Nymburští debatéři zabodovali v Přerově!

Nymburští debatéři zabodovali v Přerově!

V rámci 3. kvalifikačního turnaje Debatní ligy (DL) v Přerově na Moravě reprezentovalo nymburské Gymnázium trio týmů. Tým TOGO (J. Sladký, D. Gromada a M. Jecha), tým Per Elequens (M. Dolečková, V. Kučera a M. Vlčková) a tým ERGO (V. Urban, K. Kutnarová a J. Scholzová a T. Uhlíř, hostující z gymnázia Open Gate). A jak se jim vedlo?

 

 

Během turnaje čekaly na debatéry dvě připravené teze, a to „Každý národ by měl mít právo na sebeurčení“ a „Rozvojová pomoc by měla být vázána na dodržování lidských práv“ a teze, kterou museli studenti připravit přímo na místě v rámci „impromtu“ kola turnaje.

 

V konkurenci debatérů z gymnázií Open Gate, PORG, pražských gymnázií, Přerova, Kojetína, Olomouce, Českého Těšína a Brna si nymburští vedli na výbornou.

 

Tým TOGO nakonec zvítězil jednoznačně ve 4 debatách, když svou jedinou prohru utržil nepřesvědčivým způsobem od domácího týmu, který nakonec turnaj vyhrál (byť v součtu bodů rozhodčích ze všech debat přerovští na nymburské nestačili).

 

Debatéři z týmu Ergo si vedli nadmíru dobře. Tým tvořený mladými debatéry z kvint doplněný o své vrstevníky, hostující z Gymnázia Open Gate, všechny na turnaji překvapil. Zvítězil v debatách na obě oficiální teze. Daň z nezkušenosti pak zaplatili v rámci nepřipravené debaty, kdy proti mnohem zkušenějším debatérům byli bez šance. To byla škoda, protože jinak mohli uvažovat o celkovém vítězství. Na to si však zatím ještě počkají, ač každopádně získali cennou zkušenost a motivaci do další debatní práce.

 

A nymburští reprezentanti v týmu Per Elequens zvítězili ve třech debatách, když ve třetím kole, v nepřipravené debatě, nestačili na své kamarády z týmu TOGO a kolo předtím na tým z PORG, byť byli poraženi nepřesvědčivě.

 

A v celkovém výsledku? V součtu pěti kol skončil tým TOGO druhý, tým ERGO třetí a Per Elequens pátí. Nejlepším řečníkem turnaje se stal Jakub Sladký, druhým v pořadí pak byl Daniel Gromada. V první desítce se umístila i M. Dolečková (7. místo) a na děleném 12. místě skončili Václav Kučera a Martin Jecha.

 

Dobrou zprávou je i to, že všechny tři zúčastněné týmy potvrdily podzimní výsledky a zajistily si kvalifikaci na květnový Finálový turnaj Debatní ligy. V rámci soutěže Debatní pohár pak své průběžné vedení udržel tým Per Elequens. Třetí je průběžně tým TOGO následován týmem ERGO.

 

Další turnaj čeká nymburské debatéry o víkendu 23. - 25. března v Letohradu.

 

Podrobné výsledky a statistiky najdete jako vždy v databázi Greybox.

Aktuální informace

11.05.2026

V pátek 15.5. se konají v učebně 29 nostrifikační zkoušky. Časový harmonogram

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

prof. PhDr. Bohuslav Novotný, DrSc.

Prof. PhDr. Bohuslav Novotný, DrSc. (3. 10. 1921-31. 10. 1996), historik pravěku a archeolog neolitu v Evropě (se zaměřením na Slovensko), vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník v Bratislavě, Trnavě a Nitře, prorektor Trnavské univerzity v Trnavě, absolvoval reálné gymnázium v Nymburce v roce 1939.

Svět v roce založení školy

Rooseveltův projev

2. duben 1903

Americký prezident Theodore Roosevelt přednesl v Chicagu projev, jímž potvrdil, že Monroeova doktrína je stále základem americké zahraniční politiky. 

Nejčtenější

18.04.2026

V sobotu  11.4. se třídy 3TA, 3TB a dva studenti sekundy vydali na dobrodružnou cestu do Anglie. Za milého doprovodu p. Králové, Hubáčkové, p. Otradovského a paní průvodkyně Dáši jsme společně překonali Lamanšský průliv. Na trajektu jsme si za nepříznivých větrných podmínek užili východ slunce s křídovými útesy. Okolo deváté hodiny ranní nás přivítala slunečná Cambridge. Naše uťapané nožičky uspokojily loďky, jež nás po řece Cam provezly rozkvetlým univerzitním městem. Nejvíce času jsme strávili v King´s college a její katedrále. Večer nás naše hvězdná čtveřice a skvělí řidiči dovezli k našim hostitelským rodinám, kde jsme strávili další 4 noci.

