5QB v Židovském muzeu
Ve čtvrtek 4. 12. 2014 vyrazila třída 5QB na dějepisno-češtinářskou exkurzi do předvánoční Prahy. Cílem cesty bylo Židovské muzeum, které sídlí na Josefově v blízkosti Staroměstského náměstí. Kromě prohlídky několika synagog a Starého židovského hřbitova se studenti věnovali také poznávání židovské kultury na "vlastní kůži".
Po příjezdu vlakem jsme se pod vedením prof. Flesarové a prof. Soukupa pěšky přesunuli do Maiselovy ulice, kde jsme v administrativní budově muzea prošli seznámením s židovskými tradicemi, svátky a zvyky v dílně (workshopu) BADATEL. S využitím různých rekvizit a pomůcek jsme se ve skupinách zabývali např. judaistickými svátky, problematikou z židovského pohledu rituálně čistých (košer) a nečistých potravin, průběhem každotýdenního svátku šabat, otázkami dětství a mládí v židovství (obřízka, dostání jména u dívek, obřad bar micva a bat micva). Vrcholem bádání byla hraná a komentovaná scénka přibližující židovský svatební rituál, při němž byl samozřejmě přítomen i rabín.
Následovala prohlídka Staronové (nejstarší aktivní ortodoxní synagoga v Evropě), Pinkasovy (pietní místo se jmény židovských obětí 2. světové války napsanými na stěnách) a Španělské synagogy a Starého židovského hřbitova (mj. i s tumbovou hrobkou rabíny Jehudy Löwa). Všude nás provedla a na všechny zvědavé dotazy (z pracovního listu) obětavě odpověděla paní průvodkyně, která je nejen odbornou pracovnicí muzea, ale také sama pochází z židovské rodiny.
Nutno ještě na závěr pochválit všechny účastníky za vzorové chování a respektování všech pokynů, včetně povinné pokrývky temene hlavy přítomných pánů v synagogách a na hřbitově, kterou si nasazovali ochotně a bez reptání.