Beseda s místopředsedou Senátu PČR panem Ing. Tomášem Czerninem
V pondělí 3. června naši školu navštívil místopředseda Senátu, senátor za obvod Nymburska a Jičínska Tomáš Czernin. V besedě diskutoval se studenty politologického semináře a Klubu moderní historie o aktuálním dění v Senátu, kampani do eurovoleb, ale i o jeho názoru na Benešovy dekrety nebo jeho začátcích v politice. Postřehy studentů si můžete přečíst níže.
Pan Czernin nám pověděl o svých názorech na Benešovy dekrety a sdělil nám svůj kritický pohled na Beneše samotného. Také s námi diskutoval o dalších tématech týkajících se dnešní politické scény, jako je například členství ČR v Evropské unii, zemědělské dotace či kauza bývalého usvědčeného poslance Feriho. Bylo určitě zajímavé poslechnout si názory od takto zkušeného senátora.
Překvapila mě informace, že Beneš Hitlerovi nabídnul pohraničí a jak špatná byla Benešova zahraniční politika. Je zajímavé, že ho pan Czernin vnímá jako temnou postavu v naší historii. Do besedy by mě to ani nenapadlo, ale vlastně to po některých argumentech dává smysl. I přesto, že s některými názory pana Czernina nesouhlasím, byla beseda zajímavá.
Překvapilo mě, jaké má pan Czernin priority pro státní rozpočet - za nejdůležitější považuje obranu a bezpečnost, poté vzdělávání a na třetím místě má zdravotní péči. Zaujala mě také myšlenka, že dnešní doba je rychlejší i kvůli rychlejšímu šíření informací a jeho zkušenost, že ho často novináři kontaktují jen pár minut poté, co se nějaká informace objeví.
Jakožto studentka sexty, kterou příští rok čeká politologický seminář, mi beseda ujasnila, že výběr semináře byla správná volba. Ukázala mi, jaké témata se na těchto besedách probírají, a pomohla mi s nápady na dotazy na budoucí besedy v rámci semináře. Téma politologie a historie mě velice zajímá, takže se mi líbila kombinace obojích témat ze strany dotazů, ale i plynulé přechody do historie, kterou nám pan Czernin přibížil. Také mě zaujal pohled pana Czernina na budoucnost české politiky, tedy konkrétně koalice SPOLU.
Děkujeme panu Czerninovi za zajímavou besedu.
Autorka: Antonie Fraňková (7.MB)