Jan Jelínek

Jan Jelínek

Jan Jelínek (*19. 7. 1940), spisovatel, novinář, dokumentarista, režisér Československých filmových týdeníků, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1957.

Jan Jelínek se narodil ve válečném roce 1940 v Praze do rodiny obchodního cestujícího s textilem, který si vzal za manželku Židovku Marii Ledererovou. Aby nebyla nacisty deportována do Terezína a dál do některého vyhlazovacího koncentračního tábora, zachránil ji Janův tatínek tak, že ji pocelou válku ukrýval ve vsi Hořepník na Pelhřimovsku v domě svého otce, Janova dědečka. Pět let nesměla vyjít z pokoje a holocaustu unikla "domácím vězením" za oknem se stále zataženými závěsy. Po válce brzy ovdověla. Z Liberce se se svými dětmi přestěhovala do Nymburka, kde si koupila od rodiny Pickových, kteří v roce 1948 emigrovali, malý domek.

Jan vystudoval nymburské gymnázium a v roce 1957 složil i přijímací zkoušky na Filmovou Akademii múzických umění v Praze. Chtěl studovat režii, sám ve volném čase rád natáčel kamerou. Přijetí nebylo možné z kádrových důvodů - pro buržoazní původ jeho zesnulého otce - kapitalisty. Jan byl nucen se zapojit do pracovního procesu jako dělník v továrně Kovohutě Čelákovice. Pak přišla povinná vojenská služba a po ní svatba a stěhování do Mladé Boleslavi, kde získal místo v Osvětovém domě. Podvodem získal v 60. letech kádrové doporučení a dálkově vystudoval na Karlově univerzitě žurnalistiku. V Mladé Boleslavi přitom pečoval a metodicky vedl mladé fotografy a amatérské filmaře a pořádal pro ně přednášky s televizními režiséry. Jeden z nich mu nabídl místo v Krátkém filmu Praha. Tato produkční společnost se specializovala na natáčení kratších dokumentárních, kreslených a loutkových filmů. Do ní Jan Jelínek opravdu nastoupil a bylo to právě v červenci 1968. Na filmový pás tak právě on dokumentoval vstup "spojeneckých vojsk" do ČSSR. V dalších více než dvaceti letech režíroval mnoho Československých filmových týdeníků (ty byly jeho celoživotní vášní už od mládí) a dalších více než sto krátkometrážních snímků. Ty s cestovatelskými náměty ho při práci zavedly do Anglie, Mongolska nebo Afriky. 

Jan Jelínek byl členem Svazu novinářů i Svazu výtvarných fotografů, psal a fotografoval pro desítky novin a časopisů. V nakladatelství Albatros mu vyšla kniha Každý něco sbírá (1992, fotodokumentace různých dětských sbírek) a v nakladatelství Marsyas dívčí román Láskoviny (1991, dvě vydání, celkový náklad 20 000 výtisků). Později pracoval v České televizi, byl šéfredaktorem časopisu Videohobby. Pro Hálkovo divadlo v Nymburce napsal podle Hrabalových textů muzikál Postřižiny (2002). V roce 1995 se připojil k projektu Nadace Stevena Spielberga, zaznamenávající společně s Židovskou obcí příběhy lidí přeživších holocaust. Jan Jelínek takových svědectví pamětníků pak natočil po celém světě padesát. Nejzajímavějších třicet sedm z nich sepsal do knihy A kde byl Bůh...? (2015). Další kniha 22 000 hodin v oblacích (2008) obsahuje rozhovory s pilotem Československých aerolinií Josefem Semerádem. Autobiografie J. Jelínkovi vyšla pod názvem Jizvy na duši (2016).

Stanice Český rozhlas Vltava natočila životní příběh J. Jelínka jako pětidílný seriál Osudy Jana Jelínka. Měl premiéru 18. října 2021 a je volně k poslechu v audioarchivu ČRo (stopáž každého z pěti dílů je cca 29 minut).

Zdroje:

Jan Jelínek: medailon. Příběhy našich sousedů [online]. [cit. 2023-06-08]. Dostupné z: https://www.pribehynasichsousedu.cz/media/jan-jel%C3%ADnek-medailon.pdf

Jan Jelínek. Paměť národa [online]. © 2008-2023 Paměť národa [cit. 2023-06-08]. Dostupné z: https://www.pametnaroda.cz/cs/jelinek-jan-1940

Jan Jelínek (* 1940): Tatínek maminku před nacisty schovával pět let v zatemněné místnosti. Příběhy 20. století TV [online]. Paměť národa [cit. 2023-06-08]. Dostupné z: https://www.pametnaroda.cz/cs/jelinek-jan-20180926-0

Aktuální informace

15.09.2023

Beseda s absolventem v Městské knihovně Nymburk 26. 9. 2023 od 17.30 hodin s tématem: Udržitelnost, etika a budoucnost potravin

17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

Významní absolventi

Marta Balejová

Marta Balejová (*8. 5. 1953), zpěvačka a textařka, jedna z nejvýznamnějších českých šansoniérek, zabývajících se tímto specifickým hudebním žánrem, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1972 pod svým rodným příjmením Marta Fuglová.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

10. květen 1903

Rakouský výnos stanovil, že innsbrucká univerzita zůstane německá. 

Nejčtenější

05.09.2023

Školní rok 2023-2024 zahájen!

Tradičním shromážděním na nádvoří byl zahájen nový školní rok. Setkání tradičně připravil studentský parlament. V jeho průběhu noví studenti prim osmiletého studia a prvního ročníku čtyřletého studia otiskem ruky na svou třídní vlajku stvrdili příslušnost ke škole. Byli představeni noví učitelé a provozní zaměstnanci školy. Na shromáždění přivítali nové studenty ředitel školy Jiří Kuhn a zástupci parlamentu. 

 

celý článek
05.09.2023

Tradičně na začátku školního roku dostávají školy souhrnnou zprávu o výsledcích maturitních zkoušek, resp. o výsledcích společné části MZ. Ze zpráv, které školy obdrží, je možné vyčíst nejen výsledky vlastní školy, ale v její tabulkové části je možné nalézt i srovnání s ostatními školami v ČR.

 

 

S hrdostí sdělujeme, že naši maturanti v tomto srovnání obstáli opět na výbornou!

 

celý článek
06.09.2023

Na Zlatou expedici jsme vyrazili opravdu brzy ráno v neděli 3. září. Ve vlaku do Prahy tedy seděli veselí lidé vracející se z nymburského posvícení a pak my - osm nevyspalých spolužáků s obrovskými brašnami na kolech a nadšením, že opravdu jedeme.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.