British Painting Today and Stuck on the City
Byl krásný podzimní den a my jsme se těšili na takzvaný den „volna“, zdali to takto mohu nazvat, který byl před námi. Naším cílem bylo seznámit se s výtvarným uměním dnešní doby. A myslím, že to se nám povedlo vskutku báječně.
První cesta vedla do Galerie Rudolfinum za výstavou s názvem Beyond Reality-British Painting Today (Mimo realitu-Britská malba dnes). Než se ale ponořím do průběhu výstavy, chtěla bych se také zmínit i o tom, co všechno jsme cestou do galerie viděli. Byla to gotická Prašná brána nacházející se v ulici Na Příkopě, dále barokní Chrám svatého Mikuláše a Palác Kinských ve stylu rokoka na Staroměstském náměstí.
Nyní ale zpět do tajů Rudolfínské galerie. Jelikož jsem měla možnost tam zavítat poprvé v životě, ihned při vstupu mě příjemně překvapil zdejší interiér. Poté už následovala prohlídka s výkladem, který byl podán zajímavou formou. Výstava se týkala dvanácti významných umělců působících ve Velké Británii. Dozvěděli jsme se, jak je právě figurální kresba a malba na dnešní britské výtvarné scéně oblíbená. Přestože se považuji za výtvarně neznalou a nenadanou, musím uznat, že to, co jsem dnes měla možnost na vlastní oči shlédnout, mě opravdu zaujalo. Občas jsem nedokázala uvěřit malbám fotografického realismu a přemýšlela nad tím, jak je možné něco tak úžasného vůbec vytvořit. Nejvíce mě zaujali výtvory Glenna Browna. Doporučuji k nahlédnutí jeho webové stránky. Jeho nejpoutavějšího obraz nesl název The Happiness in One's pocket. Druhá část výstavy byla ve stylu akademické malby 19. století a klasické malby svázané s renesančním dědictvím. Dle mého názoru i tato díla měla velké ohlasy.
Spokojeni jsme odcházeli do Městské knihovny v Praze, kde se po dobu třech měsíců koná Mezinárodní výstava street artu a graffiti s názvem Stuck on the City (Městem posedlí). Jedině, jak tuto výstavu mohu ohodnotit, je říct: „Dokonalost sama“. Celá tato výstava mě naprosto okouzlila a mnohé ostatní účastníky také. Doposud jsem netušila, že umění street artu a graffiti může být tak obdivuhodné. Nedokážu ani posoudit, co se mi zde líbilo nejvíce, protože zde bylo všechno moc pěkné, ale rozhodně si myslím, že zajímavé bylo vlastní vyzkoušení vytvoření různých nápisů ve stylu street art a graffiti. Vlastně, posuďte z přiložených fotek sami!
Tímto bychom také rádi poděkovali paním profesorkám Sedlaté a Haníkové za příležitost shlédnout něco nových a nevídaných rozměrů.
Čermáková Kateřina, 1.A