Růžena Merunková

Růžena Merunková (*21. 3. 1940), vynikající česká herečka, recitátorka a dabérka, absolvovala v roce 1957.

Narodila se 21. 3. 1940 v Lysé nad Labem jako nejmladší z pěti sourozenců. Lásku k divadlu zdědila po svých rodičích, kteří byli členy místního ochotnického spolku Tyl. Už v dětství si vykoušela první role v různých představeních pro hosty jejich rodinné cukrárny. Sama chodila do recitačního a tanečního kroužku. Po maturitě v Nymburce se rozhodovala mezi ošetřovatelstvím a studiem, které při svém divadle D 34 otevřel E. F. Burian. Na obojí byla přijata. Zvolila si herectví, po Burianově smrti pokračovala na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Už v době studií hostovala v Národním divadle, jejím prvním stálým působištěm se ale stala prkna Východočeského divadla v Pardubicích. K jejím nejvýznamnějším rolím patřila například Lucietta v Goldoniho Poprasku na laguně, Florela v Učiteli tance Lope de Vegy nebo Puk ve Snu noci svatojánské.
Po dvou sezónách (1961-1963) se nicméně vrátila do Prahy a zakotvila na dlouhá léta na Smíchově v tehdy Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého (v téže budově dnes sídlí Švandovo divadlo). Publikum zaujala a své místo ve velkém hereckém souboru si vydobyla hned svou první velkou rolí Fanny v Pagnolově činohře Malajský šíp. V tomto divadle se také seznámila se svým manželem Milošem Hlavicou. Na divadelní scéně vytvářela Růžena Merunková především psychologicky propracované temperamentní ženské typy, ale též postavy komického ladění. Paralelně působila také v rozhlase a zejména v dabingu.

Mnoho rolí vytvořila Růžena Merunková v řadě filmů a seriálů (např. Žena za pultem, Zdivočelá země nebo na rok 2020 připravovaný seriál Čechovi). Je známá z filmů Tři chlapi v chalupě (1963), Všichni dobří rodáci (1968), Ideální manžel (2001) nebo Bludičky (2010). Do povědomí dětských diváků se zapsala především rolí nevlastní sestry Kateřiny v černobílém hudebním pohádkovém filmu Popelka (1969) s Evou Hruškovou, Jiřím Štědroněm a Janem Třískou v hlavních rolích. (Právě kvůli Třískovi, který v roce 1977 emigroval z Československa do Kanady a USA, nebyla "černobílá Popelka" v 80. letech na televizních obrazovkách reprízována a děti se musely spokojit s mnohem proslulejším a slavnějším zpracováním námětu v zimní pohádce Tři oříšky pro Popelku z roku 1973.) Růžena Merunková byla obsazována i do dalších filmových pohádek, ze známějších vzpomeňme alespoň na roli královny Matyldy v pohádce Rumplcimprcampr (1997), pohádku Anděl Páně 2 (2016), kde ztvárnila "babku na tržišti", a Troškovy Čertoviny (2017), kde také hrála "babku".

Růžena Merunková navázala již v mládí dlouholetou spolupráci s rozhlasem a stala se vynikající a často obsazovanou dabérkou. Propůjčila svůj hlas třeba Gině Lollobrigidě, Sophii Lorenové nebo Jeanne Moreau. V roce 2006 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Jako recitátorka spolupracovala s Lyrou Pragensis a za své recitační umění byla oceněna na Poděbradských dnech poezie v roce 2006 Křišťálovou růží (která je nejvyšším oceněním v oboru přednesu poezie a prózy). V roce 2014 jí Nadace život umělce udělila cenu Senior Prix jako poděkování za celoživotní uměleckou činnost.

Růžena Merunková byla manželkou již zesnulého herce a malíře Miloše Hlavici, je matkou herce Lukáše Hlavici a zesnulé herečky Anny Bendové.

Zdroje:
Olda808. Růžena Merunková. Dabingforum.cz: filmy a seriály - hezky česky [online]. 19 led 2009 [cit. 2019-07-20]. Dostupné z: https://dabingforum.cz/viewtopic.php?f=33&t=1541
SMETANA, Radek. Říjnové Volání sirén z Malé scény ve dvoře. Pardubický deník.cz [online]. 5.10.2011 [cit. 2019-07-20]. Dostupné z: https://pardubicky.denik.cz/kultura_region/rijnove-volani-siren-z-male-sceny-ve-dvore20111004.html
ROMAN.TICKA, Milka. Růžena Merunková. CSFD.cz: Česko-Slovenská filmová databáze [online]. [cit. 2019-07-20]. Dostupné z: https://www.csfd.cz/tvurce/9058-ruzena-merunkova/

Jan Moravec

Jan Moravec (*1993), absolvent Gymnázia Nymburk v roce 2013, je šampionem v silovém trojboji.

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.