Alumni beseda s Lubomírem Košťálem v Městské knihovně Nymburk
První alumni beseda v tomto školním roce proběhne v úterý 1. listopadu 2022 od 17.30 hodin v Městské knihovně Nymburk. Hostem bude významný absolvent naší školy Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D. Beseda s podtitulem Nervové buňky: pozoruhodné počítače v našem mozku se bude zabývat pomaturitními peripetiemi studijní a pracovní kariéry dr. Košťála, včetně jeho aktuálního působení na pozici vedoucího Oddělení Početních neurověd Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, v. v. i.
Expert v oboru početních neurověd, fyzik, matematik a statistik Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D. odmaturoval na naší škole v roce 1997 v prvním roce, kdy k maturitě spolu s ním dospěli i jeho spolužáci z po listopadové revoluci opět obnoveného sedmiletého studia. Je laureátem ceny Otto Wichterleho, kterou převzal z rukou předsedy Akademie věd prof. Jiřího Drahoše 13. června 2012. Dr. Košťál nežije jen (exaktní) vědou, ve volném čase se zabývá také hudbou a malířstvím; obrazy také sám maluje. Pro to všechno bude setkání s ním pro všechny posluchače zajisté příjemným a obohacujícím zážitkem. Posuďte ostatně sami z následující anotace od našeho hosta:
Lidský mozek představuje nejvýkonnější dosud známý biologický “počítač”. Při stabilním příkonu cca 20 wattů zajišťuje nejen veškeré zpracování vnějších podnětů, učení a uchovávání paměťové stopy, ale také řízení vnitřního chodu organismu a adaptaci na nové situace. Čili zvládá úlohu, která je pro stolní PC s příkonem 200 W v reálném čase zcela nemožná.
Nervové buňky však nefungují jako perfektní procesory. Jeví se jako nespolehlivé elektrotechnické součástky. Neudrží elektrický náboj a navíc reagují pokaždé jinak na stejný vstup … a nebo ne? Možná jen pracují na jiných principech než moderní digitální přístroje.
Jedním ze základních cílů teoretických neurověd je kvantitativní popis principů, jakým elektrické signály v nervové soustavě umožňují přenášet a zpracovávat informaci. Analýza neuronálního kódu, způsobu jakým na úrovni jednotlivých neuronů dochází k převodu vstupního signálu do časové série akčních potenciálů, je předmětem intenzivního výzkumu.
Detailní porozumění biologickým počítačům nám v důsledku poskytuje nový a zároveň neobyčejně efektivní pohled na zpracování informace, vyladěný evolučními mechanismy během mnoha miliónů let.
Na besedu zveme studenty, učitele, absolventy školy a samozřejmě i všechny další zájemce.
pozvánka na besedu pro tisk