Ráno jsme se po snídani vydali na místa srazu, odkud jsme autobusem jeli do školy. Ve škole jsme měli 3 hodinovou výuku angličtiny a pak následoval výlet do města Ely. Tam jsme navštívili krásnou čajovnu, kde jsme ochutnali černý čaj s mlékem a místní sladký zákusek s krémem a džemem. Poté jsme se vydali procházkou po městě zpět k autobusu a jeli do leteckého muzea Duxford. Na místě na nás čekal milý průvodce, který nás celým areálem provedl a zodpověděl všechny naše otázky týkající se historie letadel. Po ukončení prohlídky jsme si mohli v obchůdku zakoupit suvenýry. Poté jsme se vydali zpět k našim hostitelským rodinám.

V úterý ráno  jsme po snídani opět vyrazili do školy, kde jsme měli 3h výuky a poté jsme si mohli koupit oběd v Eatery (kantýna). Ve 12:30 jsme vyrazili do Sandringhamu, kde jsme si prošli královské místnosti, podívali se do starých stájí, navštívili místní kostel a paní průvodkyně nás také provedla zámeckými zahradami. Sandringham je venkovské královské sídlo, které se nachází na východní straně Anglie. Vystavěný roku 1865. Královská rodina sem jezdí trávit Vánoce 24. prosince. Dozvěděli jsme se hodně zajímavostí, například: první král, který vlastnil zámek byl Edward VII., kořeny královské rodiny sahají do Německa a také že královna Alžběta II. vlastnila závodní koně a za svůj život chovala více než 30 psů plemena Corgi. Po dokončení prohlídky jsme si mohli zakoupit suvenýry v místním obchůdku. Navečer jsme se vrátili do Cambridge ke svým hostitelským rodinám.

Ve středu jsme výuku na škole úspěšně zakončili a všichni dostali certifikáty. Poté jsme nasedli do autobusu a vyjeli směr Hunstanton beach. Po zhruba dvouhodinové cestě jsme dorazili na místo, kde se nám naskytl nádherný pohled na Severní moře. Zde byla možnost ochutnat tradiční jídlo fish and chips. Poté jsme se vydali po pobřeží směr Hunstanton cliffs, tzv. trojbarevné útesy. Tam jsme se po krátkém rozchodu a mnoha fotkách s přílivem vrátili k autobusu a zpět do hostitelských rodin na večeři.

Poslední čtvrteční ráno nás rodiny vyprovodily dříve, rozloučili jsme se a po dvouhodinové cestě jsme dorazili do Londýna. Prohlídku jsme začali na lodi po Temži, viděli jsme mj. Shard,  Tower, London Eye, Parlament a projeli jsme pod Tower Bridge a Millenium Bridge, až do samotného centra města. Zde jsme procházeli kolem známého  Big Benu, Westminsterského opatství a nemohli jsme si nechat uniknout fotky u červených telefonních budek. K vidění byly také známé památky jako Buckinghamský palác a památník žen z druhé světové války. Kolem půl třetí jsme navštívili China Town, kde jsme měli čas na oběd a nákup posledních suvenýrů. Poté nás čekala již jen cesta k autobusu, večerní Doverské útesy, trajekt a noční přejezd domů.

Celý zájezd jsme si moc užili, odnášíme si plno znalostí, zážitků a desítky kilometrů v nohách.

Studenti tercie A+B

celý článek
17.04.2026

Sportovně charitativní akce se skutečnila na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce, kde se do ní zapojili studenti a studentky maturitního ročníku.

Krajské ředitelství policie Středočeského kraje ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR, nadací Konto Bariéry a spolkem Bezpečná společnost připravilo sportovně charitativní akci s názvem „Přes Bariéry s policií“.

celý článek
23.04.2026

Jako každý rok si naše škola připomněla Den Země projektovým dnem pro nižší gymnázium. Na rozdlí od předešlých let, kdy jsme se zaměřovali na úzká témata jako voda, les či odpady, tak v letošním školním roce jsme celou akci pojali více ze široka. Hlavním tématem byl Trvale udržitelný rozvoj, který se opírá o 17 základních pilířů, které byly definovány pod hlavičkou OSN a jsou platné pro celý svět. Naši studenti se v jednotlivých předmětech zaměřili na dílčí aspekty a problémy těchto jednotlivých bodů.

 

celý článek