100 let od narození letce RAF B. Krátkorukého
Plk. letectva i. m. Bedřich Krátkoruký (8. 10. 1913-15. 1. 1943), vynikající pilot a stíhací eso RAF v době 2. světové války, studoval na naší škole.
Bedřich Krátkoruký se narodil v Hořátvi, odkud se jeho rodina posléze přestěhovala do osady Byšičky u Lysé n/L. Po skončení základní školy studoval na tehdejším reálném gymnáziu Nymburk, středoškolská studia však nedokončil. To, že neměl maturitu, později zkomplikovalo jeho kariérní postup, protože ukončené středoškolské vzdělání bývalo obvykle (v mírových dobách téměř vždy) podmínkou povýšení do důstojnických hodností. V rámci základní vojenské služby prošel pilotním výcvikem na Vojenské akademii ve Vyškově, který v letech 1937-1938 doplnil stíhacím kurzem v Hradci Králové. V československé armádě pak až do okupace létal jako stíhač na strojích typu Avia B-534.
Po obsazení druhé republiky německou armádou a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava v březnu 1939 odešel 15. 7. 1939 do Polska, kde se po přepadení Polska Německem v září 1939 účastnil leteckých bojů. Po kapitulaci Polska se uchýlil do Francie, kde byl po předchozím výcviku v Chartres nasazen do bojů na frontě počínaje 17. 5. 1940. V proslulé peruti Groupe de Chasse - Armee de L'Air GC III./3 létal po boku jiného československého leteckého esa gen. Karla Kuttelwaschera. Ve Francii nalétal 14 hodin při obranných letech a byly mu uznány 3 jisté sestřely (a jeden pravděpodobný).
Po porážce Francie přelétl s jednotkou do severní Afriky a přes Gibraltar se lodí dostal do Velké Británie. Byl přijat do 1. britské stíhací perutě RAF v hodnosti seržanta (Sgt.). Následovalo přeškolení na britské stíhací letouny Hawker Hurricane a od 4. 10. 1940 i ostré lety v rámci Bitvy o Británii. Právě v době svého působení v 1. stíhací peruti si připsal v květnu 1941 další dva sestřely nepřátelských letounů.
Od roku 1942 byl zařazen do neoperační služby (tzn. nelétal bojové lety) a v hodnosti F/Sgt. pracoval jako letecký instruktor na letištích Heston a Rednal. Postupně dosáhl nejnižší důstojnické hodnosti P/O a 24. 8. 1942 byl znovu povolán do operační služby, tentokrát ale již k 313. československé stíhací peruti RAF. Znovu tedy osobně bojoval s nepřátelskou německou Luftwaffe, když se svým letounem doprovázel a chránil britské bombardéry při jejich letech nad okupovanou Francii (zejm. Bretaň). 15. 1. 1943 při bojové akci své perutě nad kanálem La Manche v hodnosti F/O položil svůj život na oltář vlasti - srazil se s letounem svého kolegy, když byli oba oslněni zimním sluncem, a nepodařené nouzové přistání na hladině moře již B. Krátkoruký nepřežil (nebylo nalezeno ani jeho tělo).
Hrdina 2. světové války B. Krátkoruký byl mnohokrát oceněn válečnými vyznamenáními různých zemí. Dvakrát obdržel Československý válečný kříž, vyznamenán byl Československou medailí Za chrabrost, Československou medailí za zásluhy I. stupně, Pamětní medailí československé zahraniční armády (se štítky F a VB). Kromě toho obdržel francouzský Croix de Guerre se dvěma palmami, britskou The 1939-1945 Star with Battle of Britain Claps, Air Crew Europe Star, Defence Medal a War Medal.
V roce 1991 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka letectva. Díky sestřelům pěti nepřátelských letadel se Bedřich Krátkoruký řadí mezi československá stíhací esa.
Hrdinu 2. světové války připomíná pamětní deska na jeho rodném domě v Hořátvi, jeho jméno je uvedeno také na pamětní desce obětí 2. světové války z řad studentů gymnázia. V den 100. výročí jeho narození proběhl v Hořátvi a v Nymburce pietní akt s přednáškami kurátora leteckých sbírek Národního technického muzea v Praze, historika Michala Plavce.
Zdroje:
HORYNOVÁ, Gabriela. Oběti druhé světové války z řad bývalých žáků Gymnázia Nymburk. Nymburk, 2012. Maturitní práce. Gymnázium Nymburk. Vedoucí práce Mgr. Miroslav Soukup.
Krátkoruký Bedřich. ARCHIV VÝTVARNÉHO UMĚNÍ, o.s. Informační systém abART - full verze [online]. © 2005-2006 [cit. 2013-10-13]. Dostupné z: http://abart-full.artarchiv.cz/osoby.php?Fvazba=heslo&IDosoby=102112
VALÁŠEK, Bedřich. Dva proti šesti aneb vzpomínka na B. Krátkorukého. LISTY města Lysé nad Labem: Město Lysá nad Labem a okolí. 2013, č. 10, s. 8. Dostupné také z: http://mestolysa.cz/storage/dokumenty/listy/Listy102013.pdf
VYKYDAL, Adam. Poručík Bedřich Krátkoruký. SPOLEK PRO VOJENSKÁ PIETNÍ MÍSTA, O. S. SPOLEK PRO VOJENSKÁ PIETNÍ MÍSTA, O. S. [online]. © 2013, 13. 10. 2013 [cit. 2013-10-13]. Dostupné z: http://www.vets.estranky.cz/clanky/galerie-hrdinu/porucik-bedrich-kratkoruky.html