MASTER
Srdíčkový den o. s. Život dětem proběhl poprvé v tomto školním roce v září.
Pomáháme již tradičně nemocným dětem a přispíváme na jejich léčbu a různé nezbytné pomůcky a přístroje, aby byl jejich život kvalitnější.
Zapojíme se do této charitativní akce i v zimě a na jaře, protože je smysluplná, potřebná a každý rok pomáhá i rozvoji vzdělávání na SŠ a ZŠ.
Na web.str. www.zivot detem.cz se dočtete například o finanční pomoci malé Marušce, žačce 1.třídy, jejíž rodiče využili příspěvku k nákupu mechanického vozíku pro ni…
Děkuji všem dobrovolnicím ze septimyB a 1.A a všem, kteří přispěli a přispívají!
Jiřina Koláčná
Sříbrná expedice Kokořínsko
Naše ostrá expedice začala ráno v pondělí 17. června. Byl moc hezký den, perfektní počasí. Sešli jsme se na nymburském nádraží a vydali se na cestu do Mšena.
Cvičná a ostrá bronzová expedice
Expedice vesmírné lodi USS Kdyužtambudem
Dámy, pánové a ti ostatní, kteří se podobně jako já těmto pojmům vymykají, poslechněte si příběh expedice DofE lodi USS Kdyužtambudem.
Výsledky krajského kola FO kategorie C
4 studenti druhého ročníku VG se zúčastnili domácího kola a postoupili do krajského kola fyzikální olympiády. Všichni se stali úspěšnými řešiteli.
Gabriela Hladká (6XA) obsadila 1. místo, ke kterému jí srdečně blahopřejeme. Dále bylo obsazeno krásné 6. a 7. místo studenty Janem Doskočilem (6XB) a Ondřejem Galuščákem (2A). Úspěšnou řešitelkou byla i Tereza Frýdková (6XB).
Celostátní přehlídka SOČ - velký úspěch Filipa Touše
Přehlídka toho nejlepšího, co dokázali středoškolští studenti v rámci soutěže Středoškolská odborná činnost (SOČ) vytvořit na poli odborné práce a vědy, se letos konala ve dnech 14. až 16. června v Opavě. Hostitelské úlohy se ujalo Mendelovo gymnázium ve spolupráci se Slezskou univerzitou. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, jejím gestorem je Národní institut pro další vzdělávání.
V pátek 14. 6. odpoledne přijelo do Opavy 13 krajských delegací a delegace Prahy. Delegaci Středočeského kraje, včetně šesti studentů z Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce, doprovázela Mgr. Lenka Bubeníková. Tyto delegace přivezly 307 soutěžících, vítězů krajských přehlídek SOČ, kteří zde v sobotu 15. června obhajovali své soutěžní práce v přírodovědných, technických, humanitních a společenskovědních oborech. Obhajováno bylo téměř 280 soutěžních prací. V porotách zasedlo 90 porotců - předsedů a členů osmnácti odborných hodnotících komisí, odborníků z vědeckovýzkumné a akademické sféry z vysokých, vyšších odborných, středních škol a z praxe. Soutěžící si vyzkoušeli, jak těžké je obhajovat svoji práci před 5 - 6 členy odborné poroty a čelit jejich záludným otázkám během diskuse, někdy i v angličtině. Naše studenty přijeli podpořit pedagogové Mgr. Radka Mlázovská a Mgr. Miroslav Soukup.
V sobotu v podvečer již bylo dobojováno a pro účastníky byl připraven bohatý raut a One Human Show Simony Babčákové, která nespočetněkrát rozesmála zaplněné kino Mír.
Nedělní dopoledne patřilo tradičně výletům do atraktivních lokalit okolí Opavy a Ostravy – zámek Hradec nad Moravicí, zámek v Raduni, Arboretum Nový Dvůr, Landek Park v Petřkovicích, Svět techniky Dolní Vítkovice a Národní památník II. světové války v Hrabyni. Ti, kteří se rozhodli necestovat za poznáním tak „daleko“, navštívili Slezské zemské muzeum nebo si zahráli aktivní hru – Poznej Opavu.
Odpoledne pak byla celostátní přehlídka zakončena slavnostním vyhlášením výsledků.
Naše gymnázium reprezentovala pětice dnes již absolventů a Filip Touš ze 6XA. Právě jemu se podařilo obhájit svoji práci skutečně výtečně a obsadil 3. místo.
Výsledeky Celostátního kola SOČ:
Obor 2 Fyzika - 15. místo: Jonáš Bubeník
Název práce: Archimedova spirála a její užití
Obor 4 Biologie - 12. místo: Nikol Kopecká
Název práce: Klíčivost rýže
Obor 6 Zdravotnictví - 11. místo: Karolína Králová
Název práce: Mechanismus vzniku Huntingtonovy choroby
Obor 8 Ochrana a tvorba životního prostředí - 14. místo: Markéta Štekrtová
Název práce: Ekonomické a environmentální dopady současné produkce palmového oleje
Obor 12 Tvorba učebních pomůcek, didaktická technologie - 13. místo: Lenka Horvátová
Název práce: Jaderná fyzika ve výuce NG
Obor 18 Informatika - 3. místo: Filip Touš
Název práce: Využití reverzního inženýrství k tvorbě softwaru pro získávání výhod v online hrách a analýza jeho detekce