badatel. Každá skupina měla zpracovat téma, které se týkalo židovských svátků a tradic (např. židovská svatba, všední život, či šábes), na základě celé řady materiálů. Následně je pak prezentovala ostatním spolužákům. Nechyběly ani ukázky tradičních židovských předmětů, jako je kipa, mezuza nebo talit. K vidění byla i hraná scénka židovské svatby v podání našich spolužáků. Z ní jsou ostatně i fotografie. Od velmi milé paní průvodkyně jsme získali opravdu mnoho informací a to jsme byli vlastně teprve v půlce celé exkurze! Čekala nás totiž ještě prohlídka Starého židovského hřbitova a Staronové, Pinkasovy a Španělské synagogy. Všechna tato místa na nás zvláštně zapůsobila svou atmosférou. Mezi zajímavé zážitky patřilo i položení kamínku či drobné mince na hrob rabiho Löwa, aby nám splnil naše přání.

Celou exkurzi tedy musíme hodnotit jako povedenou i přesto, že v očích některých jedinců byla ke konci patrná už velká únava z obrovského množství informací.

Dominika Soukupová, 1A

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Vojtěch Kerhart

Absolvoval v roce 1910.

Narodil se 4. 7. 1892 v Poděbradech. Architekt, přítel a spolupracovník Bedřicha Feuersteina.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Revoluce v Dominikánské republice

30. říjen 1903

Vypukla revoluce v Dominikánské republice, USA a evropské válečné lodě vysadily vojsko k ochraně konzulátů.

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.