Exkurze do Veletržního paláce

V pátek 13. 12. 2019 se naše třída, 6XB, v doprovodu paní profesorky Sedlaté a slečny Jungrové vydala do Prahy na výstavu děl do Veletržního paláce.

Po příchodu na výstavu nám byla přidělena paní průvodkyně a mohli jsme začít s odhalováním záhad umění. Naše cílená expozice nesla název ,,Umění dlouhého století” a díla, která se zde nacházela, se dala zařadit od konce 19. století až po počátek 20. století.

Na začátku jsme se rozdělili do deseti skupinek a každé byl přidělen jeden obraz. Úkolem skupin bylo zpracovat pracovní list k danému dílu. Poté jsme chodili od jednoho dílu ke druhému, kde se každá skupina snažila odhalit např. typické znaky daných směrů, nebo dokonce samotný smysl daného obrazu. Mohli jsme tu potkat díla z impresionismu, která jsou typická svojí hrou barev a světla, expresionismu, který je hodně založen na emocích, dokonce i naturalismu, který nastavoval zrcadlo tehdejší společnosti. Na začátku 20. století se začal objevovat nový směr, jímž byla abstrakce. Za zakladatele tohoto směru se považuje malíř František Kupka, od něhož je zde vystaven nejcennější obraz celé výstavy. Obraz, Amorfa nebo také Dvoubarevná fuga, předstihl svoji dobu hlavně kvůli tomu, že se pan Kupka, mezi prvními, snažil přenést pohyb na plátno.

Celá výstava byla velice poučná a zajímavá, a tak jsme se skrz umění mohli dozvědět nové informace o té době.

Sára Hušnerová, 6XB

prof. RNDr. Libor Pátý, CSc.

prof. RNDr. Libor Pátý, CSc. (23. 7. 1929-11. 1. 2021), zakladatel oboru vakuové fyziky v Československu, vysokoškolský pedagog, spoluzakladatel Občanského fóra, náměstek ministra školství, od roku 2003 čestný absolvent nymburského gymnázia (v posledním ročníku byl 21. 2. 1948 vyloučen ze studia z politických důvodů)

Smrt Theodora Mommsena

1. listopad 1903

Zemřel Theodor Mommsen (*30. 11. 1817), německý historik.