Exkurze s Badatelským klubem do krytu Folimanka v Praze

02.06.2023
Exkurze s Badatelským klubem do krytu Folimanka v Praze

Dne 2. 6. 2023 jsme dostali možnost podívat se s Badatelským klubem do krytu Folimanka, který není jen největším na území Prahy 2, ale zároveň je jediným krytem této velikosti v ČR, který se veřejnosti pravidelně otevírá.

Po vyučování jsme vyrazili do Prahy vlakem ve 14:02. Nejen cesta do Prahy, ale i následné přemístění po Praze proběhlo bez komplikací a my jsme dorazili s dostatečnou časovou rezervou na místo. Povídání, kterým paní průvodkyně doplňovala samotnou prohlídku, bylo velmi zajímavé a místy až děsivé (byli jsme i v márnici pro 10 lidí). Navíc jsme měli štěstí, že jsme před samotnou prohlídkou měli dostatek času, abychom si mohli pročíst příběhy konkrétních lidí, kteří zažili nálet 14. 2. 1945. Po exkurzi jsme se vydali zpět na nádraží, a i když jsme se do Nymburka nevraceli všichni, tak jsme si užili i cestu vlakem.

Pokud byste váhali, kam o prázdninách na výlet, vřele tuto prohlídku doporučuji. Uvedu několik údajů pro představu. Kryt je soustavou chodeb, z nichž některé části jsou až 25 metrů pod úrovní terénu. Byl stavěn postupně a některé jeho části byly porušeny při stavbě Nuselského mostu, neboť některé z chodeb krytu neznají ani lidé, kteří jej udržují v provozu. V případě nebezpečí pojme až 1300 osob, které mohou kryt vyžít pro ochranu na 72 hodin. Jsou v něm sprchy, WC atp. Celková rozloha známých chodeb je cca 1330 m2 a po odečtení metráže na společné prostory zůstává cca 0,7 m2 prostoru na osobu. Kryt je udržovaný, prochází pravidelnými zkouškami připravenosti a je tedy plně funkční.

Exkurze očima jednoho z účastníků:

Kryt Folimanka je kryt s velkou historií. První zmínky o krytu jsou z období okupace Československa nacistickým Německem, kdy se zde začaly kopat základy na podzemní továrnu. Potom toho využili komunisté a vybudovali zde v období studené války kryt. Kryt byl komunisty utajován, a proto, když se bourala nemocnice kvůli stavbě nuselského mostu, se část krytu sesunula.

Výlet do krytu byl dobrý. V krytu jsme se mohli podívat na místo pro občany, sprchy, záchody, spojovací místnost a márnice. Část krytu je veřejnosti uzavřena a tam jsme se nemohli podívat ani my. Tento kryt je největší kryt otevřený veřejnosti v ČR.

Tobiáš Kabeláč, 3TA

Zobrazeno: 1364x

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Vojtěch Kerhart

Absolvoval v roce 1910.

Narodil se 4. 7. 1892 v Poděbradech. Architekt, přítel a spolupracovník Bedřicha Feuersteina.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Hayova-Varillova smlouva

18. listopad 1903

Spojené státy a Panama uzavřely Hayovu-Varillovu smlouvu, který zaručila USA všechna práva ke stavbě, provozu a ochraně průplavu.

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.