Židovské muzeum v Praze

20.10.2022
Židovské muzeum v Praze

Ve čtvrtek 20. října se studenti z Kvinty B zúčastnili tradiční exkurze do Židovského muzea v Praze. Jak exkurze probíhala a jak se žákům líbila si můžete přečíst ve vybraných příspěvcích. 

Ve čtvrtek 20. 10. jsme se vydali s paní prof. Oupickou a panem prof. Barančíkem na exkurzi do Židovského muzea v Praze.

Téměř všichni jsme se sešli ve vlaku směr Masarykovo nádraží, kam jsme překvapivě bez zpoždění dorazili. Odtamtud jsme pěšky vyrazili do muzea, kde na nás již čekala paní průvodkyně.

Prvním z našich úkolů bylo připravit ve skupinkách prezentaci, díky níž jsme se dozvěděli spoustu informací o judaismu. Na programu byla židovská svatba, typické svátky a zvyky a mnohé další.

Po našich výstupech nás čekala krátká pauza a exkurze pokračovala tentokrát venku. Měli jsme možnost podívat se do Staronové synagogy a následně na Starý židovský hřbitov. Na konci jsme dostali prostor na případné dotazy. Exkurze byla velmi zajímavá, program byl skvěle vymyšlený. Moc jsme si to užili.

Lenka Dvořáková, 5QB

 

Ve čtvrtek 20. října navštívila naše třída 5QB Staronovou synagogu v Praze. Tedy – předcházel tomu velmi zajímavý workshop v prostorách Židovského muzea, který se týkal židovských tradic, zvyků a svátků. Dozvěděli jsme se spoustu pozoruhodných faktů, například jak probíhá židovská svatba. Následoval krátký přesun do samotné synagogy, kde pokračoval výklad. Zde jsme měli možnost poznat náboženskou hierarchii a průběh bohoslužeb. Na rozdíl od křesťanských kostelů, na které je většina z nás zvyklá, jsou judaistické svatostánky mnohem skromnější. Žádná zlatá výzdoba, žádné obrazy biblických dějů, pouze dřevěné lavice a několik hebrejských nápisů na stěnách. Poté jsme se přesunuli na známý Starý židovský hřbitov. Zvláštní je tím, že je vrstvený – hroby jsou zde v mnoha „patrech“. Celá exkurze byla rozhodně zajímavým zážitkem a jsem rád, že jsem se jí mohl zúčastnit.

Jan Buřič, 5QB

 

20. října 2022 se naše třída společně s paní profesorkou Oupickou a panem profesorem Barančíkem vydala na exkurzi do Židovského muzea v Praze.

Vlakem jsme z Nymburka vyrazili již ve čtvrt na osm, takže kolem půl deváté jsme byli už v Praze. Od Masarykova nádraží jsme se vydali směrem na Josefov, kde na nás již čekal workshop. Na začátku jsme si ujasnili pojmy spojené s judaismem a poté jsme se rozdělili do několika skupin. Každá skupinka dostala složku s určitým materiálem a naším úkolem bylo dané materiály prostudovat a následně vše vysvětlit a předvést spolužákům. Naše skupina měla za úkol připravit židovskou svatbu, což bylo opravdu zábavné. Myslím, že už nikdy nezapomenu na to, jak taková svatba probíhá.

Po nabytí nových znalostí jsme se vydali do Staronové synagogy. Tam jsme se například dozvěděli, že muži nesmí do synagogy vstoupit bez pokrývky hlavy a že ženy mohou nahlížet na mši pouze za okýnkem.

Nakonec jsme se vypravili na Starý židovský hřbitov. V průběhu prohlídky nás paní průvodkyně upozornila na kamínky splněných přání, které se pokládají na hroby. Poté, co jsme každý položil svůj kamínek, jsme se již vydali zpátky ke Staronové synagoze, kde naše exkurze skončila.

Jana Němcová, 5QB

 

Zobrazeno: 2378x

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc.

Doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc., vysokoškolská pedagožka, viroložka, zakladatelka a vedoucí Laboratoře virologie PřF UK, absolvovala na naší škole v roce 1961.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

17. květen 1903

Američanka Agne Woodová zaběhla v Poughkeepsie (stát New York) 220 yardů za 30,6 s. Byl to první registrovaný světový rekord v běhu žen.

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
16.06.2024

V sobotu 15.6.2024 se naše DofE skupina z kvarty B vydala na dvoudenní expedici do Českého ráje. Všechno to začalo v 8:45 v Nymburce na hlavním nádraží, kde byl sraz. Po delší jízdě motorákem jsme se i přes hlasitý doprovod mladoboleslavských obyvatelek dostali až do Turnova, kde naše expedice započala. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.