Gloriana v Národním divadle

Gloriana v Národním divadle

Ve čtvrtek 1. března se vydala naše skupina dvaadvaceti studentů v čele s profesorkami Miškovskou a Suchánkovou do Národního divadla. Měli jsme exkluzivní možnost zúčastnit se akce pořádané British Council – zhlédnout druhé dějství opery Gloriana a 3 zajímavé přednášky související s tématem renesanční Anglie.

Program započal prof. Martin Hilský, shakespearolog a opravdový odborník na anglickou literaturu. Jeho přednáška o renesanční Anglii a královně Alžbětě I. byla zajímavá a mnoho z nás si oprášilo své znalosti z hodin dějepisu a literatury.

Poté jsme se i se studenty z ostatních středních škol přesunuli do historické budovy Národního divadla, kde jsme měli jedinečnou příležitost zhlédnout neveřejnou generální zkoušku opery Gloriana. Ta je celá v dobové angličtině, takže to bylo zajímavé i z jazykové stránky (samozřejmostí jsou české a anglické titulky). Přestože opera není u mládeže tolik v oblibě, pro všechny z nás to byl velký zážitek. Tato opera u nás zatím nebyla nikdy uvedena a její slavnostní premiéra byla v sobotu 3. března, 3 dny po naší návštěvě.

Po opeře jsme se opět všichni vrátili do zkušebny, kde program pokračoval přednáškou o procesu přípravy této opery vedenou jejím dramaturgem Ondřejem Hučínem. Dozvěděli jsme se například, jak dlouho se taková opera připravuje, jak je to obtížné a jaké mají vystupující v divadle podmínky pro přípravu.

Posledním bodem programu byla přednáška Lukáše Hurníka, hudebního skladatele a publicisty. Mluvil o hudební stránce Gloriany a hlavně o jejím autorovi, kterým je Benjamin Britten, o jeho významu a hudební odlišnosti od jeho současníků.

Tím pro nás program skončil, ale studenti se zájmem o operu by si Glorianu v Národním divadle neměli nechat ujít – stojí za to. 

                                                                                                                                                                                                Bára Latislavová, septima A

Aktuální informace

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1956.

Narodil se 23.1 1939. Absolvoval Fakultu strojního inženýrství ČVUT v Praze. Během studia byl pedagogickým asistentem.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nafukování trustů

Americký Kongres schválil zákon omezující tzv. nafukování trustů tím, že rozšiřování trustů podléhá rozhodnutím generálního prokurátora. 

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
25.03.2024

Na dvě hodiny se učebna č. 73 proměnila v soudní síň, kde studenti právního semináře předvedli své dovednosti v simulovaném soudu z trestního práva. Projekt, na kterém naše gymnázium spolupracuje s Právnickou fakultou UK, dal studentům možnost prozkoumat právní systém z první ruky a zároveň rozvíjet kritické myšlení a rétorické schopnosti.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.