Exkurze do cukrovaru
Dne 20. 10. se třídy 7MA, 7MB a 3A společně vydaly na exkurzi do Dobrovického cukrovaru.
Ráno žáci začali první hodinou ve škole, kde proběhlo krátké informační okénko o průběhu celého výletu a procesu výroby cukru z cukrové řepy. Byly jim také rozdány pracovní listy týkající se tohoto tématu, jež bylo potřeba vyplnit za pomoci vlastních znalostí, internetu, ale především informací nabraných na exkurzi.
V 8:50 již byli všichni úspěšně nastoupeni na prvním nástupišti nymburského nádraží se svými kelímky s kávou a svačinou na cestu.
Po příjezdu do Dobrovice se studenti za mlhavého a chladného počasí vydali na dvoukilometrovou procházku směrem k cukrovaru, kde již byl jejich příchod očekáván.
Avšak ještě předtím, než mohly prohlídky započít, bylo nutné se vybavit neonově oranžovými vestami, síťkami na vlasy a samozřejmě přilbami. Dalším doplňkem se pak stala sluchátka napojená na mikrofony průvodkyň, aby nikomu neutekly informace ve velice hlučném cukrovarském prostředí.
Jako první nastoupila septima A, následovaná septimou B, a nakonec třetím ročníkem, vždy s určitým časovým rozestupem.
Dobrovický cukrovar je největším a zároveň nejstarším cukrovarem na našem území a jeho denní množství zpracované řepy činí 15 000 tun, zatímco ostatní zpracují pouhé 2 000. Tyto a mnoho dalších informací, se žáci dozvěděli ihned na začátku prohlídky.
Po tomto úvodu nastalo komentované provedení celým procesem výroby cukru, od přívozu a očištění řepy, přes nařezání na řepné řízky až po výrobu šťávy a tvorbu krystalků samotného cukru. Bylo možné projít nejen vnějšími, ale i vnitřními prostory, ve kterých probíhá například kontrola cukernatosti řepy, či její zralosti. Nechyběla ani ukázka lihovaru, jenž je na rozdíl od cukrovaru celoročně v provozu.
Ihned po skončení všech prohlídek třídy postupně odcházely zpět na dobrovické nádraží, neboť si zvolily stihnout dřívější vlak okolo 12:20, místo dvouhodinového čekání na ten další. Septima A došla na nádraží svižným krokem a byla na místě ještě před příjezdem vlaku, septima B musela už trochu popoběhnout, avšak třetímu ročníku nezbývalo nic jiného než běžet jako o život, aby vlak vůbec stihnul.
Nakonec se však všichni vítězně dostali zpět do Nymburka, kde byla exkurze zakončena.
Ondřej Klíma