Exkurze do cukrovaru

20.10.2022
Exkurze do cukrovaru

Dne 20. 10. se třídy 7MA, 7MB a 3A společně vydaly na exkurzi do Dobrovického cukrovaru.

Ráno žáci začali první hodinou ve škole, kde proběhlo krátké informační okénko o průběhu celého výletu a procesu výroby cukru z cukrové řepy. Byly jim také rozdány pracovní listy týkající se tohoto tématu, jež bylo potřeba vyplnit za pomoci vlastních znalostí, internetu, ale především informací nabraných na exkurzi.

V 8:50 již byli všichni úspěšně nastoupeni na prvním nástupišti nymburského nádraží se svými kelímky s kávou a svačinou na cestu.

Po příjezdu do Dobrovice se studenti za mlhavého a chladného počasí vydali na dvoukilometrovou procházku směrem k cukrovaru, kde již byl jejich příchod očekáván.

Avšak ještě předtím, než mohly prohlídky započít, bylo nutné se vybavit neonově oranžovými vestami, síťkami na vlasy a samozřejmě přilbami. Dalším doplňkem se pak stala sluchátka napojená na mikrofony průvodkyň, aby nikomu neutekly informace ve velice hlučném cukrovarském prostředí.

Jako první nastoupila septima A, následovaná septimou B, a nakonec třetím ročníkem, vždy s určitým časovým rozestupem.

Dobrovický cukrovar je největším a zároveň nejstarším cukrovarem na našem území a jeho denní množství zpracované řepy činí 15 000 tun, zatímco ostatní zpracují pouhé 2 000. Tyto a mnoho dalších informací, se žáci dozvěděli ihned na začátku prohlídky.

Po tomto úvodu nastalo komentované provedení celým procesem výroby cukru, od přívozu a očištění řepy, přes nařezání na řepné řízky až po výrobu šťávy a tvorbu krystalků samotného cukru. Bylo možné projít nejen vnějšími, ale i vnitřními prostory, ve kterých probíhá například kontrola cukernatosti řepy, či její zralosti. Nechyběla ani ukázka lihovaru, jenž je na rozdíl od cukrovaru celoročně v provozu.

Ihned po skončení všech prohlídek třídy postupně odcházely zpět na dobrovické nádraží, neboť si zvolily stihnout dřívější vlak okolo 12:20, místo dvouhodinového čekání na ten další. Septima A došla na nádraží svižným krokem a byla na místě ještě před příjezdem vlaku, septima B musela už trochu popoběhnout, avšak třetímu ročníku nezbývalo nic jiného než běžet jako o život, aby vlak vůbec stihnul.

Nakonec se však všichni vítězně dostali zpět do Nymburka, kde byla exkurze zakončena.

Ondřej Klíma

Aktuální informace

02.05.2023

Přijímací řízení ukončeno.

Celý článek
06.02.2023

Pro školní rok 2023/24 hledáme nové učitele...

Celý článek
17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1926.

Narodil se v r. 1908. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem. V letech 1953 byl rektorem nově vzniklého ITVS v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Kartuziánský řád

29. duben 1903

Dlouhotrvající rozepře mezi francouzskou vládou a řeholními řády, zvláště kartuziány, vyvrcholily v první polovině roku 1903:

Nejčtenější

14.05.2023

Letošní školní rok je poměrně bohatý na výjezdy našich studentů do Francie (psali jsme zde nebo zde). V týdnu od 8. do 12. května jsme ale měli možnost vyzkoušet si i role hostitelů a na gymnáziu přivítat francouzské spolužáky. Týden po návratu naší poslední skupiny z Francie jsme si opět povídali francouzsky.

celý článek
05.06.2023

Ve středu 24. května se uskutečnila zlatá ceremonie mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Celá akce probíhala v nádherných prostorách Valdštejnského paláce za přítomnosti velmi vzácného hosta, kterým byl letos osobně princ Edward, vévoda z Edinburghu.

celý článek
09.06.2023

Příští týden se náš basketbalový tým zúčastní Mistrovství Evropy středních škol, které se bude konat v hlavním městě Severní Makedonie ve Skopje. Bude se jednat o historicky třetí účast naší školy na takto významné mezinárodní akci (MS Limoges 2015 - 15. místo, basket 5x5 / MS Tallinn 2016 - 4. místo, basket 3x3). Naši borci jsou připraveni se poprat o co nejlepší výsledek a tak si přejme, že až se v neděli v 5:30 hod. ráno sejdou na pražském ruzyňském letišti, tak si kromě dresů, bot a dalšího basketbalového vybavení, přibalí na cestu i tu nejlepší možnou basketbalovou formu, díky které se v jistě silné mezinárodní konkurenci, parta kluků z naší školy, rozhodně neztratí.   

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.