Běh kolem světa pro pitnou vodu
Dne 25.3. 2021 absolvovali studenti 1PA a 4KB online přednášku pana Davida Christofa na téma problematiky dostupnosti pitné vody v některých částech světa. Jak přednáška vypadal se můžete dočíst ve vybraných příspěvcích samotných studentů. Tato přednáška zároveň do jisté míry nahradila neuskutečněný EKODEN na toto téma, který se přesouvá na následující školní rok.
Další informace o tomto projektu naleznete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1103394-cesky-ucitel-ubehne-3-000-kilometru-za-pitnou-vodu-pro-afriku
Dne 26.3. proběhla v rámci naší výuky přednáška s názvem “Běh kolem světa pro pitnou vodu”, která se týkala nevšední formy pomoci oblastem s nedostatkem pitné vody. Přednášejícím byl David Chrištof (vytrvalostní běžec a člověk který chce pomoci s velkým problémem nedostupnosti vody v některých částech planety ). Při svém studiu ve Velké Británii se dozvěděl o projektu “Běh modré planety”, který jej hned od počátku zaujal a rozhodl se ho zúčastnit a rozšířit tým běžců. Cílem tohoto běhu “dohromady 20 běžců oběhne celou planetu ve formě štafetového běhu se startem i cílem v New Yorku´´ bylo seznámit co největší množství lidí s problémem nedostatku pitné vody na zeměkouli a vybrat co nejvíce finančních prostředků na řešení tohoto problému. Tento problém je opravdu závažný a ohrožuje ⅕ obyvatelstva planety, jedna polovina lůžek ve všech nemocnicích v těchto oblastech je obsazena pacienty s nemocemi způsobenými závadnou pitnou vodou , 6000 lidí umírá každý den kvůli problémům s pitnou vodou což je 2.2 milionů lidí za rok . Tento problém se týká zejmína oblastí ležících v Africe, jižní Americe a velké části Asie, tento problém nadále roste díky oteplujícímu se klimatu a nedostatku peněz určených pro řešení dostupnost nezávadné pitné vody v těchto oblastech. Paradoxem je že jsou místa , kde bychom nedostatek pitné vody čekali, ale díky velkým finančním prostředkům na těchto místech není nedostatek pitné vody. Příkladem těchto míst jsou města uprostřed pouště jako Las Vegas a Dubai. Naproti tomu v oblastech postižených nedostatkem pitné vody průměrná vzdálenost kam musí obyvatelé putovat ke zdroji nezávadné vody je 6 km. S dalšími “spoluběžci” se mu podařilo shromáždit nemalé prostředky na pomoc při řešení dostupnosti nezávadné vody v postižených oblastech. Tato forma pomoci Davida natolik zaujala, že jako jednotlivec uspořádal několik dalších běhů jejichž cílem bylo rovněž získat prostředky opět na již zmíněný problém. Dohromady se mu podařilo shromáždit na 1,2 milionu korun.
Nikola Pomšárová, 1PA
Přednáška se skládala z více částí. V první části jsme se dozvěděli o životě Davida Chrištofa, který stál za celou přednáškou a za věcmi, jež dokázal. 14 let pobýval v Americe, kde vystudoval vysokou školu a začal se zabývat tématem nedostatku pitné vody. První z jeho úspěchů bylo, že ve 20 lidech dokázali za 95 dní oběhnout celý svět, jako osvětu lidem, že 1/5 lidí nemá přístup k pitné vodě. A každý den na to zemře cca 6000 lidí, což je 2.2 milionů za rok. Každý běžel 16 km za den. Dále dokázal uběhnout z čech až do Londýna sám. Musel tedy uběhnout každý den 42 km, tedy maraton. Podílel se ještě na několika takovýchto bězích a dokázal pomocí charity vyběhat 1.2 milionů korun na vybudování studně v místech, kde lidé nemají peníze na vybudování jejich vlastní studny a musejí chodit do jiných vesnic. Měli bychom se zamyslet, jaké máme štěstí, že z kohoutku nám teče pitná voda a je pár metrů od nás.
Ke stažení | ||
---|---|---|
běh kolem |