Exkurze do cukrovaru

20.10.2022
Exkurze do cukrovaru

Dne 20. 10. se třídy 7MA, 7MB a 3A společně vydaly na exkurzi do Dobrovického cukrovaru.

Ráno žáci začali první hodinou ve škole, kde proběhlo krátké informační okénko o průběhu celého výletu a procesu výroby cukru z cukrové řepy. Byly jim také rozdány pracovní listy týkající se tohoto tématu, jež bylo potřeba vyplnit za pomoci vlastních znalostí, internetu, ale především informací nabraných na exkurzi.

V 8:50 již byli všichni úspěšně nastoupeni na prvním nástupišti nymburského nádraží se svými kelímky s kávou a svačinou na cestu.

Po příjezdu do Dobrovice se studenti za mlhavého a chladného počasí vydali na dvoukilometrovou procházku směrem k cukrovaru, kde již byl jejich příchod očekáván.

Avšak ještě předtím, než mohly prohlídky započít, bylo nutné se vybavit neonově oranžovými vestami, síťkami na vlasy a samozřejmě přilbami. Dalším doplňkem se pak stala sluchátka napojená na mikrofony průvodkyň, aby nikomu neutekly informace ve velice hlučném cukrovarském prostředí.

Jako první nastoupila septima A, následovaná septimou B, a nakonec třetím ročníkem, vždy s určitým časovým rozestupem.

Dobrovický cukrovar je největším a zároveň nejstarším cukrovarem na našem území a jeho denní množství zpracované řepy činí 15 000 tun, zatímco ostatní zpracují pouhé 2 000. Tyto a mnoho dalších informací, se žáci dozvěděli ihned na začátku prohlídky.

Po tomto úvodu nastalo komentované provedení celým procesem výroby cukru, od přívozu a očištění řepy, přes nařezání na řepné řízky až po výrobu šťávy a tvorbu krystalků samotného cukru. Bylo možné projít nejen vnějšími, ale i vnitřními prostory, ve kterých probíhá například kontrola cukernatosti řepy, či její zralosti. Nechyběla ani ukázka lihovaru, jenž je na rozdíl od cukrovaru celoročně v provozu.

Ihned po skončení všech prohlídek třídy postupně odcházely zpět na dobrovické nádraží, neboť si zvolily stihnout dřívější vlak okolo 12:20, místo dvouhodinového čekání na ten další. Septima A došla na nádraží svižným krokem a byla na místě ještě před příjezdem vlaku, septima B musela už trochu popoběhnout, avšak třetímu ročníku nezbývalo nic jiného než běžet jako o život, aby vlak vůbec stihnul.

Nakonec se však všichni vítězně dostali zpět do Nymburka, kde byla exkurze zakončena.

Ondřej Klíma

Aktuální informace

08.04.2024

Upozorňujeme uchazeče, že administrace úvodní přijímací zkoušky z matematiky začíná vždy v 8.30.

Naplánujte si svůj příchod do školy mezi 8.00 a 8.25. Příchod po 8.30 nemůžeme akceptovat z důvodu regulérnosti zkoušky.

Celý článek
06.04.2024

Uchazečům, kteří podali přihlášku elektronicky prostřednictvím DIPSY, nejsou pozvánky zasílány poštou. Dostávají je pouze prostřednictvím zaručené komunikace opět v DIPSY.

Jiří Kuhn 

30.03.2024

Upozorňujeme rodiče a uchazeče, že v tomto týdnu byly odeslány pozvánky k přijímacím zkouškám takto:

Celý článek
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

ing. arch. Alena Mocová, Ph.D.

Ing. arch. Alena Mocová, Ph.D. (*1980), autorizovaná architektka a urbanistka, proslavená vítězným projektem na monumentální baziliku v africkém Gabonu, maturovala na naší škole v roce 1999.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel Eduard Weyr

23. červenec 1903

Zemřel Eduard Weyr (*21. 6. 1852), český matematik.

Nejčtenější

19.03.2024

Aktuální mistři České republiky v kategorii U14 Kateřina Kammová a Bruno Topenčík z 3TB byli hlavními tahouny našich šachistů na krajském kole v šachu družstev.

celý článek
21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.