Evropský parlament na SciencesPo v Dijonu – druhý díl

Evropský parlament na SciencesPo v Dijonu – druhý díl

Ve čtvrtek 8. 5. proběhla aktivita, kvůli které do Dijonu zamířilo deset studentek z nymburského gymnázia – jednání evropského parlamentu. Studenti a studentky byli rozděleni do jednotlivých politických stran a zastupovali přidělené země. Tímto způsobem došlo k tomu, že v každé „politické straně“ byly zastoupeny všechny čtyři partnerské země projektu – Francie, Polsko, Česká republika a Slovensko.

Obsahem jednání evropského parlamentu, který v našem podání čítal necelou stovku poslanců, byla nejprve volba prezidenta EU a zároveň předsedajícího shromáždění. Nakonec se na kandidaturu žádná z našich kandidátek neosmělila. Druhá část se pak nesla ve znamení rezoluce o přistoupení Turecka do EU. Zde byli „poslanci a poslankyně“ hozeni do vody a museli, stejně jako v opravdovém parlamentu, jednat v kuloárech, přesvědčovat kolegy, upravovat návrh rezoluce, hlasovat atd. Všichni tak měli možnost si vyzkoušet, že politika je také profese, a že sedět šest až osm hodin v sále, soustředit v cizím jazyce, pracovat s odborným textem, není zrovna volnočasová aktivita.

Každopádně jednání proběhlo podle časového plánu, byla přijata rezoluce o nepřistoupení Turecka do EU, ačkoliv v parlamentu byla silná lobby turecké diplomacie. Jako zásadní se však pro rozhodování poslanců ukázala otázka Kypru a lidských práv.

Pokud vystoupíme ze hry, tak je rozhodně velmi příjemné zjištění, že naše studentky si během celého dne vedly úspěšně, byly schopné samostatně jednat ve svých politických stranách, diskutovat v kuloárech a pokud by snad někdy kandidovaly do evropského parlamentu, rozhodně by to tam jazykově zvládly.

Aktuální informace

15.10.2019

Vážení rodiče,

od 15. 10. 2019 jsme zrušili transparentnost účtu č. 2301003669/2010 u FIO Banky a přístup k náhledu již tak není možný. Důvodem je aktuální výklad pravidel GDPR. Platby však budou i nadále probíhat v nezměněné podobě a na stejný účet!.

Celý článek
08.10.2019

Beseda s významným absolventem školy, děkanem FF Univerzity Pardubice, se uskuteční ve středu 6. listopadu 2019 od 17 hodin. Podrobnosti

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 8. 11. 1923 v Nymburce, kde také prožil celý život (zemřel 29. 1. 1999).

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 10 %
Vcelku dobré 24 %
Nic moc... 16 %
Hrůza! 50 %
Celkový počet hlasů: 234
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Revoluce v Dominikánské republice

30. říjen 1903

Vypukla revoluce v Dominikánské republice, USA a evropské válečné lodě vysadily vojsko k ochraně konzulátů.

Nejčtenější

08.10.2019

Přinášíme informace o termínech LVVZ pro zimní sezónu 2020.

celý článek
07.10.2019

První říjnový víkend prožilo 11 brigádníků z řad kolegů a přátel školy, na chatách v Rokytnici. Nejednalo se však o výlet, ale o brigádu.

I přes deštivé sobotní počasí se podařilo zrekonstruovat oplocení plynových nádrží na dolní chatě, nainstalovat okapy na horní chatě, odvézt odpady na sběrný dvůr a opravit  nedostatky v interiérech obou chat.

celý článek
29.09.2019

Beseda s RNDr. Zdeňkem Havlasem, DrSc., významným absolventem naší školy, místopředsedou Akademie věd ČR, se uskuteční v učebně č. 2 v přízemí školy ve středu 2. října 2019 od 17 hodin. Setkání je otevřené všem absolventům, učitelům, studentům i dalším zájemcům. Rozhodně nemusí jít jen o odborníky na chemii nebo fyziku. :-)

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.