Rozhodovali jsme debaty žáků základních škol

Rozhodovali jsme debaty žáků základních škol

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

Čtyřčlenná výprava složená z trenéra Matěje Pillera a tří nymburských gymnazistů se vydala v úterý 19. března do Děčína na soutěž v debatování. Místo soutěžení, jak bývá pro členy debatního klubu zvykem, jsme debaty rozhodovali a pomáhali s jejich organizací. 

Hned během prvního kola jsem zjistila, že mě baví poslouchat, s čím vším děti přichází a jak uvažují,” popisuje svůj zážitek Sofie Fukalová (7MA). Debatiáda je soutěží pro druhý stupeň základních škol a nižších gymnázií, a proto byly soutěžícími pouze děti školou povinné. „Moc se mi líbilo, jak se děti snažili, nebáli se a šli do toho, i když často vysvětlovali věci, které je těžké vysvětlit,” hodnotí výkon soutěžících Luisa Anna Hofmanová (7MA). Pro Luisu i Sofii to bylo poprvé, kdy rozhodovaly nějakou debatu na soutěži. 

Určení vítěze debaty je pouze dílčí částí práce rozhodčího. Hlavním úkolem je dát zpětnou vazbu a soutěžícím poradit, jak se pro příště zlepšit. „Přišlo mi, že dětem předávám něco ze svých zkušeností a vypadalo to, že oni si ty zkušenosti chtějí vzít,” líčí svou zkušenost z rozhodování Luisa. Že debata není jenom soutěží, ale především vzdělávací aktivitou, dobře vystihuje i Sofiina zkušenost. „Uvědomila jsem si, že mé rozhodování prospěje jak dětem, dám-li jim dobrou zpětnou vazbu, tak i mně, protože najdu inspiraci a využiju vlastních rad při mém dalším debatním výkonu,” říká Sofie. 

Výhody pro sebe vidí i Tadeáš Brablc (8OA). „Přínosem pro mě bylo, že jsem trénoval, jak lépe zdůvodňovat a vysvětlovat své rozhodnutí, což zužitkuji i při středoškolských soutěžích v debatě,” říká. Tadeáš je rozhodčím s mnoha zkušenostmi, který Debatiádu rozhodoval už minulý rok ve Zdicích u Berouna. Vedle toho se již zúčastnil několika středoškolských turnajů jako rozhodčí. 

Naše účast na Debatiádě v Děčíně byla nejen o našem vlastním seberozvoji, ale také o dobrovolnické pomoci. „Jste opravdu skvělí a moc všem děkuju, že jste přijeli do Děčína rozhodovat debaty a pomoc s organizací,” vyjádřila své díky nymburským debatérům Barbora Lacinová, předsedkyně představenstva Asociace debatních klubů. Dobrovolnictví je důležitou součástí činnosti Asociace debatních klubů a bez dobrovolnické pomoci by se žádná z debatních soutěží nemohla konat. 

Produktivně jsme využili i zbytek našeho pobytu v Děčíně. Poznávali jsme přírodu a kulturu Děčína, ale také jsme se věnovali přípravě na následující turnaj Debatní ligy, kde budeme opět v roli soutěžících. 

 

Zobrazeno: 928x

Aktuální informace

27.05.2024

se konají ve čtvrtek 30. 5. 2024 od 16:00. Schůzka pro rodiče - aula; testy z angličtiny (primy i 1A) a z němčiny (pouze 1A) - učebny v 2. patře.

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Pavel Zdražil

Absolvoval v roce 1984.

Narodil se 11. 9. 1965 v Městci Králové. Pochází z kantorské rodiny (dědeček – učitel, malíř a sochař G. R. Holeček),

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt malíře Whistlera
17. červenec 1903

V Chelsea zemřel týden po svých 60. narozeninách anglický malíř a grafik James McNeill Whistler. 

Nejčtenější

17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
06.05.2024

Septimy a 3A absolvovaly v průběhu 2. a 3. května v krásném prostředí Skautského institutu na Staroměstském náměstí zážitkový workshop LIDI TO TAK NENECHAJ pod vedením lektorů.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.